Peter Garčár vybudoval uprostred džungle v Kostarike stromodom, ktorý sa stal prosperujúcim biznisom

  • Slovák Peter Garčár postavil v Kostarike unikátnu stavbu na strome, ktorá ho stála 60 tisíc dolárov. Dom slúži ako observatórium pre vedcov alebo hotel. Hlavným dôvodom pre vybudovanie tohto projektu bolo upozornenie na problematiku výrubu dažďových pralesov, ktorý je stále naliehavejší.
kou
facebook.com/natureobservatorio
  • Slovák Peter Garčár postavil v Kostarike unikátnu stavbu na strome, ktorá ho stála 60 tisíc dolárov. Dom slúži ako observatórium pre vedcov alebo hotel. Hlavným dôvodom pre vybudovanie tohto projektu bolo upozornenie na problematiku výrubu dažďových pralesov, ktorý je stále naliehavejší.

Podstatou neobyčajného projektu je fakt, že živý strom „zarobí“ viac ako ten, ktorý človek vytne. Noc v hoteli na strome sa pohybuje na úrovni 160 dolárov za noc a o zákazníkov nie je vôbec núdza. Stavba iniciatívneho Slováka dokonca získala aj významné ocenenie za ekoturizmus – World Responsible Tourist Awards.

Práve projekty tohto typu predstavujú skvelý spôsob, ako poukázať, kam by sa mala ekológia a turizmus v budúcnosti uberať. Aj Peter chcel stavbou poukázať na to, že človek môže bez problémov žiť v súlade s prírodou, vyťažiť z nej maximum no zároveň ju nedevastovať.

Do Kostariky sa dostal celkom náhodou. Na Slovensku mal svoju stavebnú firmu, s ktorou budoval domy pre ľudí, ktorí chcú na dôchodku žiť v exotickom prostredí. Jeho klientelu zväčša tvorili bohatí Nemci a Američania. Práve vďaka jednej z takýchto zákaziek si dokázal vytvoriť budget na realizáciu domu na strome.

V stromodome môžeš stráviť pár hodín, ale aj niekoľko dní a to v úplnom komforte dvojpodlažného bývania. K dispozícií sú dve spálne, sprcha a toaleta. Elektrinu vyrába solárny panel, z ekotoalety sa robí kompost a voda na umývanie sa zbiera počas dažďov. Z výšky 25 metrov pritom môžeš pozorovať celú okolitú džungľu a blízke more, ktoré je ako na dlani.

 

Prísť len tak do cudzej krajiny a začať stavať dom na strome neznie jednoducho. Peter však nebol sám, pomocnú ruku našiel u miestneho kmeňa Nasso Teriba. Práve oni mu pomohli nájsť tie pravé stromy a následne projekt zrealizovať. Ich pomoci sa dočkal aj vďaka tomu, že jeho stavba nejako nepoškodil strom, či okolitú prírodu na ktorú sú domorodci právom veľmi citliví.

Veci však nešli vždy úplne po masle. V krajine sa síce všade rozpráva o zelených projektoch a ich podpore, no keď človek príde s niečím novým, veci sa akosi zastavia a nik nevie, čo robiť. Petrovi trvalo celé tri roky a stálo ho to nemalú čiastku financií, aby príslušní úradníci projekt schválili. Nešlo pritom o klasickú stavbu, pretože konštrukcia vlastne nemá základy, dá sa rozobrať a preniesť napríklad na iný strom.

Avšak vďaka svojej vytrvalosti sa šikovnému Slovákovi v Kostarike už roky darí, žije si svoj „jednoduchý“ život bez stresu a zbytočnej materiálnej záťaže.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá