Hrozia vysokou pokutou. Polícia upozorňuje na povinnosť, ktorú slovenskí vodiči nerešpektujú

  • Vytvorenie záchranárskej uličky je v našej krajine už pár mesiacov zákonnou povinnosťou
  • Mnoho vodičov však nie celkom presne vie, ako sa pri prejazde sanitky zachovať
  • Nevedomosť ťa pritom ako vodiča môže stáť aj 300 eur
pokuta
Facebook/Polícia SR,Unsplash/Markus Spiske
  • Vytvorenie záchranárskej uličky je v našej krajine už pár mesiacov zákonnou povinnosťou
  • Mnoho vodičov však nie celkom presne vie, ako sa pri prejazde sanitky zachovať
  • Nevedomosť ťa pritom ako vodiča môže stáť aj 300 eur

Momentálne prázdninové obdobie so sebou prináša zvýšenú hustotu premávky, nakoľko mnoho Slovákov preferuje trávenie dovolenky doma. V tejto súvislosti polícia upozorňuje, aby si vodiči osviežili pamäť a zopakovali,  čo je záchranárska ulička.

Záchranárska ulička bola na Slovensku donedávna len nepísaným pravidlom. Jej vytvorenie je už však zákonnou povinnosťou. Od 1. apríla 2020 je účinná novela zákona o cestnej premávke, ktorá hovorí jasne:

„Pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi,“ informuje na sociálnej sieti Polícia SR – Bratislavský kraj. Platí to aj v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom.

Vieš, kedy nemusíš platiť celú pokutu za priestupok, ktorý si spáchal?

Pri vytváraní záchranárskej uličky si ako vodič na nevyhnutne potrebný čas oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozíš iného účastníka cestnej premávky. 

Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla s právom prednostnej jazdy, alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody. Vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky vyslovene zakázané.

Za porušenie tejto povinnosti ti hrozia vysoké sankcie. Ak by si sa rozhodol jazdiť za sanitkou v záchranárskej uličke, priprav sa na pokutu 300 eur a zákaz činnosti na dva roky.

Ak uličku vôbec nevytvoríš a budeš blokovať cestu, hrozí ti na mieste v blokovom konaní pokuta do 50 eur, v správnom konaní je to do 100 eur. V prípade inštitútu objektívnej zodpovednosti sa pokuta šplhá do výšky 99 eur.

„Vodiči pamätajte, že každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy pomoc bude potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí by sa pri nehode ťažko zranili a včasným odstránením následkov nehody sa zároveň skráti čas sprejazdnenia diaľnice,“ dodáva Polícia.

Zdroje: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj, MINV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá