Požehnané a biele Vianoce. Ako sa z učiteľa informatiky stal neonacista, poslanec a konšpirátor

  • Od pochodovania v gardistickej uniforme, cez menčestrové sako po rúško, ktoré sa nosí pod nosom
  • Prinášame ti príbeh Mariana Kotlebu, alebo ako sa z otvoreného vyznávača Tisa stal jeden z najvplyvnejších politikov
slovenská pospolitosť
TARS/Martin Baumann, Radovan Stoklasa
  • Od pochodovania v gardistickej uniforme, cez menčestrové sako po rúško, ktoré sa nosí pod nosom
  • Prinášame ti príbeh Mariana Kotlebu, alebo ako sa z otvoreného vyznávača Tisa stal jeden z najvplyvnejších politikov

Niekdajší učiteľ, župan Banskobystrického samosprávneho kraja, poslanec a v dnešných dňoch hádam najznámejší konšpirátor na domácej scéne.

Čipovanie vakcínami, číslo šelmy na certifikátoch z testovania, liečba Covidu-19 vodkou a Bromhexinom aj zvolávanie protestov proti opatreniam v boji s koronavírusom sa stali hlavnou náplňou informácií, ktoré šíri poslanec a predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.

Kotleba lieky mieša s vodkou a COVID-19 nazýva akousi kráľovnou. Zas šíri nebezpečné nezmysly

Píšu o ňom aj zahraničné médiá

Marian Kotleba pritom už dávno nie je nálepkami ako fašista či neonacista označovaný iba na domácej scéne. Jasné smerovanie jeho hnutia si všimli aj svetové médiá po tom, ako vyhral voľby v Banskobystrickom kraji.

BBC mu vtedy udelila titul neonacista, rovnako ako aj denník Guardian v roku 2019, kde o Kotlebovi vyšiel siahodlhý článok popisujúci vzostup moci najznámejšieho extrémistu na Slovensku.

Síce to trvalo roky, no vyzerá to tak, že aj osobu Mariana Kotlebu by mohla dostihnúť spravodlivosť. Aj keď je v súčasnosti za šeky v hodnote 1 488 eur odsúdený neprávoplatne, už iba málokoho presvedčí o opaku – že rozdávanie peňazí v symbolike neonacistického hesla v deň výročia Slovenského štátu bola náhoda.

Učiteľ informatiky

Marian Kotleba sa narodil aj prežil väčšinu svojho života v srdci Slovenska – Banskej Bystrici. Tu vychodil strednú a vysokú školu, konkrétne odbor pedagogika, a neskôr ekonómia na Univerzite Mateja Bela. 

Vo vyštudovanom odbore neskôr pokračoval aj vo svojej profesionálnej kariére, keď začal učiť informatiku na gymnáziu v rodnom meste.

Neskôr ale verejnosť bola proti tomu, aby učil žiakov protestovať, a tak Kotleba ostal zamestnaný iba ako správca školskej siete.

Časom prišiel aj o tento flek, podľa všetkého to malo byť kvôli obvineniu zo spáchania prečinu výtržníctva na 62. výročie SNP v Banskej Bystrici.

slovenská pospolitosť
zdroj: TASR/Jozef Ïurník

Minulý rok dokonca portál Topky.sk informoval, že ako učiteľ mal mať pomer so 16-ročnou študentkou Dominkou. To, že spolu chodili, potvrdila aj jeho dnes už bývalá manželka Frederika.

Tieto tvrdenia sa pre TASR snažil vyvrátiť podpredseda ĽSNS, a označil ich za nepravdivé: ,,Tieto informácie už boli viackrát v minulosti na neho vytiahnuté ako pokus o jeho diskreditáciu a poškodenie mena,“ komentoval. 

Až priveľa náhod

Po tom, ako Kotleba odišiel zo školy, sa začal venovať podnikaniu a založil so svojimi bratmi e-shop s názvom KKK-anglická móda. Názov môže viacerým na prvý pohľad evokovať rasistickú organizáciu Ku-klux-klan, avšak oficiálna verzia znie, že ide o iniciály priezvisk troch bratov.

Marian Kotleba dostal trest viac ako štyri roky v ústave s minimálnym stupňom stráženia

Ak by toto bola jediná indícia, ktorá by spájala podnikanie Kotlebovcov s podobnými ideológiami, dalo by sa tomu hádam aj uveriť. Na portáli sa však našlo viacero takýchto ,,náhod“.

Keď totiž zákazník nakúpil nad 8 818 korún, dostal k nákupu teleskopický obušok, a ak bol jeho nákup menší, konkrétne 1 488 korún, zadarmo získal slzný sprej.  

Vyzerá to tak, že štrnásť slov Davida Lanea, amerického neonacistu, o budúcnosti bielych detí, spolu s ôsmymi písmenami v abecede (HH), akoby Kotlebu ,,náhodne“ sprevádzali celý život.

Na stránke obchodu KKK-anglická móda sa však členovia strany Slovenská pospolitosť a Mestskej polície Banskej Bytsrice vedeli dopracovať k ešte jednej zaujímavej zľave, a to 8,8 % na všetok tovar.

Myslíš si, že číselná symbolika je u Mariána Kotlebu náhoda?

Rozpustená pospolitosť a gardistické uniformy

Práve spomínanej politickej strane Slovenská pospolitosť Marian Kotleba predsedal. Od roku 1996 pôsobila ako občianske združenie, a v roku 2005 sa na Ministerstve vnútra zaregistrovala ako politická strana.

Predtým, ako by ale stihla mať nejaké väčšie aktivity, ju Najvyšší súd SR v roku 2006 rozpustil – kvôli tomu, že jej chod nebol v súlade s Ústavou SR. Išlo tak o prvý prípad rozpustenia politickej strany na Slovensku.

Medzi hlavné programové ciele strany patrilo napríklad budovať nový Slovenský stavovský štát na národnom, kresťanskom a sociálnom princípe, vystúpenie Slovenskej republiky zo Severoatlantickej aliancie a vyhlásenie vojenskej neutrality, podporovanie tradičnej slovenskej rodiny, zastavenie sociálnej pomoci pre príživníkov, alebo napríklad rehabilitácia prezidenta Dr. Jozefa Tisa a vyhlásenie dňa vzniku prvej Slovenskej republiky  za štátny sviatok Slovenskej republiky.

slovenská pospolitosť
zdroj: TASR/Tomáš Halász

Strana sa tiež stala známa pre svoje ,,promenády“ mladých chlapcov ulicami slovenských miest v uniformách pripomínajúce tie, čo nosili členovia Hllinkovej gardy, a s horiacimi fakľami v rukách.

Na podobnom stretnutí bol dokonca Marian Kotleba v roku 2009 aj zatknutý, keď v Bratislave na námestí SNP v deň 70. výročia založenia Slovenského štátu pred účastníkmi vyhlásil, že si ide vyskúšať demokraciu.

Účastníkov pozdravil heslom ,,Na stráž!“ Následne bol Kotleba príslušníkmi polície zadržaný, čo vyvolalo vlnu nevôle a policajné zložky museli byť posilnené o ťažkodencov.

Kariéra v banskobystrickej župe

V tomto roku tiež Marian Kotleba po prvýkrát kandidoval na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, kde skončil na štvrtom mieste, a získal 10 % všetkých hlasov.

Rok na to sa rozhodol vrátiť do politiky opäť. Keďže zakladať novú stranu nie je úplne najjednoduchšie, je k tomu potrebných napríklad 10-tisíc podpisov, lepším riešením bolo odkúpenie už existujúcej.

A tak sa zo strany Priateľov vína v roku 2010 stala Ľudová strana Naše Slovensko.

zdroj: TASR/Martin Baumann

V ďalších voľbách do VÚC však Marian Kotleba už vyhral s 55-percentami hlasov. Keď preberal vládu nad krajom, prítomným v sále pri svojej inaugurácii nezabudol poželať požehnané a hlavne biele Vianoce, čo neskôr doplnil o vetu: ,,Nech je veľa snehu“, čo malo v sále vyvolať vlnu smiechu.

Menej smiešne už bolo Kotlebove vládnutie v kraji. Okrem toho, že nesplnil takmer žiaden zo svojich sľubov, ktorý dal voličom, ako napríklad sociálne podniky, domobrana či zlepšenie zdravotnej starostlivosti, namiesto sľubovaných 10-15 tisíc pracovných miest v programe Krompáče a Lopaty bolo dočasne zamestnaných iba 90 ľudí.

Okrem toho, župa sa prišla kvôli šéfovaniu Kotlebu aj o miliónové dotácie z eurofondov, ktoré pozastavil.

Zrušené dotácie pre umelcov aj rodinkárstvo

Rovnako neľahkú situáciu zažívali aj umelci, keď im zrušil dotácie. Nepodpísal totiž prijatie grantu od ministerstva kultúry vo výške 20 000 eur. Takto o peniaze prišlo napríklad Štúdium tanca, ktoré muselo zrušiť svoj 11. ročník medzinárodného festivalu.

Podobný osud postihlo aj Bábkové divadlo na rázcestí, kedy im bola zrušená dotácia na projekt Stop extrémizmu. Úrad BBSK sa pre TASR vyjadril, že žiadosť o dotáciu vníma ako provokáciu, pretože je zrejmé, koho by v daných predstaveniach označovali za extrémistov. 

Okrem toho bol Kotleba často obviňovaný z rodinkárstva, proti ktorému sám bojoval. V župe totiž zamestnal svojho brata aj manželku, ktorá osem mesiacov od svadby zasadla na pozíciu v Banskobystrickej regionálnej správe ciest. 

Ex-kotlebovec Lukáš: Kotleba chcel bojovať proti rodinkárstvu a zamestnal celú rodinu, neverím mu už

S Frederikou sa podľa Nového Času spoznal, keď mala 16 rokov. Vtedy sa vraj stala obeťou násilného trestného činu, keď ju ako servírku v otcovom penzióne pred vchodom napadla skupina mužov.

Práve po tomto incidente sa mala spoznať s Kotlebom, keďže jej otec bol priaznivcom strany a o prípade mal informovať aj ĽSNS. Dva roky na to, keď mala Frederika 18 rokov, sa vzali. Spolu majú syna Ľudovíta. 

V tomto roku však manželstvo zažilo svoj koniec, a dvojica sa definitívne rozviedla. Iba pár mesiacov po tom vyšlo najavo, že Frederika má nového partnera z Egypta, s ktorým má dcéru Jannat. 

Jeho zákony sa nedostali ani cez prvé čítanie

Veľký zlom pre Kotlebu aj jeho stranu bol rok 2016, keď sa ĽSNS po prvýkrát dostala do parlamentu s vyše 8 % podporou.

Podobný výsledok zaznamenal Kotleba aj ďalšie volebné obdobie, keď v tomto roku získal niečo pod osem percent. V parlamente je momentálne členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výboru pre obranu a bezpečnosť.

zdroj: TASR/ Andrej Galica

Od svojho pôsobenia v parlamente Kotleba participoval na predložení siedmich návrhoch zákona. Ani jeden sa však nedostal ďalej cez prvé čítanie.

Medzi návrhmi zákonov bolo napríklad zníženie vekovej hranice pre trestnoprávnu zodpovednosť na 12 rokov alebo skrátenie lehoty na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva z pôvodných 12 na 8 týždňov.

Aj keď sa v roku 2019 nepodarilo generálnej prokuratúre rozpustiť stranu ĽSNS, Kotleba aj naďalej čelí obvineniam z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Proti pôvodnému rozsudku, ktorý ho uznal vinným, sa totiž odvolal na Najvyšší súd.

V súčasnosti, hlavne na sociálnych sieťach, rád konšpiruje o pôvode ochorenia Covid-19, ktoré sám prekonal a odporúča ho aj premiérovi Matovičovi liečiť vodkou a Bromhexinom. Zúčastňuje sa a reční na protestoch proti vládnym nariadeniam a ohrozuje zdravie občanov lobovaním proti vakcinácii.

Zdroje: Hospodárske noviny, Topky, Pravda, Nový Čas, Štatistický úrad Slovenskej republiky, DenníkN, Aktuality, Šarm, NR SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech