Plzeňská Škoda padla do rúk miliardárovi Petrovi Kellnerovi

  • Investičná skupina PPF vstúpila do strojárskej spoločnosti Škoda Transportation. Informácie o výške transakcie nie sú známe. Odhady hovoria o takmer 400 miliónoch eur. Ak by tieto čísla boli pravdivé, tak by sa jednalo o jednu z najväčších transakcií v tomto roku.
Škoda patrí Petrovi Kellnerovi
idnes.cz/sec-lighting.eu
  • Investičná skupina PPF vstúpila do strojárskej spoločnosti Škoda Transportation. Informácie o výške transakcie nie sú známe. Odhady hovoria o takmer 400 miliónoch eur. Ak by tieto čísla boli pravdivé, tak by sa jednalo o jednu z najväčších transakcií v tomto roku.

Petr Kellner strojárom? Takáto otázka sa objavila potom, čo investičná skupina PPF kúpila 100 % podiel v spoločnosti Škoda Transportation. Petr Kellner sa tak stal nielen vlastníkom všetkých akcií firmy, ale aj aktív, ktoré patria pod Škoda Transportation a ochrannú známku Škoda.

Škoda TransportationZobraziť celú galériu (2)
zdroj: sec-lighting.eu

Strojárska spoločnosť patrí medzi najväčšie v rámci strednej a východnej Európy. Produkuje električky, elektrické vlaky, súpravy pre metro, trolejbusy a elektrobusy. O spoločnosť mali záujem viaceré strany. Za najväčšieho favorita, ktorý však otáľal príliš dlho, bola považovaná Railway Rolling Stock Corporation. Spoločnosť z Číny, ktorá je najväčším výrobcom koľajových vozidiel na celom svete, prejavila záujem o kúpu už pred niekoľkými mesiacmi. Vyčkávacia taktika sa jej však nevyplatila.

Získali obe strany

Neskôr totiž záujem prejavil aj nemecký Siemens. Českými médiami prebehla správa o treťom potencionálnom kupcovi Danielovi Křetínskom, ktorému patrí česká energetická skupina – Energetický a průmyslový holding. Táto informácia však nebola úplne pravdivá. Logicky sa tak k cieľu dostal najrýchlejší kupec, a tým bol práve Petr Kellner. Financie, ktoré PPF zaplatila, si tak rozdelia štyria muži stojaci za spoločnosťou Škoda Transportation –  Tomáš Krsek, Michal Korecký, Jiří Diviš a Marek Čmejla.

vlak ŠkodaZobraziť celú galériu (2)
zdroj: railwaygazette.com

Kúpou získala jedna aj druhá strana. Petr bude mať pod palcom strojársky podnik, čo je pomerne vzácny kúsok do bohatého portfólia PPF. Škoda Transportation získala finančnú injekciu, pretože jej biznis klesá kvôli nízkemu počtu zákaziek. Najväčším bonusom okrem peňazí je aj množstvo možností na rozvoj biznisu. PPF sa veľmi dobre darí v Rusku a Ázii. Vďaka skúsenostiam na týchto trhoch sa môže biznis utešene rozbehnúť práve tu.

Finančná skupina PPF je veľmi úspešná. Do jej bohatého portfólia patria okrem Škody, aj produkty z oblasti financií, telekomunikácií, nehnuteľností a poľnohospodárstva. Skupina disponuje aktívami v hodnote 35 miliárd eur a po celom svete zamestnáva 155 000 zamestnancov. Z toho 9 000 v Česku. Najväčšiu časť majetku má Petr Kellner uloženú práve v čínskej mutácii Home Creditu podnikajúcej v oblasti pôžičiek.

zdroj: forbes.cz , idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech