Posledný ročník TEDxTrenčín je za nami. Boli sme pri tom a nemalo to chybu!

  • Obrovský nátresk, plno dobrého jedla a množstvo inšpiratívnych ľudí. Aj tak by sa dal v kocke zhrnúť už štvrtý ročník TEDx, ktorý sa konal v Trenčíne. Celú udalosť umocnilo aj čarovné miesto konania na Trenčianskom hrade. Boli sme tam a myslíme si, že tento ročník naozaj stál za to.
collageghvghv
Richard Vitkovský, flickr.com/twiga_swala
  • Obrovský nátresk, plno dobrého jedla a množstvo inšpiratívnych ľudí. Aj tak by sa dal v kocke zhrnúť už štvrtý ročník TEDx, ktorý sa konal v Trenčíne. Celú udalosť umocnilo aj čarovné miesto konania na Trenčianskom hrade. Boli sme tam a myslíme si, že tento ročník naozaj stál za to.

TEDx je zaujímavý formát, kde si organizátori každoročne pozývajú inšpiratívnych ľudí, ktorí s návštevníkmi zdieľajú svoje životné príbehy a skúsenosti. Prvý ročník sa v Trenčíne konal v roku 2014 a zaznamenal obrovský úspech. Na základe toho sa konali ďalšie ročníky, pričom ten posledný sa odohral v poslednú slnečnú septembrovú sobotu. Ako to teda všetko dopadlo?

tedx trencinZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Prví návštevníci sa pred bránami Trenčianskeho hradu začali ukazovať už pred deviatou hodinou ráno. Po zaregistrovaní sme sa spoločne presunuli na hradné nádvorie, kde začala postupne opadávať aj všadeprítomná hmla a bolo jasné, že tento deň nemôže dopadnúť inak ako na jednotku. Hlavný program sa odohrával v celkom veľkej hradnej zbrojnici. Prvé, čo som si všimol, bolo množstvo okrúhlych stolov a veľký prístrešok. „Toto bude určite pre nás, hladošov,“ pomyslel som si.

piknikZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Ľudia postupne pribúdali a schádzali sa pri „jedálenskom kútiku“. Po strastiplnej ceste sa predsa treba poriadne posilniť. Ochotná obsluha bola zrána plná síl, a tak s úsmevom čapovala kávu každému, kto o to požiadal. Pri švédskych stoloch bolo pripravené obrovské množstvo chutných dobrôt. O chvíľku tu bolo plno ako v mravenisku. Napriek tomu, že zdanie môže klamať, neprišli sme samozrejme kvôli jedlu, ale niečomu úplne inému! :)

stolovanieZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Inšpiratívni rečníci

Hlavný program sa začínal o desiatej hodine, takže posilnení návštevníci sa na presunuli dovnútra vo veľkom očakávaní. Hala plná stoličiek sa tak naplnila, nastalo ticho a zhasli svetlá. Na pódium vybehla veľmi ukecaná moderátorka rádia Expres Miša Vrábová. Tá si svoju rolu vynikajúco užívala a sprevádzala nás celodenným bohatým programom.

podium tedxZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Nosným pilierom boli vystúpenia rečníkov, ktoré stáli aspoň v 99 percentách naozaj za to. Tento ročník sa niesol v protikladoch, preto boli všade prítomné znaky plus a mínus ako symboly opačných názorov. Každý rečník reprezentoval svoj príbeh a bolo na zvážení každého z nás, či súhlasí alebo nie. A bolo z čoho vyberať, pretože životné príbehy a cesty rečníkov sa v mnohom líšili.

recnickaZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Prvou rečníčkou bola Ruska žijúca v Prahe, Darya Hvizdalova, ktorá plynulou angličtinou vysvetlila, prečo by sme sa nemali báť umelej inteligencie a aké výhody nám prinesie. Jej názory boli zaujímavé aj preto, lebo pracuje na vývoji tejto technológie budúcnosti. V druhom prednese sme sa premiestnili do minulosti, kde nám historik Roman Holec priblížil vývoj úzkej skupiny ľudí a následne sa presunul do súčastnosti.

piskvorkyZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Nemenej zaujímavá bola prednáška Vladimíry Čavojovej, pracujúcej v oblasti psychológie, ktorá nás presvedčila o tom, že intuícia nemusí byť vždy to pravé orechové pri rozhodovaní sa. Prvý blok uzavrel HIV aktivista Michael Jettmar, ktorý sa nakazil od svojho partnera a snažil sa ukázať, že aj HIV pozitívni ľudia sú úplne normálni.

Po prvom bloku nasledovala dlhšia obedňajšia prestávka. Vďaka nej mali návštevníci čas na zoznámenie sa pri chutnom obede, kde si mohli naložiť toľko, koľko sa im žiadalo. Bol to tiež čas na vyskúšanie si mnohých prekvapení, ktoré pripravili šikovní organizátori.

z hraduZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Nuda vôbec nehrozila

Priamo v budove si si mohol potlačiť vlastné tričko, otestovať svoju krvnú skupinu, zahrať si piškvorky s kamienkami, či vyskúšať si hudobné kocky. Prevažne ženy mali zasa záujem o retro skákanie cez gumu. Pre milovníkov akcie sa nachádzal ten pravý raj priamo v hradnej záhrade na čerstvom vzduchu. Nielenže tu boli dlhé drevené lyže pre troch a chôdza v nich tak bola veľmi zábavná, ale na svoje si prišli aj bojovníci. Svoju mušku si si mohol otestovať pri streľbe z luku na terč a následne pri fúkačke na malé šípky, akú používali indiáni.

Po obedňajšej prestávke sa nikomu nechcelo späť, a tak sa do zvolávania musela zapojiť aj samotná moderátorka. Druhý blok otvorila Zuzana Berová, ktorá je nadšenou propagátorkou aktívneho učenia sa žiakov. Neuznáva prikazovanie a zakazovanie, ale žiakov vedie nenápadne tak, aby na všetko prišli sami a sami to aj vyriešili.

akordeon vystupenieZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Druhý v poradí bol starosta obce Spišský Hrhov, Vladimír Ledecký. Dedina je známa obrovským počtom rómskeho obyvateľstva. Zaujímavé je to, že starosta vďaka svojej „manipulácii“ dokázal jednoducho prinútiť takmer všetkých leňochov k práci vďaka obecnej firme. Dedina tak prekvitá a všetci sú spokojní.

hudobne vystupenieZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Rečnícke vystúpenia následne spestrila hudobná vložka – sympatická Ivana Klenová, ktorá zahrala na akordeóne, a multitalentovaný hudobník Tomáš Reindl, ktorý dokázal sám vytvoriť takmer celý orchester. Posledný blok otvoril Matej Valuch, ktorý sa dostal do väzenia v Iraku kvôli podozreniam zo špionáže. Takéto previnenie sa tu často trestá smrťou. Matej však prežil a naučil sa, ako sa tešiť z maličkostí.

lukostreľbaZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Ak chceš mať čistú myseľ, tak prednáška Juraja Nedorosta by ťa určite chytila za srdce. Vzdal sa všetkého, aby mohol byť spokojný. Vybudoval si vlastnú biofarmu a ponúka pobyty v tme, ktoré podľa jeho slov nielen liečia, ale aj otvárajú myseľ.

pod hradomZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Kontroverznú reč na tému nesladenia otvorila Vladimíra Ollé. Podľa toho, aký šum nastal v hľadisku po jej vystúpení, bolo zrejmé, že jej téma vzbudila rôzne názory a vystihuje symboly plus a mínus do bodky. O tom, ako sa nevzdávať, nás presvedčil posledný prednášajúci, Jozef Metelka. Aj napriek tomu, že prišiel o nohu, nezlomilo ho to. Práve naopak. Začal byť aktívnejší ako kedykoľvek predtým a je nielen majstrom v cyklistike, ale aj vášnivým milovníkom zdolávania kolmých skalných stien.

tedx partyZobraziť celú galériu (13)
zdroj: Richard Vitkovský

Podujatie sa blížilo ku koncu, avšak pokračovanie malo v blízkej reštaurácii priamo pod holým nebom s výhľadom na Trenčiansky Hrad. Hostia pili, hodovali a bavili sa. O mini koncert sa postaral Tomáš Reindl, ktorý sa pre hudbu priam narodil. Celý deň vyšiel na jedničku. Nielenže počasie prialo, ale aj samotné podujatie priamo na hrade malo svoje čaro. Všetko však ubehlo ako voda a bude zaujímavé sledovať, či sa organizátorom podarí prekonať vysoko nastavenú latku aj nasledujúci ročník. Kto má záujem prežiť inšpiratívny deň, mal by sledovať oficiálnu stránku podujatia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech