Poetická duša s úmyslami vraha. Roháč zabíjal na počkanie a len s výbušninami, za vraždu košického bossa údajne zarobil 500-tisíc korún

  • Jozef Roháč, známy ako Potkan, zabíjal na počkanie a zvyčajne pomerne teatrálnym spôsobom
  • Spolupracoval so Sýkorovcami i Černákom, dnes si za bránami väzenia odpykáva doživotný trest
roháč
TASR/Repro, TASR/Henrich Mišovič
  • Jozef Roháč, známy ako Potkan, zabíjal na počkanie a zvyčajne pomerne teatrálnym spôsobom
  • Spolupracoval so Sýkorovcami i Černákom, dnes si za bránami väzenia odpykáva doživotný trest

Jozef Roháč, prezývaný Potkan, pochádzal zo západného Slovenska, konkrétne z Levíc. Odporca komunizmu sa v 80. rokoch pokúsil utiecť za hranice a ako poistku uniesol vtedajšieho námestníka ministra zdravotníctva.

Jeho prešibaný plán ale nevyšiel podľa predstáv. Skončil za bránami Ilavskej väznice, kde musel vymyslieť ďalšiu rafinovanú akciu – útek. Z malej skupinky väzňov napokon ušiel ako jediný. Slobodu si ale dlho neužil. Po šiestich dňoch znova skončil v putách.

Keď v roku 1990 konečne oficiálne opustil brány väzenia, pustil sa do podnikania a vstúpil na scénu podsvetia.

Na svedomí má desiatky vrážd či atentátov. Nepohodlných zabíjal na objednávku a pri veľkých explóziách. Za jeden povraz ťahal aj so Sýkorovcami a okrem Slovenska vyčíňal aj v Maďarsku, kde si dnes odpykáva doživotný trest.  

Únik zo socializmu nevyšiel podľa predstáv

Potkan sa do povedomia verejnosti dostal v roku 1985, kedy zorganizoval spomínaný únos námestníka ministra zdravotníctva, aby si poistil emigráciu do Rakúska.

Námestník Imrich Hatiar mal Roháčovi a jeho kamarátovi Ernestovi Rečkovi zabezpečiť bezproblémový prechod cez hranice.

Rukojemníkom mal byť pôvodne dokonca samotný minister zdravotníctva. Roháč tvrdil, že elegantne tak vyriešia útek bez prekonávania vtedy všadeprítomných zátarás, alebo plávania cez Dunaj či Moravu, informuje Nový Čas.

Z diskotékového agresora sa vypracoval až do vedenia slovenskej mafie. Na mafiánskej scéne dlho nevydržal

Dráma na hraniciach a útek z väzenia

Plán 29-ročného manžela a otec dvoch detí zlyhal. Keď sa polícia o únose námestníka dozvedela, na hranice sa dostavili špeciálne jednotky ministerstva vnútra aj vojaci. Hraničný priechod kompletne uzavreli. Po 16 hodinách to únoscovia vzdali a skončili v putách polície.

Súd ich 24. februára 1986 odsúdil na 13 rokov za spáchanie trestného činu teroru. Roháčovi polícia pridala ešte dva, za trestný čin krádeže.

V Ilavskej väznici sa mu „páčilo“ len päť mesiacov. Už 29. júna 1896 sa s malou skupinou väzňov pokúsili o útek. Podaril sa však nakoniec len Roháčovi. Pred políciou utekal šesť dní.

Chladnokrvný vrah, alebo poetik?

Počas tejto éry bol známy aj svojim talentom pre písanie. „Naveky buďte prekliate, mreže, prekliate ako zviera, čo väzí v nich, a najmä človek, čo staval ich… Všetci sme prekliati…,“ cituje Plus 7 dní.

Verše z básne, ktorú za bránami väznice v roku 1988 napísal, ocenil aj básnik a prekladateľ Ľubomír Feldek, ktorý mu dielo uverejnil v novinách Verejnosť.

Po prepustení z väzenia v roku 1990 však na svoju poetickú dušu zanevrel a vybral si dráhu profesionálneho zločinca.

Likvidácia policajta spájaná s únosom prezidentovho syna

Roháč zohral dôležitú rolu pri likvidácii Róberta Remiáša. Smrť mladého policajta sa dodnes spája s účasťou SIS na únose syna prezidenta Kováča a Vladimírom Mečiarom.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: pravda.sk, startspot.sk, plus7dni.pluska.sk, topky.sk, style.hnonline.sk, cas.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK