Plastového odpadu je v oceánoch omnoho viac ako sa doteraz predpokladalo

  • V Tichom oceáne sa nachádza ostrov umelého pôvodu, je tvorený plastovým odpadom
  • Jeho rozloha sa odhaduje na 1,6 milióna štvorcových kilometrov
  • Výskumníci však zistili, že sa na tejto ploche nachádza pravdepodobne viac odpadu, ako sa pôvodne odhadovalo
odpad
flickr
  • V Tichom oceáne sa nachádza ostrov umelého pôvodu, je tvorený plastovým odpadom
  • Jeho rozloha sa odhaduje na 1,6 milióna štvorcových kilometrov
  • Výskumníci však zistili, že sa na tejto ploche nachádza pravdepodobne viac odpadu, ako sa pôvodne odhadovalo

Obrovský plastový ostrov v Tichom oceáne má viac ako dvojnásobnú rozlohu amerického štátu Texas a nachádza sa na mieste, kde sa stretávajú morské prúdy. Tie neúnavne transportujú plastový odpad z celého sveta a držia ho pohromade. Na základe prieskumu sa zistilo, že stabilizovanie tejto situácie vôbec nenastáva, práve naopak plasty neustále pribúdajú rapídnym tempom. Každý kúsok plastu, ktorý sa riekami presunie do oceánov má následne dve možné cesty. Buď sa ponorí pod vodu alebo sa o jeho transport postarajú morské prúdy.

Tieto ho transportujú na jedno z piatich miest v oceáne. Nepríjemným prekvapením je to, že ľudia pravdepodobne zle odhadli množstvo odpadu, ktoré sa tu nachádza. Podľa jednej z posledných štúdií sa tu môže nachádzať až 16-násobne viac odpadu ako sa predpokladalo. Ročne sa vyprodukuje až 320 miliónov ton odpadu a obrovské množstvo končí práve v oceánoch.

Výprava odvážneho mladíka

Poďme sa pozrieť do minulosti na jednu zaujímavú výpravu do Tichého oceánu, ktorá sa odohrala v roku 2015. Za týmto zaujímavým dobrodružstvom stál mladý podnikateľ Boyan Slat, ktorý sa rozhodol zbaviť plastov po svojom. Chce k tomu využívať zariadenie, ktoré bude zachytávať plasty priamo z hladiny. Po nazbieraní dostatočného množstva sa následne celý systém presunie k pobrežiu, kde sa zachytené plasty zrecyklujú.

Cieľom tejto výpravy bolo zistiť, ako to vo vodách oceánu vlastne vyzerá. Expedície sa zúčastnilo 18 lodí, ktoré za sebou ťahali siete na zachytávanie odpadu. Cieľom bolo pozbierať ho čo najviac. Členovia expedície si to namierili na jedno z piatich miest, kde sa odpad najviac koncentruje.

Plavba skončila viac ako úspešne, teda záleží od uhla pohľadu. Podarilo sa zachytiť 1 136 145 kúskov odpadu, ktoré spolu vážili 668 kilogramov. Sčítanie muselo byť extrémne náročné. Z celkového množstva tvoril 99,99 percenta práve plast. Na základe tohto úlovku následne odhadli koľko odpadu sa na mieste lovu nachádza. Vyšlo im číslo 1,8 bilióna plastových kúskov, ktoré vážia 79 000 ton. 92 % zozbieraného odpadu tvorili veľké kusy avšak 1,7 miliardy častíc boli vlastne mikroplasty, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov.

Tím predpokladá, že obrovská vlna cunami, ktorá zasiahla v toku 2011 pobrežie Japonska a prenikla až do vnútrozemia tiež masívne prispela k nárastu množstva plastov v oceánoch. Sú však zistené čísla presné? Asi úplne nie. Ich význam je skôr orientačný. Zber pastového odpadu sa totiž realizoval v okrajových častiach a nie priamo blízko centra, kde je hustota najvyššia. Okrem toho môže množstvo plastu ležať hlboko na dne oceánu.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech