Poľská režisérka Agnieszka Hollandová vytvorila skvostné dielo. Dokonale zachytáva hladomor na Ukrajine

  • Poľská režisérka Agnieszka Hollandová vytvorila fantastický film, ktorý dokonalo zachytáva ťažké časy na Ukrajine v 30-tich rokoch minulého storočia
  • Film Obywatel Jones prepája s hlavnou dejovou líniou problematiku falošných správ
  • Premiéra sa uskutočnila na filmovom festivale Berlinale
film
youtube
  • Poľská režisérka Agnieszka Hollandová vytvorila fantastický film, ktorý dokonalo zachytáva ťažké časy na Ukrajine v 30-tich rokoch minulého storočia
  • Film Obywatel Jones prepája s hlavnou dejovou líniou problematiku falošných správ
  • Premiéra sa uskutočnila na filmovom festivale Berlinale

Poľská režisérka Agnieszka Hollandová patrí medzi najznámejšie osobnosti zo sveta filmu vo svojej krajine. Na konte má vynikajúci film Europa Europa, ktorý je jej najznámejším dielom. Vojnová dráma z roku 1990 dokonca získala nomináciu na Oscara. Okrem iného však stála za filmom Jánošík – pravdivá história.

Dnes má známa režisérka už 70 rokov a mohla by si užívať zaslúžený odpočinok. Neurobila však tak. Miesto toho sa pustila do veľmi náročného diela s názvom Obywatel Jones. Spočiatku sa jej do práce vôbec nechcelo. Bolo to kvôli tomu, že sa musela ponoriť do minulosti plnej utrpenia a bolesti. V priebehu života prečítala mnohé scenáre, ktoré v nej zanechali obrovské emócie a ďalší scenár s podobným a k tomu ešte skutočným príbehom pôsobil ako príliš veľké sústo.

Aj napriek prvotným pochybnostiam sa však pustila do čítania. Čuduj sa svete, odpor postupne klesal a Agnieszke sa scenár zapáčil natoľko, že sa ho rozhodla zachytiť v nefalšovanej dobovej atmosfére. Film sa odohráva v roku 1933 na Ukrajine. Hlavným hrdinom 141-minútovej drámy je novinár Gareth Jones, ktorého dokonalo stvárnil herec James Norton.

Dobro nie vždy víťazí nad zlom

Hlavný dej začína v roku 1933 v momente, keď sa mladý novinár vyberá do vtedajšieho Sovietskeho zväzu, aby tu urobil rozhovor s vtedajším vládcom Stalinom. Ten sa však na mieste nenachádza. Preto sa rozhodne cestovať na Ukrajinu, kde ho šokuje miestna situácia. Pri cestovaní po krajine totiž vidí, akú skazu napáchal hladomor. Nedostatok potravy spôsobil katastrofu a smrť mnohých ľudí. Zatiaľ čo prvá časť filmu je farebná, v druhej časti dominuje čiernobiely obraz a omnoho menší dôraz je kladený na dialógy.

Hlavným cieľom bolo totiž zachytiť neutešenú atmosféru tej doby. Scény ako plačúce dieťa pri mŕtvom tele matky tak chytia určite za srdce. Novinár po návrate do domoviny napíše o tom, čo zažil na Ukrajine. Jeho reportáž spôsobí búrlivé reakcie. V tejto časti filmu režisérka nepriamo odkazuje na súčasný trend, ktorý predstavujú falošné správy. Svetové politické špičky, ale aj novinári naklonení západu na čele s Walterom Durantym sa snažia túto reportáž spochybniť. Falošné správy ako vyšité. Dobro však nie vždy zvíťazí nad zlom. Durant, ktorý správy spochybnil získal Pulitzerovu cenu a Jonesa zastrelili v Číne vo veku 30 rokov.

zdroj: wyborcza.pl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech