Pitný režim môže aj zabíjať. Odborníci dvíhajú varovný prst

  • Koľko vody by si mal denne vypiť?
  • Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná
  • Pitný režim je naozaj dôležitý, je však správne piť niekoľko litrov vody denne?
  • Niektorí lekári tvrdia, že ľudia to častokrát s pitným režimom preháňajú a riskujú zdravotné problémy
pitný režim
flickr
  • Koľko vody by si mal denne vypiť?
  • Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná
  • Pitný režim je naozaj dôležitý, je však správne piť niekoľko litrov vody denne?
  • Niektorí lekári tvrdia, že ľudia to častokrát s pitným režimom preháňajú a riskujú zdravotné problémy

Pitný režim sa v súčasnosti stáva priam kultovou záležitosťou. Množstvo ľudí má vždy po ruke nejakú tú fľašku vody. Niekomu stačí pol litra, iný so sebou nosí dva litre tekutín. Keďže naše telo pozostáva prevažne z vody je pre nás pitný režim nevyhnutný. Bez jedla dokážeme prežiť mnoho dní, avšak bez vody by sme mali obrovský problém. Nie nadarmo sa hovorí, že voda je životodárna tekutina. Pitie je pre nás dôležité podobne ako dýchanie kyslíka. Je tu však jedno ale.

Ľudia mnohokrát preberajú informácie bez toho, aby nad nimi premýšľali. V súčasnosti je tých informácií toľko, že nás dokážu pekne zmiasť. Stačí pozrieť do minulosti. Príkladom bola konzumácia kokosového oleja, ktorý bol jedného času považovaný za zdravú superpotravinu. Neskôr sa však začali objavovať mnohé informácie o tom, že až taký zdravý vlastne nie je. Podobne tomu bolo aj u vajíčok, ktoré sa v minulosti považovali za hlavnú príčinu vysokej hladiny cholesterolu v krvi.

História sa opakuje

Neskôr však výskumníci prehodnotili svoje výskumy a potvrdili, že vajcia vlastne neškodia, ale prispievajú k znižovaniu škodlivého cholesterolu a dokonca aj riziku mŕtvice. Podobná situácia nastáva aj v prípade tzv. pitného režimu. Donedávna sa tvrdilo, že vlastne nie je problémom vypiť aj 4 litre tekutín denne. Odborníci však začínajú krútiť hlavami. Mnoho ľudí pije jednoducho všade, v autobuse, vo vlaku, počas chôdze alebo porady v práci. Závislosť a pitnom režime dosiahla obludné rozmery.

Špičkový lekári to vidia priamo v praxi. Svoj názor na tieto extrémy má aj známy český chirurg Jan Měšťák, ktorý tvrdí, že to, čo sme považovali za súčasť obľúbeného zdravého životného štýlu nemusí byť až také zdravé. Problémom je, že pitný režim často odporúčajú aj samotní lekári. Tí to nemajú z vlastnej hlavy, ale tiež o tom čítali, a preto to jednoducho musí byť pravda. Ľudia tak nosia so sebou fľaše s vodou takmer všade, a tým robia obrovské tržby výrobcom balených vôd.

Podľa informácií z časopisov alebo internetu má pitný režim pozitívny vplyv na našu energiu a dokonca pekne vypína pleť. Každá žena chce mať peknú a mladistvú pleť, a tak sa mnohé ženy týmto trendom riadia. Zaujímavé je to, že podobné štúdie, ktoré by toto tvrdenie o krásnej pleti potvrdzovali vlastne nejestvujú.

Negatívne vplyvy pitného režimu sa prejavujú až po rokoch. Voda môže spôsobiť dokonca závislosť a pocity úzkosti, ak sa človek nenapije. Typickými fyzickými prejavmi nadmerného pitia vody sú aj opuchy, a to nielen viečok, ale napríklad aj mozgu, a to môže byť smrteľne nebezpečné. Najjednoduchším riešením je jednoducho počúvanie svojho tela, ktoré nám samé napovie, kedy je ten správny čas na to, aby sme sa napili.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech