Po oslobodení z otroctva založili štát, v ktorom otroctvo zaviedli. Krvavý príbeh krajiny, ktorej nikto nezvládal vládnuť

  • Poslali ich „domov“, kde sa nenarodili a nikdy neboli
  • Nastolili voči domorodým obyvateľom jediný systém, ktorý poznali – otroctvo
  • Ich zvrhnutím nastala len ďalšia etapa plná krvi a neprávosti
libéria
Brightworkresearch.com, Therooftop
  • Poslali ich „domov“, kde sa nenarodili a nikdy neboli
  • Nastolili voči domorodým obyvateľom jediný systém, ktorý poznali – otroctvo
  • Ich zvrhnutím nastala len ďalšia etapa plná krvi a neprávosti

Budeme ťa tu strážiť, lebo bez nás zahynieš,“ znela prvá veta, ktorú známy novinár a autor kníh Ryszard Kapuściński počul v tejto krajine hneď po vystúpení z lietadla. A v tej dobe bola viac než pravdivá.

Ihneď mu zobrali pas, spiatočnú letenku i očkovací preukaz. Miestni colníci tu ešte nedávno nedostávali žiadny plat a toto bola ich jediná možnosť, ako si zarobiť a uživiť rodinu. Prišiel si sem, ak chceš naspäť svoje doklady, ktoré si nám ukázal, tak zaplať alebo tu už ostaň navždy.

Ryszard Kapuściński pôsobil po celej Afrike ako zahraničný reportér, korešpondent. Jeho príbehy a spomienky odtiaľ sú  šokujúce, no len máloktoré vyvolávajú také depresívne, zmiešané pocity, ako z tejto akoby dlhšie Bohom zabudnutej krajiny:

zdroj: Therooftop

Príbeh štátu Libéria je bez pochýb jedným z najzaujímavejších, s akými sa dá na tomto kontinente stretnúť. Založili ho oslobodení otroci z Ameriky, ktorí ale začali robiť jediné, čo poznali, len tentokrát v opačnom prevedení – zotročovať ostatných.

No ani po ich zosadení o sto rokov neskôr nenastal v krajine pokoj, ba naopak, rozbehla sa krutá vojna a desaťročia krviprelievania, po ktorých sa Afrika dočká historicky prvej ženskej hlavy štátu.

Návrat otrokov z Ameriky „domov“ do Afriky

Projekt s cieľom vrátiť čiernych otrokov z Ameriky naspäť do Afriky vyzeral na prvý pohľad ako veľmi pekný krok a gesto, ktoré sa objavilo v 19. storočí, no malo aj svoje temné stránky a ešte temnejšie následky.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: kniha Eben od Ryszard Kapuściński, Wikipedia (anglická verzia), the Guardian, Thenewhumanitarian.org, kniha Dějiny moderní Afriky od Richard J. Reid

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie