Poliaci sú na čele revolúcie v oblasti výroby zelenej energie. Vyvíjajú priehľadné solárne panely

  • Zelená energia je dnes v kurze. Najjednoduchšiu možnosť ako vyrobiť zelenú energiu predstavujú solárne panely
  • Tie sú dnes lacné, majú omnoho vyššiu účinnosť a dokonca sú aj priehľadné
  • Práve takéto priehľadné panely vyvíjajú v Poľsku pod vedením vedkyne Olgy Malinkiewiczovej
Youtube SAULE Technologies
  • Zelená energia je dnes v kurze. Najjednoduchšiu možnosť ako vyrobiť zelenú energiu predstavujú solárne panely
  • Tie sú dnes lacné, majú omnoho vyššiu účinnosť a dokonca sú aj priehľadné
  • Práve takéto priehľadné panely vyvíjajú v Poľsku pod vedením vedkyne Olgy Malinkiewiczovej

V súčasnosti stojíme na hranici významných zmien. Ľudstvo sa totiž konečne uvedomilo a začalo sa dívať do budúcnosti. Práve preto nastáva boom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Naša planéta nám totiž nedokáže poskytovať všetko a zdroje raz vyschnú. Okrem toho jej naša činnosť pri umelej výrobe energie škodí.

Práve preto všade počúvame o solárnych paneloch, veterných elektrárňach a automobiloch na elektrickú energiu. Solárne panely patria v súčasnosti medzi najobľúbenejšie zdroje zelenej elektrickej energie. Prečo je tomu tak? V minulosti boli solárne panely extrémne drahé a mali nízku účinnosť. Dnes je to inak a na trhu sú panely, ktoré majú účinnosť vyššiu ako 23 percent.

Solárne panely sa však v priebehu rokov takmer vôbec nezmenili a nepatria medzi esteticky najkrajšie produkty. Tento nedostatok sa však môže už čoskoro zmeniť. Šikovní vedci z Poľska totiž vymysleli priehľadné solárne panely, ktoré pripomínajú číre sklo.

Dnes už mnoho vedcov tvrdí, že solárne panely budúcnosti sa budú vyrábať z materiálu s názvom perovskit. Tento revolučný materiál má viacero výhod. Výroba solárneho panelu z perovskitu je totiž omnoho ľahšia, a tým pádom aj lacnejšia ako je tomu v prípade klasických solárnych panelov zo silikónu, ktoré poznáme v súčasnosti.

Lacné a priehľadné

Najväčšia výhoda je však tá, že takéto panely môžu byť úplne priehľadné a dokonca sú ohybné. Vďaka ich priehľadnosti a ohybnosti je možné umiestniť ich takmer kdekoľvek. Tenká fólia tak môže pokrývať displej notebooku, mobilného telefónu alebo sklá okien na budovách. Odpadne tak nutnosť budovať solárne farmy.

So solárnymi panelmi novej generácie v Poľsku pracuje vedkyňa Olga Malinkiewiczová so svojim tímom. Tá sa k materiálu dostala v roku 2013 a začala odhaľovať jeho možnosti. Typický solárny panel vyrábala tak, že obalila ohybnú fóliu perovskitom. Neskôr založila firmu Saule Technologies. Prvý prototyp solárneho panelu, ktorý tu vytvorili bol dokonca schopný nabíjať mobilný telefón za využitia umelého osvetlenia. Inovatívnej spoločnosti spočiatku nik neveril, avšak všetko sa zmenilo po tom, čo sa informácie objavili v médiách.

Perovskit nie je vôbec novým materiálom. Poznáme ho už od roku 1839. To, že je ho možné využiť na výrobu revolučných solárnych panelov sme však objavili až v roku 2009. O objav sa pričinil japonský vedec Tsutomu Miyasaka.

zdroj: svetandroida.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech