Plastický chirurg: Klient chcel, aby som mu urobil jazvu na tvári. Požiadala ho o to partnerka, aby vyzeral mužnejšie (ROZHOVOR)

 • Ženy majú komplexy zo svojho tela viac ako muži
 • Z toho dôvodu aj podstupujú operácie častejšie
 • O aké zákroky ide a prečo niekedy ľudí odhovára? Aj o tom nám porozprával MUDr. Jozef Fábry
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/philippe spitalier,Sam Moqadam
 • Ženy majú komplexy zo svojho tela viac ako muži
 • Z toho dôvodu aj podstupujú operácie častejšie
 • O aké zákroky ide a prečo niekedy ľudí odhovára? Aj o tom nám porozprával MUDr. Jozef Fábry

MUDr. Jozef Fábry je špecialista v odbore plastická a estetická chirurgia. Je vedúci kliniky plastickej a estetickej chirurgie Posonium Clinic, ktorá sa nachádza v centre Bratislavy. Za sebou má roky praxe a uvádza, že s odstupom času sa mnohé veci zmenili aj v oblasti plastickej chirurgie.

Dokonalým príkladom sú operácie, ktoré podstupujú transsexuáli. „Určite. Je to neporovnateľné. Zažil som socializmus, viem porovnať dva systémy a je to obrovský rozdiel. V minulosti to bola tabuizovaná téma a ľudia tým dosť trpeli. Dnes je to ďaleko otvorenejšie a prirodzenejšie,“ hovorí.

 • V akých prípadoch odhovára od operácie?
 • Prehnané požiadavky zákazníkov
 • Je plastická operácia zdraviu škodlivá?
 • Vplýva na ľudí aj internet?
 • Aké zákroky vyhľadávajú muži?

Venujete sa plastickej chirurgii veľmi dlho. Čo podľa vás ľudí najčastejšie vedie k tomu, aby plastickú operáciu podstúpili?

Zväčša nespokojnosť s istou časťou tela. Vždy však treba zvážiť, či je požiadavka klientky alebo klienta opodstatnená. Ak som presvedčený, že niekomu operácia neprinesie výrazné zlepšenie, snažím sa ho pri konzultácii od zákroku odhovoriť.

Stáva sa vám teda, že pacientov od zákroku odhovárate?

Stáva sa to pomerne často.

Ide zväčša o ženy?

Áno, estetické zákroky vyhľadáva najmä jemnejšie pohlavie, ale nájdu sa aj páni.

V akých prípadoch dochádza najčastejšie k tomu, že sa lekár rozhodne operáciu nerealizovať?

Tých prípadov je veľa, za všetky uvediem príklad z dnešného dňa. Klientka si chcela dať spraviť facelift. Jej pohnútkou bol vek, mala pred päťdesiatkou. Vysvetlil som jej, že vek nie je rozhodujúci faktor a jej tvár ešte nie je taká opadnutá, aby bol potrebný zákrok. Dala si poradiť.

zdroj: unsplash/Sam Moqadam

Stáva sa vám, že klient ku vám príde na základe vyžiadania jeho partnera?

Stáva sa to. Nie je to však vhodné. Vždy sa snažím zistiť, akú má klientka či klient motiváciu, a pýtam sa aj, či ide o jej alebo o jeho vlastné rozhodnutie. Stretávam sa však aj s opačnými prípadmi, keď rodina klientov od zákroku odhovára.

Zásahy okolia sú pri rozhodovaní časté a majú rôznu formu. Preto stále zdôrazňujem, že popudom k rozhodnutiu by mala byť vlastná potreba a nie predstava okolia.

Aký zákrok podstupujú ženy najčastejšie?

V našej ambulancii je najväčší záujem o zväčšovanie prsníkov. Niektoré dámy si, naopak, želajú zmenšenie, iné zase zdvihnutie opadnutých pŕs. Nasledujú operácie viečok, úpravy nosa, ušníc a korekcia prednej brušnej steny. V porovnaní s minulosťou si klientky menej žiadajú liposukciu, teda odsatie tuku.

Stáva sa vám v prípade prsníkov to, že požiadavky žien sú prehnané?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie