Plán na rok 2019: Kedy si hľadať novú prácu, investovať či kúpiť auto?

  • Ako si kľúčové rozhodnutia ideálne naplánovať počas roka?
  • Ako si kľúčové rozhodnutia ideálne naplánovať počas roka?

Počas roka človek rieši mnoho dôležitých rozhodnutí a častokrát koná ako väčšina, pričom to vôbec nemusí byť výhodné. Kedy je najlepší čas hľadať novú prácu či investovať? Samozrejme, že je nemožné napasovať životy všetkých ľudí do jednej tabuľky, ale zopár rád pre plánovanie sa ti v novom roku môže zísť.

Kedy si hľadať novú prácu?

Podľa analýzy spoločnosti Profesia si najviac Slovákov každoročne hľadá prácu v januári. Je to pravdepodobne najmä kvôli novoročným predsavzatiam. Zamestnávatelia však najviac pracovných ponúk zverejňujú v máji a júni. Oplatí sa teda trochu počkať aspoň do marca – ten je totiž na štvrtej priečke v množstve pracovných ponúk. Zamestnávatelia robia veľa náborov aj v októbri a septembri.

„Ukázalo sa, že v roku 2018 pridávali zamestnávatelia najviac pracovných ponúk v pondelok. Na druhom mieste skončil utorok a na tretej priečke piatok,“ uviedla PR manažérka Profesie, Nikola Richterová.

Kedy investovať?

Ak plánuješ investovať do akcií, BBC odporúča v máji predávať a na jeseň kupovať. Akcie totiž zväčša vykazujú najslabší výkon v lete v období od mája do októbra a najrýchlejšie rastú v zime od novembra do apríla. Preto by si mal/a predávať akcie na jar, tesne pred letnou prestávkou a kúpiť ich na jeseň, tesne predtým, ako sa ich hodnota opäť zvýši.

Túto teóriu podporuje i dokument z roku 1998, ktorý zistil, že je to pravda v 36 zo 37 skúmaných trhov. Efekt predaja v máji je však len jedným z mnohých sezónnych cyklov, ktoré ovplyvňujú ceny akcií. Existuje aj januárový efekt, dovolenkový efekt či účinok na konci mesiaca.

Kedy kúpiť nové auto?

Prvé zľavy začínajú v novembri, keď sa automobilky začnú zbavovať skladových zásob. Ešte väčšie zľavy prídu prvé týždne po Novom roku. Januárové výpredaje napokon platia pre väčšinu tovaru. Treba však rátať s tým, že nie vždy si budeš môcť vybrať farbu či výbavu auta podľa svojich predstáv.

Živnostníci musia brať navyše do úvahy viac vecí. Z hľadiska daní a odpisov je totiž rozdiel, či ho chcú zaplatiť v hotovosti alebo úverom, a medzi tým, ak si ho chcú brať na lízing.

V novembri je zase dobré napríklad požiadať o cestovný pas. Väčšina ľudí to totiž rieši masovo tesne pred letom, preto vtedy všetko trvá dlhšie a stoja sa dlhé rady. Ušetríš si tak aj starosti pred dovolenkou.

Kedy učiniť životné rozhodnutie?

Máj je najlepší čas pre životné rozhodnutia, píše BBC a má pre to celkom rozumné dôvody. Väčšina ľudí prehodnocuje svoj život v januári na začiatku roka. To ale môže byť chyba, pretože v zime v našich zemepisných šírkach v spoločnosti prevláda pochmúrna až depresívna nálada, únava, cítime sa menej vitálne a veci sa môžu javiť pesimistickejšie než za slnečných dní. Depresívni ľudia majú tiež väčšie tendencie riskovať, čo by mohlo mať vážne následky. Samozrejme žiadne podnikanie sa bez „zdravého“ riskovania nezaobíde, treba však zvážiť, kedy je to lepšie.

Jeden výskum ukázal, že depresívni recipienti mali v kartových hrách horšie výsledky ako pozitívne naladení hráči.

Navyše, pocit depresie nás robí viac konfliktnými a nerozhodnými, takže je ťažšie urobiť akúkoľvek voľbu. Preto je s vážnymi životnými rozhodnutiami dobré počkať na „veselší čas“, keď sú dni dlhšie a svieti viac slnka, napríklad v máji.

Kedy je lepšie (ne)ísť do nemocnice?

Najlepšie nikdy neochorieť, samozrejme. Avšak zdravotným problémom sa niekedy nevyhneme. Ak nemáš akútny stav ale čaká plánovaná operácia alebo máš možnosť si pobyt v nemocnici naplánovať vyber si „najmenej rizikový mesiac“.

Na medzinárodnej úrovni, hospitalizácia pre mnohé choroby vrcholí v zime. Ide o ochorenia dýchacích ciest, ako je zápal pľúc a medzi staršími astma a infarkt. To znamená, že nemocnice budú skôr preplnené, nebude pre teba voľné miesto alebo budeš na izbe viacerými chorými, čo znižuje komfort a ešte môžeš dostať aj čo si nemal.

Štatistické prieskumy ukázali, že v letných mesiacoch júl a august zase do nemocníc masovo nastupujú nový lekári, ktorí nie sú až tak skúsení.

V rokoch 1993 až 2001 Národné úrady pre ekonomický výskum v Británii zistili, že v júli a auguste je o 4% vyšší nárast úmrtnosti v 700 hlavných univerzitných nemocniciach. Podobný výskum v Kalifornii zase odhalil, že v týchto letných mesiacoch viac pacientov trpelo komplikáciami, ktorým sa dá predísť. Z ďalšej štúdie v USA vyplýva, že pacienti prijatí na chirurgiu v univerzitných nemocniciach v júli a auguste mali o 41% vyššiu pravdepodobnosť úmrtia v priebehu nasledujúcich 30 dní než pacienti prijatí v apríli až júni.

Medzi viac rizikové mesiace sa radí aj december, avšak nie kvôli neskúsenosti absolventov ale dovolenkám lekárov.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá