Plastika je nutnosť, rodičia ju nútia deťom, aby z nich boli „dokonalé“ pop idoly. Nedokonalosť sa v Južnej Kórei netoleruje

  • Juhokórejská spoločnosť má veľmi vysoké nároky na vzhľad
  • Tlak ešte zvyšujú „dokonalé“ K-pop hviezdy
  • Najmä mladí sú ochotní hladovať a ísť aj na plastiku, aby prísne štandardy krásy dosiahli
  • Rodičia ich neodhovárajú, práve naopak. Do chirurgických zákrokov ich aj nútia
Dokonalé K-pop idoly
Wikimedia Commons/Sweet3Haven9 & Wikimedia Commons/somye & Wikimedia Commons/Aurelio de Sandoval
  • Juhokórejská spoločnosť má veľmi vysoké nároky na vzhľad
  • Tlak ešte zvyšujú „dokonalé“ K-pop hviezdy
  • Najmä mladí sú ochotní hladovať a ísť aj na plastiku, aby prísne štandardy krásy dosiahli
  • Rodičia ich neodhovárajú, práve naopak. Do chirurgických zákrokov ich aj nútia

Vďaka hudobnému štýlu zvanému K-pop (kórejský pop), ktorému sa posledné roky na západe darí, sa dozvedáme, aká strastiplná cesta sa skrýva za chytľavými hitmi umelcov s dokonalým výzorom.

S ich popularitou si svet všimol aj niektoré z hlboko zakorenených kórejských tradícií. Patrí medzi ne aj „posadnutosť“ vzhľadom, ktorá v súčasnosti naberá obludné rozmery.

Také, že najmä mladí sú ochotní ísť na plastickú operáciu, aby sa ideálu krásy a svojmu idolu podobali. A rodičia ich v tom veselo podporujú.

„Oppan Gangnam Style, Gangnam Style“ vystrelilo K-pop ikony do sveta 

Isto aj ty poznáš „odrhovačku“, ktorá v roku 2012 zbúrala YouTube. Zbierala rekord za rekordom. Ako napísal portál Digital Trends a desiatky ďalších, jej video bolo na známej platforme prvé, ktoré kedy dosiahlo miliardu zhliadnutí. 

Gangnam Style bol podľa stránky Statista číslom 1 na YouTube neuveriteľných 1 689 dní. Ešte aj dnes patrí k najsledovanejším videám všetkých čias. Kórejský pop (K-pop) sa dostal do povedomia západu.

Stačilo 6 rokov, aby hity kórejských superhviezd dobývali, ako hovorí portál Rolling Stone, rebríčky a vypredávali štadióny v USA. Ako hovoria štatistiky Euronews, K-pop je čoraz obľúbenejší v každej vekovej kategórii.   

Jeho popularita na starom kontinente je taká veľká, že preň European Music Awards MTV zaviedlo samostatnú kategóriu. Nebola potrebná. Skupina BTS v roku 2021 podľa portálu Forbes zvalcovala konkurenciu a zo súťaže si odniesla 4 ceny.

Zdá sa, že ťaženie kórejskej vlády, aby sa krajina stala popredným svetovým exportérom zábavného priemyslu, je zatiaľ úspešné. 

K-pop kapela
zdroj: Wikimedia Commons/MAYA CHANNEL

Cenou za slávu je život s poruchami príjmu potravy 

V súvislosti s K-popom sa nedostala do svetla reflektorov len chytľavá hudba. Jej čoraz väčšia popularita odhalila aj praktiky v kórejskom hudobnom (zábavnom) priemysle a hlboko zakorenené tradície krajiny. A niektoré z nich sú poriadne temné. 

Médiami sa prehnala smršť článkov, ktoré spomínali, ako Korea Exposeé, vykorisťovanie a extrémne nízke platy umelcov. Časté je aj fyzické násilie či zákaz vzťahov. K-popu sa podľa denníka The Guardian v minulom roku nevyhla ani záplava samovrážd a veľkých sexuálnych škandálov. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Digital Trends, Statista , Rolling Stone, Euronews , Forbes, Korea Exposé , The Guardian, BBC, The Vou, Channel News Asia, Business Insider,  The Telegraph, The Atlantic ,  The Korea Times, Beliefs and trends of aesthetic surgery in South Korean young adults

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá