Pekelné teploty sužujú svet. Rok 2018 by mal byť štvrtým najteplejším v histórii

  • Teploty skáču vysoko nad tridsiatku a majú nám „spríjemňovať“ celý august
  • Tie zaradia rok 2018 medzi tie najteplejšie v histórii
forest-fire-fire-smoke-conservation-51951
Pexels
  • Teploty skáču vysoko nad tridsiatku a majú nám „spríjemňovať“ celý august
  • Tie zaradia rok 2018 medzi tie najteplejšie v histórii

Tohtoročné leto aj napriek opatrným začiatkom poriadne prekvapilo. Začalo to nenápadne niekoľkými májovými dňami, keď teploty nesmelo vystúpili nad 30 stupňov. Stále však nepripomínali typicky letné horúčavy z predchádzajúcich rokov. Následne sa počasie naoko umúdrilo a dlhšiu dobu panovali pomerne príjemné teploty. Niektorí ľudia, ktorí extrémne teploty nemusia, si tak určite vydýchli. Vyzeralo to tak, že toto leto bude patriť medzi tie chladnejšie. Bol to však klam.

Na prelome júla a augusta začali teploty nenápadne stúpať a v súčasnosti s ľahkosťou atakujú hranicu 35 °C. Tieto extrémny sú pomerne únavné a množstvo ľudí ich pretrpí. Riešením je ponorenie sa do chladnej vody. Práve preto kúpaliská praskajú vo švíkoch. Aj napriek klamlivému začiatku tu máme v konečnom dôsledku leto, ktoré sa právom zaradí medzi tie najteplejšie. Vysoké teploty sa však nespájajú len s tohtoročným letom.

Angličania sa musia pripraviť na mimoriadne teplé počasie

Rok 2018 by sa mal zaradiť v rebríčku najhorúcejších rokov na štvrtú priečku za rokmi 2015, 2016, 2017. Ak sa pozrieš na túto následnosť, zistíš, že vývoj celoročných teplôt stúpa posledné 4 roky rapídnym tempom. Z toho vyplýva jedno jediné, globálne otepľovanie sa začína prejavovať čoraz viac. A to je poriadny problém. Počasie je nestabilné a znepríjemňuje ľudom život.

Jedná sa hlavne o povodne alebo požiare, ktoré toto leto prekvapili mnohé krajiny. K otepľovaniu celej Zeme prispievajú skleníkové plyny, ktoré sa udržiavajú vysoko v atmosfére. Tieto absorbujú teplo zo Zeme, vyžarujú ho späť a následne ohrievajú povrch Zeme a oceány. Meteorológovia, ktorí sledujú vývoj zistili, že prvá polovica tohto roka sa vyznačovala vysokými až nadpriemerne vysokými teplotami v porovnaní s priemerom.

Rekordy padali v oblastiach Stredozemného mora, Nového Zélandu, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie. Nasledujúci obrázok ukazuje, že takmer na celej planéte panovali vyššie teploty v porovnaní s normou. Spestrené boli nepríjemnými výkyvmi počasia. Návaly sucha, dažde a požiare neboli ničím výnimočným.

teploty

Vysoké teploty boli príčinou ničivých požiarov vo Švédsku, ktoré však hasiči dostal konečne pod kontrolu. Rekordné suchá panujú aj v oblasti Afriky, Japonska alebo Kanady. Predstavitelia anglickej vlády dokonca obyvateľov varujú pred návalmi tepla, ktoré predstavujú smrteľné riziko. Tie by mali byť stále častejšie. Obyvatelia Anglicka sa v súčasnosti varia vo vlastnej šťave. Krajina totiž zažíva jedno z najteplejších období v histórii. Teploty by tu mali v najbližších dňoch vystúpiť k 35 °C, čo je na pomerne chladné Anglicko netypické.

zdroj: cnn.com , cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech