Ľudia si prekrývajú ŠPZ čečinou, negatívne testy si kupujú za pár eur. Analytici adresujú vláde drsné slová
Pribudlo viac ako 2 400 nových infikovaných a 84 úmrtí. Rozhoduje sa o konci zákazu vychádzania
PRELOMOVÝ VYNÁLEZ: Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. Nahradiť ich môže táto alternatíva
Podvodníčka a šéfka jednej z najkontroverznejších spoločností sa nevzdáva. Chystá sa založiť novú spoločnosť
- Je len otázkou času, kedy v minulosti prelomová spoločnosť Theranos upadne do zabudnutia
- Jej šéfka, ktorej sa podarilo oklamať celý medicínsky svet a zarobiť obrovské peniaze sa však nevzdáva
- Aj napriek odsúdeniu celého sveta a oklamaniu investorov sa chystá založiť novú spoločnosť
- Je len otázkou času, kedy v minulosti prelomová spoločnosť Theranos upadne do zabudnutia
- Jej šéfka, ktorej sa podarilo oklamať celý medicínsky svet a zarobiť obrovské peniaze sa však nevzdáva
- Aj napriek odsúdeniu celého sveta a oklamaniu investorov sa chystá založiť novú spoločnosť
Elizabeth Holmes je mladá žena, ktorej sa podaril obrovský úspech. Dokázala totiž presvedčiť množstvo investorov a verejnosť o tom, že produkt jej spoločnosti je jedinečný. Spoločnosť Theranos vznikla v roku 2003, keď Elizabeth študovala na univerzite. Pri zakladaní spoločnosti jej cennými radami pomáhal profesor Channing Robertson.
Produktom inovatívnej firmy mal byť revolučný test na odber krvi. Stačilo iba malé pichnutie a z miniatúrnej kvapky krvi sa dalo vyčítať takmer všetko. Test mal okrem iného dokázať odhaliť rakovinu alebo vysoký cholesterol. Verejnosť bola vo vytržení. Nízka cena, takmer bezbolestné pichnutie a schopnosť zistiť mnohé diagnózy. Znelo to veľmi dobre a záujem investorov na seba nenechal dlho čakať. Spoločnosť vyzbierala rekordných 700 miliónov dolárov. Samotná šéfka bola pritom veľmi tajnostkárska a obliekala si čierny rolák podobne ako jej veľký vzor Steve Jobs.
Niet sa čomu čudovať, že ju k nemu pravidelne prirovnávali. Jej popularita narastala, ale k masívnemu nasadeniu produktu zatiaľ nedochádzalo. K spolupráci so spoločnosťou sa hlásilo množstvo lekární a kliník, ktoré chceli poskytovať revolučné testy. So zakladateľky sa medzičasom stala miliardárka. Po tom, čo sa vynorilo množstvo podozrení z falšovania pokusných testov sa spoločnosti na zúbok pozrela agentúra na správu potravín a liečiv.
Podozrenia sa potvrdili. Testy sa vyhodnocovali na klasických prístrojoch používaných v ambulanciách a nie na revolučnom prístroji Edison, ktorý nefungoval podľa predstáv. Šéfka to však pred verejnosťou zatajila. Po odhalení nastal strmý pád. Elizabeth v spoločnosti ostala na pozícii šéfky, ale musela sa vzdať takmer všetkých akcií a rozhodovacích práv, ktoré si dovtedy úzkostlivo strážila. Spoločnosť na hlinených nohách začala následne prepúšťať svojich zamestnancov vo veľkom.
Elizabeth sa cíti nevinná
Aj napriek tomu, že má zakladateľka zákaz založiť verejne obchodovateľnú spoločnosť pod dobu desiatich rokov, nespí na vavrínoch. Podľa najnovších informácií ju často vídavať v Silicon Valley na stretnutiach s investormi. Chce totiž vyzbierať peniaze na úplne nový projekt a začať od nuly. Nie každý investor v Theranose ju však zatracuje. Príkladom je Tim Draper, ktorý do spoločnosti investoval medzi prvými. „Pozrite, čo urobila, vytvorila užasnú príležitosť,“ povedal Draper.
Je tak možné, že peniaze na štart nového projektu sa jej naozaj podarí získať. Iný názor má investigatívny novinár John Carreyrou, ktorý prispel k odhaleniu podvodu. Podľa neho je sociopatkou a patologickou klamárkou. Samotná šéfka sa stavia do roly obete a tvrdí, že ju z cesty zviedli niektorí jej zamestnanci a hlavným vinníkom v páde Theranosu je práve John Carreyrou.
zdroj: gizmodo.com