Peter Theil – prestante túžiť po šťastí a oslavujte prehru.

Simona Babicová / 7. januára 2015 / Lifehacking

Podnikateľ v technológiách a filantrop Peter Thiel, aj napriek tomu, že je spoluzakladateľom PayPal a jedným z prvých investorov do Facebooku do hĺbky kritizuje prístup Silicon Valley k inováciám a školský systém, ktorý k tomu prispieva.

Cieľmi jeho kritiky boli nízke ambície spoločnosti počas uplynulých rokov: v prehlásení pre rizikový kapitál Founders Fund verejne vyhlásil: „Chceli sme lietajúce autá a namiesto toho tu máme 140 znakov – Twitter“. 47-ročný Peter Thiel tiež verí, že je potreba rýchlych technologických inovácií aby sa udržal krok s rastúcimi požiadavkami spotrebiteľov v rozvojovom svete.

 

„Ľudia po celom svete by radi mali životný štandard porovnateľný s ľuďmi zo západu.“ – hovorí Theil.

„Ak by mal každý v Číne auto, minul by sa nám benzín a mali by sme oveľa horšie problémy so zmenou podnebia a oxidom uhličitým ako máme teraz. Takže, pre 6 miliárd ľudí v rozvojových krajinách prahnúcich po štandarde západnej životnej úrovne si osobne myslím, že potrebujete nové technológie v základných veciach ako sú energia, výroba potravín a možno v materiáloch pre výstavbu domov.“

 

Známym pre svoje voľnomyšlienkárske názory investoval do rôznych oblastí zahŕňajúc cestu do vesmíru a vytváranie komunít na mori žijúcich ďaleko od zákonov akejkoľvek vlády – známych ako seasteading – trvalé obydlie na mori“.

 

 

Pri nábore zamestnancov v posledných rokoch sa pokúšal vybrať tých, ktorí nenavštevovali TOP univerzity. V niektorých oblastiach ako napr. počítačová veda, je teraz možné naučiť sa obsah celého stupňa za zlomok času prostredníctvom skrátených hodín kódovania. Thielovo Spoločenstvo oceňuje sumou 100 000 dolárov, 20 ľudí vo veku do 20 rokov aby sa vzdali výučby a nasledovali svoje vlastné projekty. Jeho posledné dielo „Zero to One“: „Poznámky k startupom alebo ako sa stavia budúcnosť“ – kniha o Startupoch založená na kurze, ktorý viedol na Stanfordskej univerzite 2012.

 

„Otázkou zostáva, poskytuje ti náš vzdelávací systém podstatný základ znalosti alebo robí z teba jednoducho trénovaného robota v labáku? Naozaj neprinášate kreatívnu prácu a zvyčajne robíte len tie podradné práce“ – hovorí Thiel. „Myslím si, že ľudia sa musia naučiť niektoré veľmi podstatné veci. A otázkou zostáva, aká veľká časť nášho vzdelávacie systému je produktívna?

Cieľom jeho ďalšieho hnevu bol pojem šťastie. Keď Thiel investuje do spoločností, snaží sa vytvoriť podmienky v ktorých „potešujúce veci sa stávajú skutočnosťou“.

 

„V niektorých spôsoboch je význam šťastie ponímaný ako únik pred nedostatočným rozmýšľaním o veciach. Keď investujeme do spoločností a pomyslíme si, že vážne netušíme čo sa môže stať – možno to fungovať bude a možno nie. Keď sa jedná s ľuďmi ako s tiketom v lotérií – myslím, že je to úplne zlý spôsob zaobchádzania s ľuďmi a taktiež je to zlý spôsob investovania, pretože sa psychicky často zmierime so stratou peňazí. Človek by mal namiesto toho popremýšľať, že prečo to pripomína tiket v lotérií. Od čoho to závisí, čomu v skutočnosti nerozumiete.“

 

S odhadovaným čistým imaním 2,2 miliardy dolárov Thielové spoločnosti zahŕňajú dátové analýzy firmy Palatir, ktorá je využívaná bankami a protidrogovými agentúrami a taktiež boli údajne zapojené do pátrania po Usámovi bin Ládinovi. Founders Fund taktiež investoval do britskej spoločnosti pre umelú inteligenciu Deep Mind Technologies, ktorá bola predaná Google minulý rok za 240 miliónov libier. Jeho najväčšou premárnenou príležitosťou bolo neinvestovanie v druhom kole do Facebooku vtedy, keď na ňom pracovalo ešte menej ako 10 ľudí.

 

V knihe Zero to One tvrdí, že úspešné firmy sú tie, ktoré vytvorili monopol tým, že riešili jediný problém, zatiaľ tie čo zlyhali sú podniky, ktoré sa úspešne nevyhli konkurencií. V podobnom duchu je Theil skeptický ohľadom pokusov napodobniť Silicon Valley a jeho úspech kdekoľvek vo svete. Najmä „Silicon Roundabout“ vo východnom Londýne, ktorý je domovom vládnej iniciatívy budovania startupov v Tech City.

 

 

Existuje veľa odlišných problémov v súvislosti s tým. Jedným z nich je aj to, že nie je jasné prečo Silicon Valley vlastne funguje. Je to pozoruhodná vec, v rovnaký čas na jednom mieste. Je veľmi ťažké zistiť aké sú faktory, ktoré ho udržujú v pohybe. Je to tým pekným počasím? Je to tým, že máte celú sieť ľudí a nektoré veľmi úspešné spoločnosti, ktoré sa budovali v priebehu rokov? Je to ta nevykonateľnosť dohôd o nesúťažení aby zamestnanci mohli odísť z jednej spoločnosti a pracovať v inej v štáte Kalifornia.

 

„A potom si stále myslím, že ak sa rozhodneš skopírovať niečo s čím si sa už stretol/la dostávaš sa do podradnej pozície. Niečo z niekade je nič z nikade. Oxford z Islandu nie je Oxford. Takisto – Silicon Beach, Silicon Roundabout – toto všetko znie ako podradné výstrelky.

 

Nechcete predsa začať s nižšou úrovňou. Otázkou vždy musí byť, čo je to, čo viete robiť lepšie ako hocikto iný? Čo sa týka Londýna, vytvára dojem, že je najviac kozmopolitné mesto v Európe a to je pravdepodobne sila, ktorá by ho mala posúvať dopredu. Veľa zaujímavých finančných inovácií sa Londýne udialo a tak sa to zdá byť úplne normálne.“

 

 

Mýtus zlyhania

 

Porovnanie, že či USA alebo Európa sú lepším prostredím na začatie biznisu sú často citované tak, že Severná Amerika je náchylnejšia na zlyhanie – nebezpečná myšlienka podľa Theila.

 

„Snažím sa čeliť mnohým z týchto bromidov, ktoré majú ľudia v Silicon Valley a jeden z tých ktorý sa mi najviac nepáčia je, že neúspech je považovaný za ďalšiu skúsenosť učenia sa alebo niečo podobné.“ – hovorí.

 

„Vždy keď spoločnosť zlyhá nie je to vždy výsledkom prekrásneho darwinovského voľného trhu a nie je to fantastická výchovná skúsenosť pre všetkých zainteresovaných. Každá smrť je tragédia a to isté platí aj pre smrť spoločnosti.“

 

„Nemyslím si, že by sme mali pripravovať ľudí na neúspech vo všetkých smeroch. A práve toto je to, čomu by sa malo vo väčšine prípadoch vyvarovať.“

 

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)