Plastový odpad zamoril aj nedotknuteľný raj plný korytnačiek

  • Plastová pohroma sa pomaly, ale isto dostáva takmer do každého kúta sveta
  • Oceány a moria totiž dopravia plasty takmer všade. Ani Korytnačie ostrovy Galapágy nie sú výnimkou
plasty
youtube
  • Plastová pohroma sa pomaly, ale isto dostáva takmer do každého kúta sveta
  • Oceány a moria totiž dopravia plasty takmer všade. Ani Korytnačie ostrovy Galapágy nie sú výnimkou

Plastový odpad začína vytvárať ľudstvu poriadne vrásky na čele. V poslednom čase jeho čoraz viac a viac. Najväčšie problémy spôsobujú lacné plasty, ktoré sa dostávajú do prírody a riek. Tie ich následne dopravia do morí a oceánov, ktoré predstavujú celosvetovú diaľnicu. Škodlivé plasty tak cestujú po celom svete.

Postupne sa dostávajú aj k chráneným oblastiam. Galapágy alebo Korytnačie ostrovy, ktoré ležia asi 1000 km od Ekvádoru v Tichom oceáne sa preslávili hlavne vďaka tomu, že na tomto mieste žijú obrovské suchozemské korytnačky a historické jaštery. Už aj na toto miesto, ktoré bolo donedávna bez problémov sa však dovalil plastový odpad.

Aby sa situácia nevymkla spod kontroly, miestni obyvatelia sa rozhodli plastový odpad zberať manuálne do veľkých vriec. Riaditeľ Galapágskeho národného parku Jorge Carrion tvrdí, že množstvo odpadkov sa k pobrežiu Galapág dostalo až zo Strednej a Južnej Ameriky. Niektoré však doplávali až z Ázie.

Medzi plastami sa našli aj iné odpady, napríklad pneumatiky alebo časti chladničiek či dvere. Plasty, ktoré boli dobrovoľníkmi pozbierané, budú následne putovať na recykláciu. Problémom je to, že k pobrežiu sa dostali nielen veľké kusy plastov, ale aj miniatúrne mikroplasty.

O mikroplastoch hovoríme vtedy, keď sa jedná o plastové častice, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov. Malé čiastočky nie jednoduché z povrchu hladiny zozbierať. Mikročastice sú najväčším nebezpečenstvom hlavne preto, pretože sa ľahko dostávajú do tiel zvierat, ktoré v chránenej oblasti žijú. Je všeobecne známe, že mikroplasty môžu obsahovať rôzne vírusy a baktérie, a tak môžu obyvateľom ostrovov uškodiť.

Mikroplasty totiž predstavujú riziko aj pre ľudí podobne ako pre zvieratá. Galapágy boli objavené v roku 1535 Španielmi. Pre svoju jedinečnosť sa stali v roku 1934 národným parkom. V roku 1978 boli zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Boj s plastami konečne začal, mnohé krajiny chcú zakázať používanie lacných plastov. Existujú dokonca snahy o zozbieranie plastového odpadu priamo z povrchu hladín oceánov.

zdroj: ta3.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech