Podnikateľ z Bojníc: Najviac som sa bál, ako Slováci prijmú, že nemáme vyprážaný syr, rezeň, halušky a pizzu

  • Aj keď by inde zarobil podstatne viac, rozhodol sa zostať v rodných Bojniciach
  • Otvoril si tu vlastnú reštauráciu, ktorá ustála náročné pandemické časy. Medzi miestnymi aj turistami je hitom
Alej
  • Aj keď by inde zarobil podstatne viac, rozhodol sa zostať v rodných Bojniciach
  • Otvoril si tu vlastnú reštauráciu, ktorá ustála náročné pandemické časy. Medzi miestnymi aj turistami je hitom

Marek Karaka bol dlhé roky v kuchyni ako kuchár a neskôr aj šéfkuchár. Jeho vzťah ku gastronómii vyvrcholil otvorením vlastnej reštaurácie s názvom Alej v Bojniciach. Spolu s manželkou vybudovali prosperujúci biznis od nuly – či už ide o interiér, marketing alebo samotný koncept podniku.

„Priestor si nás doslova našiel sám. V deň, kedy ma oslovil majiteľ budovy, sme mali odklepnúť úplne iný projekt. Všetko už bolo nachystané a takpovediac hotová vec. Prišli sme sa pozrieť s manželkou pozrieť len tak zo zvedavosti a keď sme odchádzali, bolo nám jasné, že ideme do toho. Aj keď to bol iba holý priestor a čakali nás nemalé investície, prerábky a veľa veľa práce,“ spomína Marek.

zdroj: Alej

Pri rozbiehaní biznisu čerpali zakladatelia reštaurácie financie z banky cez špeciálny projekt pre začínajúcich podnikateľov. Z časti im pomohla aj rodina.

„Prvotnú investíciu je ťažko zrátať, pretože sme od otvorenia stále niečo dotvárali, dokupovali, inovovali a vlastne do dnešného dňa reštaurácia nie je vo finálnej podobe, podľa našich predstáv. Investujeme priebežne, nemalé financie idú aj do údržby technológií v kuchyni.“

zdroj: Alej

Marek tvrdí, že v dnešnej dobe celosvetovej pandémie je veľmi náročné odhadovať návratnosť vložených financií, nakoľko naplno fungujú len pár mesiacov v roku a potom majú prevádzku zatvorenú kvôli nariadeniam. „Dlhodobý finančný plán môžeme rovno hodiť do koša, ale veríme, že toto obdobie nebude trvať večne a raz sa vrátime do normálu.“

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK