Počítačové čipy pošlú testovanie na zvieratách na smetisko dejín

  • Žijeme v civilizovanej spoločnosti. Aspoň to teda tvrdíme. Ešte stále ale testujeme zložky produktov alebo samotné produkty na zvieratách. Našťastie sa veda posunula správnym smerom.
620×349
  • Žijeme v civilizovanej spoločnosti. Aspoň to teda tvrdíme. Ešte stále ale testujeme zložky produktov alebo samotné produkty na zvieratách. Našťastie sa veda posunula správnym smerom.

Americká vláda tlačila na svojich vedcov, aby našli humánnejší spôsob, ako testovať jednotlivé zložky produktov a produkty ako také. Rozprávalo sa o vysokoefektívnych robotoch alebo o zdokonalenom počítačovom algoritme.

Najambicióznejšou možnosťou je nahradenie zvierat modelom ľudského tela s čipom. Toto riešenie by malo testovanie na zvieratách ešte prekonať. Vedci sú k naplneniu tohto cieľa už skutočne blízko.

Vývoj čipu, ktorý imituje ľudské telo riadi bioinžinierka z Massachussettského technického inštitútu Linda Griffithová.

organ-on-a-chip_1024

foto: sciencealert.com

Simulovanie fungovania ľudského tela je skutočne náročná úloha, ale vďaka technologickému pokroku sa k tomu dostávame. Orgány na čip sa, pravdepodobne, objavili v scenári, kedy testy na zvieratách neposkytovali potrebné informácie.

Napríklad imunoterapeutická liečba nádorov. Vedeckí pracovníci vytvorili špecificky cielené proteíny, ktoré bolo potrebné testovať. Testy na zvieratách a dokonca aj testy na ľudských bunkách v Petriho miske neposkytovali dostatočné výsledky.

Tento spôsob liečby bolo potrebné testovať vo vzťahu k celému ľudskému telu, a preto Griffithová vytvorila systém orgánov na čip.

Moduly sú navrhnuté tak, aby napodobňovali činnosť jednotlivých orgánov a ich tkaninového systému. Vyrobené sú zo syntetických materiálov, pretože sú pozorovateľné pod mikroskopom.

Keď sú kultivované ľudské bunky pridané do syntetických štruktúr, začínajú sa správať ako v reálnom ľudskom tele. Všetko udržuje v pohybe mikrocirkulačný systém.

testonanimals

foto: emaze.com

Tento projekt nie je vo svete jediný. Existuje niekoľko projektov, ktoré sa snažia prispieť svojou aktivitou k pokroku v oblasti testovania na živých tvoroch. K úspešnému koncu to je ešte dlhá cesta, ale každý krok je podstatný, keď vedie k dobrému a prospešnému výsledku, hlavne ak už nebudú musieť trpieť nemé tváre kvôli našej kozmetike či liekom.

microscope-275984_1920

foto: pixabay.com

Samozrejme je dnes možné zakúpiť si kozmetiku a produkty, ktoré nie sú výsledkom utrpenia, avšak nie je to celoplošné. Ide len o rozhodnutie výrobcu a konzumenta, ktorí sa riadia vlastnými hodnotami. Čakáme teda na to, kým sa vedci prebojujú do úspešného konca a bude možné sa nadobro rozlúčiť s nehumánnym testovaním.

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej foto: sciencealert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá