Písanie vysokoškolských titulov na chodníky je staromódne, absolventi sa rozhodli radšej sadiť stromy

  • Absolventi niektorých slovenských univerzít zaviedli eko projekt, ktorý pretrvá desaťročia
  • Namiesto tradičného písania si titulov farbou na chodníky sadia v areáloch škôl takzvané stromy kariéry
EUBA, unsplash.com
  • Absolventi niektorých slovenských univerzít zaviedli eko projekt, ktorý pretrvá desaťročia
  • Namiesto tradičného písania si titulov farbou na chodníky sadia v areáloch škôl takzvané stromy kariéry

Zdá sa, že maľovanie titulov na chodníky pred univerzitami už nie je tak v kurze, ako kedysi. Areály škôl na celom Slovensku postupne prechádzajú väčšími či menšími rekonštrukciami. Pribúdajú nové chodníky za tisícky eur, na ktorých si už vedenia škôl príliš neprajú vidieť desiatky titulov namaľovaných pestrými farbami.

Niektoré univerzity sa preto rozhodli zaviesť pre absolventov alternatívny spôsob, ktorým môžu dať svetu vedieť, že im pred menom pribudlo pár písmeniek. Na Ekonomickej univerzite v Bratislave spustili projekt Strom kariéry – Strom absolventov.

zdroj: EUBA

Projekt vznikol ako nápad Centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou v roku 2017. Chceli sme založiť tradíciu výsadby stromov namiesto maľovania na nové chodníky, ktoré univerzitu stáli nemalé financie. Zároveň sme tak dali absolventom možnosť niečo univerzite vrátiť za roky, ktoré tu strávili. Oslovili sme teda Záhradné centrum Kulla, či by nám vedelo poradiť s výberom trvácnych stromov, pri ktorých je potrebná minimálna starostlivosť. Vybrali sme 5 stromov, ktoré sa najviac približovali tým, ktoré už v areáli univerzity sú. Študenti – absolventi si potom spomedzi nich vybrali,“ hovorí pre Startitup vedúci oddelenia Centra komunikácie Miroslav Horňák.

zdroj: EUBA

Celý ročník má tak možnosť kúpiť si strom, ktorého cena sa pohybuje od 99 do 140 eur. Táto výsadba sa hneď v prvom ročníku stretla s veľmi pozitívnymi ohlasmi nielen medzi študentmi – absolventmi, ale aj zamestnancami univerzity a keďže stromy sú pľúca našej planéty a dotvárajú areál univerzity, vedenie plánuje pokračovať s touto aktivitou aj v ďalšom roku. Momentálne je v areáli EU v Bratislave vysadených 10 Stromov kariéry. Stromom sa veľmi dobre darí a je im venovaná patričná starostlivosť.

zdroj: pixabay.com

Na jar sa v plnej kráse ukázali japonské čerešne, ktoré nám nádherne dotvárajú alej  pri prechode medzi budovami univerzity. Samozrejme, tešíme sa aj na jeseň, kedy Stromy absolventov sfarbia svoje lístie podobne, ako ostatné stromy v exteriéri univerzity. Na jar a jeseň je areál veľkou pýchou univerzity. Rozkvitnuté a sfarbené stromy pôsobia majestátne. Už teraz vieme, že aj tretí ročník tejto aktivity bude úspešný. Študenti majú veľký záujem o výsadbu,“ dodal Miroslav Horňák.

Podobný projekt spustila aj poľnohospodárska univerzita v Nitre. Študenti si tu v areáli školy nechávajú narásť absolventskú alej stromov.

„Naši environmentalisti sa rozhodli urobiť prvý krok k zachraňovaniu Zeme.  Zároveň so zasadením stromu umiestnili vedľa neho plaketu s menným zoznamom čerstvých absolventov a uvedenými hodnotami vyprodukovaného kyslíka a  oxidu uhličitého,” objasňuje univerzita.

zdroj: pixabay.com

Túto tradíciu sa rozhodli zaviesť ako motiváciu pre ďalšie absolvujúce ročníky a vyjadriť tak originalitu a kreativitu mladých ľudí. Súčasťou pamätného chodníka by malo byť aj budovanie pocitovej cesty, ktorá bude pozostávať z rôznych prírodných materiálov – kôry stromu, piesku, slamy či kameňa, čo človeku umožní ešte viac „cítiť“ prírodu.

Absolventi Environmentálneho manažérstva by chceli vyzvať všetkých študentov, aby sa každoročným sadením nového stromu postupne vytvorila alej, symbolizujúca „Zelenú univerzitu“.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá