Toto sú najhoršie architektonické počiny za uplynulý rok. Niektoré by doslova mali zakázať stavať

  • BRUTUS je ocenenie, ktoré je reťazovou reakciou na cenu za architektúru CE ZA AR.
  • Verejnosť nominovala 35 architektonických diel
  • Článok bol pôvodne uverejnený 28. decembra 2019
brutus
TASR/ BRUTUS
  • BRUTUS je ocenenie, ktoré je reťazovou reakciou na cenu za architektúru CE ZA AR.
  • Verejnosť nominovala 35 architektonických diel
  • Článok bol pôvodne uverejnený 28. decembra 2019

Cieľom anticeny za architektúru BRUTUS je ukázať na architektúru a jej autorov a spolutvorcov, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku. Podpriemerná architektúra a stavebná kultúra je obrazom stavu našej spoločnosti,“ vyjadrila sa Zuzana Duchová z BRUTUSu.

Bratislava je na tom najhoršie

V najväčších mestách sa stavia najviac. Logicky, pretože prichádzajú investori. BRUTUS však najviac zaujímajú stavby, ktoré vznikajú z verejných zdrojov.

Keď nič nerobíte, nič nepokazíte, takže najviac nevkusu by malo byť asi v Bratislave. Najviac sa tam stavia, investuje. Je toto vlastne dôležité? Aj zlé veci majú nádej na zmenu. Každá stavba by mohla mať zmysel a byť dobrou, aj bez ocenenia. Možno sme národ, ktorý sa nevie oceňovať. Je nás málo, nejakú cenu za architektúru si má šancu všimnúť rádovo menej ľudí ako na väčších národných trhoch,“ povedala pre Startitup Duchová.

Jej prianím však napriek všetkému ostáva, aby si dobrí ľudia boli vedomí toho, že sú dobrí, aj keď to nemusia mať napísané na čele a ani nemusia svietiť na televíznych obrazovkách.

10 nominácií, 1 víťaz a 1 bonus

Predstaničná budova v Prešove si svoju rekonštrukciu žiadala už dlhodobo. Teraz môžeš vidieť výsledok aj ty. Mesto Prešov si vyslúžilo nominácie rovno dve a teda ďalšiu za zrušenie Odboru hlavného architekta mesta.

Viacerí odborníci a dokonca aj široká verejnosť si už všimla, že developeri vo svojich vizualizáciách zavádzajú a…

Gepostet von Brutusofficial am Samstag, 5. Oktober 2019

Jedným z nominantov je polyfunkčný objekt Apollo 1. V súčasnosti už prebieha asanácia tejto budovy. Paradoxom však naďalej ostáva, že budova získala v roku 2005 ocenenie CE ZA AR v kategórii Občianske a priemyselné budovy. Spoločnosť HB Reavis sa k nominácii na anticenu odmietla vyjadriť.

Najviac hlasov od respondentov získala developerská novinka s názvom Proxenta Residence, známa výšková budova, ktorá stojí na Račianskom mýte v Bratislave. V rebríčku je aj Dom odborov, známy ako Istropolis.

zdroj: TASR

BRUTUS je porušenie zákonom predpísanej povinnosti použiť pre zákazku nemocnice Rázsochy inštitút súťaže návrhov. Ministerstvo zdravotníctva spojilo zákazky s dvomi logicky oddeliteľnými plneniami. V jednom celku obstaráva samotný projekt nemocnice a teda jeho podobu spoločne s iným neprojektovým poradenstvom.

zdroj: TASR

Absencia zohľadnenia kontextu krajiny a prostredia alebo iným slovom nadpráca bez kontextu sa potvrdila aj pri ďalšej nominácii ľudu. Ide o Hradnú cukráreň v Liptovskom Trnovci.

Na čestnom deviatom mieste sa umiestnil minuloročný BRUTUS – drevený objekt pod mostom SNP v Bratislave.

Gepostet von Brutusofficial am Samstag, 5. Oktober 2019

Laureátom druhého ročníka sa stáva Hotel Park Inn Danube

Nachádza sa na ľavom brehu Dunaja v Bratislave. Jeho vizuál je podľa organizátorov päsťou na oko celému Starému mestu. Úrady podľa organizátorov síce sľubujú nápravu, ktorá je však v nedohľadne, no majiteľ je nadmieru spokojný a verejnosť si zvyká.

zdroj: TASR

Gól do vlastnej brány podľa súťaže dostali Architekti Šebo Lichý. „Tí svoj nesúhlas s podmienkami a vyhodnotením súťaže na nový Campus VŠVU dotiahli až na Úrad pre verejné obstarávanie, čím spôsobili projektu nemalé obštrukcie a zaviedli nebývalý precedens. Doteraz ÚVO úsudkom architektov v súťažiach návrhov mohol dôverovať. V čase uzávierky anticeny BRUTUS nebolo jasné, kam prípad presne vyústi,“ informuje tlačová správa.

Na vyzvanie redakcie Startitup reagovali k nominácii aj Architekti Šebo Lichý: „Brutus je podľa nás to, že mandát na posudzovanie celej slovenskej architektúry si privlastní neznáma skupina ‚odborníkov, ktorí nechcú byť menovaní’, ďalej to, že vlna negativizmu na ľudskú mentalitu v dnešnej rýchlej a povrchnej dobe vždy zaberie, že niekomu prekáža, že sme sa ozvali proti tomu, že niekto porušuje pravidlá súťaže, že niekto nerešpektuje územný plán mesta a ešte je za to aj odmenený, že od nášho podania sťažnosti ubehlo množstvo času a nič sa neudialo, že VŠVU ako inštitúcia, ktorá má ísť vzorom, pripustí porušenie autorských práv profesora Kuzmu a brutus je to, že hoci sme všetko podrobne odkomunikovali, niekto vysloví povrchný názor a v dnešnej postfaktuálnej dobe ho hneď trúbi do sveta.“

Záleží nám na dlhodobom kultivovaní disciplíny architektúry na Slovensku. A títo páni to mysleli dobre, ale už bohužiaľ prestrelili. Ľudia tomu nerozumejú, vznikla motanica. Možno nemusela, ale zas nikdy nevieme, kým to neskúsime. Ako sa píše v našom manifeste: BRUTUS chce pomenúvať podpriemernosť v slovenskej architektúre a mestskom rozvoji v zmysle konceptuálnom, spoločenskom, kultúrnom a technickom. Zmyslom konštruktívnej kritiky nemá byť kritika samotná, ale humorom odľahčené hľadanie riešení. BRUTUS sa preto neznižuje na vynášanie súdov nad individuálnymi dilemami estetiky, ale hľadá poučenie z krízy,“ povedala pre Startitup Zuzana Duchová.

Cieľom nie je kritizovať architektonické počiny. Vkus je veľmi relevantný pojem. Ide skôr o vyvolanie verejnej diskusie s cieľom poukázať na protipóly, ktoré sa v slovenských mestách začínajú objavovať čoraz častejšie. O vyjadrenie k nomináciám sme požiadali všetkých 11 realizátorov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá