Peter Hlavatý – mladý chalan, ktorý opustil teplé miestečko na Slovensku, aby si mohol plniť sen v Číne

  • Mnohí z nás snívajú o živote v inej krajine, ktorá im je srdcu bližšia než Slovensko. Peťo Hlavatý našiel tú odvahu a napriek dobrej práci a zázemiu, sa rozhodol začať nový život v Číne. Či boli jeho očakávania naplnené a ako sa v tejto krajine vôbec žije, sa dozviete v tomto rozhovore.
collage hlav
  • Mnohí z nás snívajú o živote v inej krajine, ktorá im je srdcu bližšia než Slovensko. Peťo Hlavatý našiel tú odvahu a napriek dobrej práci a zázemiu, sa rozhodol začať nový život v Číne. Či boli jeho očakávania naplnené a ako sa v tejto krajine vôbec žije, sa dozviete v tomto rozhovore.

Ahoj Peťo, ako si sa dostal k práci a životu v Číne? V akom meste momentálne žiješ?

Na Slovensku som pracoval pre software security spoločnosť zvanú Eset, ktorá vyvíjala a vyvíja antivírus. Mal som možnosť chodiť po konferenciách, avšak po čase prišli zmeny a začal som hľadať nové príležitosti. Počas pracovného tréningu hradeného z vlastného vrecka v Singapore, ktorý bol spojený s konferenciou, som stretol keen team. Išlo o skupinu mladých ľudí zaoberajúcich sa softwarevou bezpečnosťou s celosvetovými výsledkami, smerom a názormi, ktorým som sa chcel uberať.

 

Čomu sa momentálne venuješ? Je jednoduché nájsť v Číne dobre platenú prácu v tvojom odbore alebo to bola skôr šťastná náhoda?

Momentálne žijeme s Júliou v Shanghai. Venujeme sa čínskemu bojovému športu – wushu. Júlia sa za rok naučila po čínsky a po roku a pol získala certifikát HSK 4 a hlási sa na matematickú školu, samozrejme v čínskom jazyku. Čo sa týka mňa, ja viem za rok a pol v Číne zastaviť taxík ukázať mu dáke haky baky na telefóne, prípadne niečo odmrmlať. Pracovne sa venujem programovaniu, softwarovej bezpečnosti z pohľadu útočníka a s mojim teamom pomáham opravovať bezpečnostné chyby v operačných systémoch ako je Windows, Linux a OS X, či už pre ich desktopové alebo mobilné verzie. Zároveň chodíme po „hackerských“ súťažiach a prezentujeme náš výskum po svetových konferenciách, ako napr. Singapore, Montreal, Moskva, Paríž, Peking…

Či je v mojom odbore tu ťažké nájsť prácu? No, ak má človek schopnosti tak ho tu uvítajú. V Číne ide tento odbor najviac dopredu v celosvetovom meradle, najmä preto, že nemajú rôzne klauzuly, ktoré boli v posledných rokoch predstavené v Amerike a Európskej únii. Ale ak človek nevie, čo presne chce robiť a kde hľadať, tak to môže byť problém, keďže by musel vyhľadávať v čínštine.

13296316_999577346794624_1841353763_n

Čo ťa motivovalo, aby si sa usadil práve v tejto krajine?

K životu v Číne ma motivoval spomínaný čínsky bojový šport wushu a predchádzajúce návštevy tejto krajiny. Tu sa wushu môžem venovať naplno a to v prostredí, ktoré je pre tento šport nevyhnutné. Tiež som počas návštevy Číny rýchlo spozoroval, že Čína ide enormne dopredu a je pomerne niekde inde, ako zvyšok sveta, v čom sa za posledné dva roky viac a viac utvrdzujem.

 

Aký bol tvoj život pred tým na Slovensku? Čomu si sa venoval?

Ako som už spomínal, pracoval som v spoločnosti Eset, kde som sa so software-ovou bezpečnosťou dostal do styku prvýkrát. Pár mesiacov som pôsobil aj v Krakowe, kde som si prehlboval vedomosti v kľúčových komponentoch operačných systémov, hlavne Microsoft Windows. Zároveň som mal možnosť chodiť po rôznych konferenciách po svete a stretávať sa s rôznymi ľuďmi v tomto odbore. Po istom čase som cítil limitácie v práci a aj názorové rozdiely na zlepšenie bezpečnosti. Taktiež som sa na Slovensku cítil limitovaný tým, že v tomto odbore je tu možné pracovať viac-menej len pre jednu firmu. Tiež je tu absencia materiálov a trénerov pre športové wushu pre dospelých, tým pádom sa mu zatiaľ nedá venovať profesionálne.

To sa však s iniciatívou našich kamarátov a Asociáciou čínskeho wushu na Slovensku postupne mení. Čiže rozvíjať sa v softwareovej bezpečnosti v teame s názormi a smerovaním zhodujúcim sa s mojou víziou a v krajine, kde sa môžem aj s manželkou naplno venovať wushu bola pre mňa jasná voľba.

13249365_994261033992922_1074320807_n

 

Plánuješ sa sem ešte niekedy natrvalo vrátiť?

Na Slovensko sa podľa najbližších plánov nechystám, uvidíme čo ukáže budúcnosť.

 

Aký je život v Číne? Je pre Slováka jednoduché sa prispôsobiť?

Život v Číne je pohodlný. Na rozdiel od iných krajín tu nepoužívajú stolové počítače, ale najmä smartfóny, a nie webové prehliadače, ale mobilné aplikácie. To znamená, že jedlo, oblečenie, elektroniku a takmer všetko ostatné si človek objedná z domu. Sú na to rôzne aplikácie od viacerých výrobcov. Najpopulárnejšie sú Taobao (niečo ako Aliexpress v Číne), Wechat (niečo ako Facebook/WhatsApp v Číne), JD (niečo ako Amazon v Číne), AliPay-Bao (platenie účtov – elektrika, voda, mobil a iné), ele.me (donášková služba hotového jedla a potravín), a iné.

To znamená, že človek nemusí ani vyjsť z domu a je vystaraný. Čo je problém, je osvojiť si tieto aplikácie, cez zlinkovanie s kartou, verifikáciu, až po prvé objednanie je väčšinou potrebná čínština. To je pre väčšinu zahraničných mission impossible, pokiaľ im niektorý kolega nepomôže alebo sa ju nenaučia. Ak však tieto aplikácie zvládnete, tak si neviem predstaviť lepšie miesto na život ako v Číne. Pohodlné, efektívne, moderné, a je tu asi všetko čo človek chce a potrebuje.

13318771_999515033467522_70553164_n

 

Existuje v tejto krajine nejaká komunita Slovákov? Nie je ťažké nájsť si tam priateľov, keď si cudzinec a Európan?

Čo sa týka socializovania s ostatnými cudzincami, tak v tom zaostávame. Keďže ja sa venujem naplno práci, tréningom a rodine (Júlii a 3 našim psom :). Júlia sa zasa venuje škole, tréningom a rodine. Zostávame teda najmä v okruhu domácich, čo nám úplne stačí. Avšak približne pred týždňom sa Júlia stretla na crossfite so Slovenkou, ktorá jej predstavila komunikačný kanál na skupinu Čechov a Slovákov v Shanghai pozostávajúcu asi zo 300 aktívnych členov, avšak nie sme si istí, či budeme aktívni aj my.

Či je ťažké si nájsť priateľov ? Nie, najmä keď si zahraničný, haha. Číňania tu majú trochu taký obrátený „rasizmus“, čo je veľmi milé. Zahraničných vítajú, a sú zvedaví. A najmä, keď robíte nejaký ich šport, tak sú nadšení a prihovárajú sa vám v parkoch rôzne vekové skupiny, či už v čínštine alebo v angličtine. Avšak v Shanghai to nie je až také markantné s tým záujmom, keďže sú na zahraničných viac zvyknutí. Faktom však ostáva, že k cudzincom sú väčšinou milí (samozrejme sa nájdu aj takí, čo hovoria pred vami schválne po čínsky, lebo vedia, že nerozumiete).

 

Bolo niečo, čo ťa na začiatku v tejto krajine šokovalo? Niečo na čo u nás nie sme zvyknutí a väčšina z nás o tom nevie.

Áno viac vecí, ktoré sú často označované ako kultúrny šok. Nie je tu nič neobvyklé, že si staršia žena odfľusne až z päty na zem alebo vám všetci podávajú ruku a fotia sa s vami. Prípadne cestou na čínsku „dedinku“ je vo vlaku obsypaná zem tekvicovými semiačkami aj napriek tomu, že tam teta chodí každé 3 minúty upratovať . Pravidlom je, že ak sa človek nepretláča vo fronte, bude predbehnutý hŕbou ostatných ľudí. Často sa vám snažia predať veci, ktoré sú vám evidentne malé, alebo predplatné na rok na jogu, aj keď tam chcete ísť iba na pár tréningov. V metre vám bez hanby pozerajú do telefónu alebo do knižky a malé deti na vás kričia „cudzinec cudzinec!“. A nezvyk pre nás je, že v Shanghai začína bežný pracovný čas o desiatej doobeda.

13249500_994249597327399_1895528524_n

Čo je podľa teba výhodou života v tejto krajine a čo nevýhodou?

Výhoda, je že tu nájdete asi všetko od medzinárodného jedla až po najnovšiu elektroniku. Je to tu pohodlné, moderné, dynamické a všade sú bezpečnostné kamery, čiže sa nebojíte o polnoci ísť po ulici. Vyhovuje nám aj mentalita ľudí a majú jeden z najmodernejších metro systémov na svete. Nevýhoda je prekonávanie prvotných prekážok a potreba čím skôr sa naučiť základ čínštiny. Zároveň je nevýhodou aj kvalita vzduchu, i keď v Shanghai to je väčšinou ok. A samozrejme množstvo ľudí. Len v Shanghai je 5 krát viac ľudí ako na celom Slovensku. Ale zas všetko záleží na osobných preferenciách.

 

Neobával si sa, že ideš do krajiny s oveľa prísnejšími pravidlami, a že budeš mať menej slobody?

Práveže politika je úplne iná. Človek si myslí, že tu je menej slobody, ale je to naozaj tak? Ich politický systém má komplikované pravidlá ale aj sofistikované voľby, samozrejme s reštrikciami. Avšak, keď si pozriete kroky vlády (najmä prezidenta) za posledné roky, vidíte kam Čína speje. Snažia sa o napredovanie krajiny a snažia sa riešiť problémy vo vnútri. Nevidím tu, že by ľudia boli nejako obmedzovaní.

Ich verejné nemocnice sú preferované pred súkromnými lebo doktori majú viac skúseností a sú lacnejšie. Dokonca tí istí doktori, čo robia v súkromných robia v niektorých dňoch aj vo verejných nemocniciach. Ich MHD systém funguje a je jeden z najlepších na svete. Mestá v Číne ako Peking, Shanghai, Nanjing, Qindao, Jiangsu, atď. sú moderné mestá, v ktorých sa stavia a idú míľovými krokmi dopredu. Kolegovia chodia do zahraničia bez problémov (avšak vízový proces je byrokratickým procesom s kopou papierovačiek). Každý si myslí, že je to tu obmedzené, každopádne ja sa tu necítim nijak obmedzený. Obávam sa, že ľudia stále vnímajú Čínu takú, aká bola pred 20 rokmi, dnes už však je iná doba a aj iná Čína.

13329668_999517543467271_1738270686_n

Je niečo, čo ťa po tvojom príchode sklamalo?

No často sú v Číne veci robené viac na to aby dobre vyzerali, takže tam sa občas objavia háčiky a prekvapenia.

 

Máš nejaký odkaz pre ľudí, ktorí zvažujú, že sa v tejto krajine usadia?

Ak to máte možnosť vyskúšať, určite to treba skúsiť. Postupne človek uvidí, či mu to vyhovuje alebo nie a rozhodne sa.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá