Peniaze ich nezmenili: Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla majú obrovské plány

  • Večne vysmiaty Mark Zuckerberg je úspešný nielen v biznise, ale aj v súkromnom živote
  • Obrovské množstvo peňazí mu vôbec nezatemnilo zdravú myseľ
  • V priebehu svojho života chce darovať 99% zo svojho celkového majetku
4ea96560b
AP Photo/Jeff Chiu
  • Večne vysmiaty Mark Zuckerberg je úspešný nielen v biznise, ale aj v súkromnom živote
  • Obrovské množstvo peňazí mu vôbec nezatemnilo zdravú myseľ
  • V priebehu svojho života chce darovať 99% zo svojho celkového majetku

Aj napriek tomu, že 33-ročný šéf Facebooku sa umiestnil na štvrtej pozícii v rebríčku najbohatších ľudí sveta, sa jeho život v mnohom nezmenil. Je to prekvapujúce, keďže takéto obrovské množstvo peňazí na dosah ruky by spôsobilo u mnohých nepripravených jedincov hotovú katastrofu. Mark si tak môže podať ruky s takými ľuďmi, ako sú napríklad Warren Buffett či Bill Gates, ktorí ako keby peniaze ani nemali. Jediná vec, ktorá prezradí výšku ich majetku, je práve dom.

Podobné názory zdieľa aj jeho žena Priscilla, ktorá má vietnamský pôvod. Jej rodičia boli utečencami a ako mnohí iní, aj oni zakotvili práve v krajine nekonečných možností, v Amerike. So sympatickým Markom sa Priscilla zoznámila na pôde Harvardovej univerzity v roku 2003 a bola to láska na prvý pohľad. Dnes majú manželia už dve deti. Mark dokonca zostal po narodení druhej dcéry August nejaký čas na materskej dovolenke. Ich život sa v mnohom nelíši od bežných smrteľníkov.

Markov majetok začal rásť utešeným tempom po roku 2012, keď Facebook vstúpil na burzu. Medzi investormi vypukol hotový ošiaľ. Mark si každoročne prilepšil o viac ako 7 miliárd eur. Toto obdobie však na neho nemalo žiaden neblahý vplyv. Na rozdiel od mnohých ľudí nezačal drogovať, žúrovať a dokonca si nekúpil žiadnu jachtu. Okrem toho v jeho garáži nenájdeš tucet športových automobilov, ako to býva zvykom u celebrít.

Keď miliardár nepotrebuje Ferrari

Namiesto toho sa preháňa vo svojej Acure TSX, Volkswagene GTI hatchback s manuálnou prevodovkou alebo v malej Honde Fit, ktorá sa zmestí takmer všade. Každé jedno z týchto vozidiel má cenu len okolo 20 000 eur. Jeho pracovnú uniformu tvoria naoko obyčajné sivé tričko a modré nohavice. Nič, za čím by sa ženy otáčali. Tieto veci sú však navrhované luxusnými značkami, takže aj napriek obyčajnému vzhľadu stoja viac než len pár desiatok eur.

Jediná oblasť, kde manželský párik vôbec nešetrí, je bývanie. V roku 2011 si kúpili v Palo Alto dom s rozlohou 465 metrov štvorcových za 5,7 miliardy eur. O rok neskôr pribudli okolité pozemky vrátane štyroch domov. Tieto kúpili hlavne z dôvodu súkromia. V San Franciscu si o rok zaobstarali ďalší dom o rozlohe 510 metrov štvorcových. Nákupy však ešte neskončili. V roku 2014 sa rozhodli pre kúsok nedotknutej krajiny.

Kúpili si dva pozemky na hawajskom ostrove Kauai – plantáž Kahu’aina a kus pláže Pila’a, ktorá je pomerne málo navštevovaná turistami, takže ide o ideálne miesto na oddych. Prioritou kúpy však nebola dovolenka, ale záchrana nedotknutého územia. Cena za tieto dva kusy zeme sa zastavila na 81 miliónoch eur. Mark okrem toho veľa investuje do zážitkov a snaží sa dodržať predsavzatie, ktoré si dal, a to je návšteva každého jedného štátu v Amerike v priebehu jedného roka. Všetky účty za cesty platí firma Facebook.

Slávny pár venuje veľa prostriedkov na filantropiu. Založili organizáciu s názvom Iniciatíva Chan Zuckerberg, ktorej cieľom je budovanie rovnosti pre všetkých v oblasti zdravia, vzdelania a energie. Okrem toho patria medzi 14 najbohatších členov zoskupenia Giving Pledge, ktoré založila skromná dvojica Bill Gates a Warren Buffett v roku 2010. Cieľom každého jedného člena je darovať minimálne polovicu svojho majetku na dobročinné účely. Mark chce v priebehu osemnástich mesiacov predať 35 – 75 miliónov kusov svojich akcií. Celkovo má v pláne v priebehu svojho života darovať až 99% svojho majetku.

zdroj: businessinsider.com , cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech