Porsche investovalo do spoločnosti Rimac, ktorá vytvorila 1914 koňové elektrické monštrum

  • Svetové automobilky si pomaly, ale isto začínajú pripúšťať, že elektromobily majú mnohé pozitíva
  • Spoločnosť Porsche sa tiež rozhodla pre prienik na tento lukratívny trh
  • Investícia do spoločnosti Rimac, ktorá predáva elektromobil o výkone 1914 koní sa tak určite vyplatila
concept two
rimac
  • Svetové automobilky si pomaly, ale isto začínajú pripúšťať, že elektromobily majú mnohé pozitíva
  • Spoločnosť Porsche sa tiež rozhodla pre prienik na tento lukratívny trh
  • Investícia do spoločnosti Rimac, ktorá predáva elektromobil o výkone 1914 koní sa tak určite vyplatila

Nebolo to tak dávno, čo množstvo výrobcov motorových vozidiel ohŕňalo nos nad elektromobilmi. Táto reakcia bola svojim spôsobom prirodzená. Prvé vozidlá fungujúce na batérie mali totiž biedny dojazd a výkon za veľa nestál. Dnes, o mnoho rokov neskôr je však situácia iná. Na trhu už existuje množstvo vozidiel, ktoré majú nielen výkon, ale na jedno nabitie prejdú množstvo kilometrov. Tento vývoj sledujú výrobcovia vozidiel z celého sveta. Na vlnu elektriny postupne naskakujú aj tí najväčší odporcovia.

Jedným z tých najhlasnejších bolo kedysi Ferrari. Šéf automobilky nechcel v minulosti o elektrine ani len počuť. Dnes je už známe, že automobilka má v pláne priniesť na trh vlastnú verziu športového vozidla. Celú túto eufóriu spôsobil, samozrejme, neoblomný Elon Musk, ktorý v minulosti investoval do spoločnosti Tesla. Aj napriek kritike celého sveta veril vo svoju víziu. Tento krok sa ukázal ako správny. Ako môže svet vyzerať o takých 10 rokov? Počet elektromobilov bude pravdepodobne omnoho vyšší.

Tesle vyrástla poriadna konkurencia

Vozidlá budú mať dojazd viac ako tisíc kilometrov a ceny budú nižšie. Výkon už nie je problémom. Stačí sa pozrieť na chystaný Tesla Roadster druhej generácie, ktorý by mal byť lepší, než ktorékoľvek motorové vozidlo s benzínovým motorom. Tušil si však, že na svete existuje mladá spoločnosť, ktorá už dnes strčí do vrecka aj chystanú novinku od Tesly?


Rimac je mladá spoločnosť, ktorú založil mladý a ambiciózny Mate Rimac v roku 2009. Ten išiel na to poriadne zhurta, keď sa rozhodol vytvoriť najvýkonnejší elektromobil sveta. Nazval ho Rimac Concept. Ten sa dostal do svojej druhej verzie. Celkovo bolo vyrobených 150 kusov, po ktorých sa zaprášilo v priebehu dvoch mesiacov. Cena pritom nebola vôbec ľudová. Jeden kus stojí rekordné dva milióny dolárov. Čo je na tomto stroji také príťažlivé? No predsa parametre. Toto vozidlo je ako z iného sveta.

Celkový výkon je 1914 koní. Z nuly na stovku pritom automobil vybehne za 1,9 sekundy. Pri zošliapnutí pedálu na podlahu sa dostaneš na 412 km/h. Dojazd je na takýto výkon neskutočný. Nie je to síce chystaná Tesla, ktorá by mala prekonať 1000 kilometrovú hranicu, ale ani 650 kilometrov neurazí.

Porsche si tak lepšieho partnera na prienik do sveta elektromobilov nemohlo vybrať. Celkovo získalo desaťpercentný podiel. Získa tak know-how, ktoré môže využiť pri chystanom elektromobile Porsche Taycan, ktorý bol známy pod názvom Mission E. Toto vozidlo by malo disponovať výkonom 600 koní a z nuly na stovku by sa malo dostať za 3,5 sekundy.

zdroj: czechcrunch.cz , porsche.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK