Poznáme najobľúbenejší rastlinný produkt Slovákov. Ľudia sa za ním idú doslova potrhať

  • Rastlinná koložvárska od spoločnosti Lunter sa stala najobľúbenejším rastlinným produktom roka 2020
  • Bodovali aj ďalšie produkty ako Sensational burger od Garden Gourmet alebo prémiová slovenská čokoláda Lyra
  • Čoraz väčší záujem o rastlinné alternatívy je vidieť v celej Európe. Trh s s rastlinnými náhradami narástol o 49 %
Lunter
Jem pre Zem
  • Rastlinná koložvárska od spoločnosti Lunter sa stala najobľúbenejším rastlinným produktom roka 2020
  • Bodovali aj ďalšie produkty ako Sensational burger od Garden Gourmet alebo prémiová slovenská čokoláda Lyra
  • Čoraz väčší záujem o rastlinné alternatívy je vidieť v celej Európe. Trh s s rastlinnými náhradami narástol o 49 %

Rastlinná koložvárska, ktorú vlani uviedla do predaja slovenská značka Lunter, sa stala najobľúbenejším rastlinným produktom roka 2020. V prvom ročníku ankety projektu Jem pre Zem bodovali aj ďalšie nové produkty, ako napríklad Sensational burger od Garden Gourmet alebo prémiová slovenská čokoláda Lyra. Čoraz väčší záujem o rastlinné alternatívy je vidieť v celej Európe. Za posledné dva roky trh s rastlinnými náhradami v Európe narástol o 49 %.

S predstihom zvíťazila Rastlinná koložvárska

Výsledky ankety Rastlinný produkt roka 2020 potvrdili rastúcu popularitu rastlinných alternatív živočíšnych produktov na Slovensku. Hlasujúci si mohli vybrať z desiatich noviniek s rastlinným zložením, ktoré boli na trh uvedené v minulom roku. S veľkým predstihom zvíťazila Rastlinná koložvárska od výrobcu Lunter. Do vedenia sa dostala na začiatku hlasovania a prvú priečku si udržala až do konca.

zdroj: Jem pre Zem

„Víťazstvo našej LUNTER Koložvárskej nás nesmierne teší. Nielen preto, že za ňu hlasovali zákazníci a fanúšikovia rastlinnej stravy, ale aj z dôvodu, že nová produktová línia LUNTER Hotových jedál z Tofu, je aktuálne našou firemnou „srdcovkou“. LUNTER novinky reagujú na požiadavky spotrebiteľov, ktorí ostali doma s deťmi alebo na home-officoch a potrebovali sa stravovať rýchlo, jednoducho a zároveň zdravo,” hovorí marketingová riaditeľka Alfa Bio Anna Buzinkay.

„Víťazstvo je pre nás nielen potvrdením, že u nás v LUNTER robíme rastlinné výrobky chutne a kvalitne, ale tiež záväzkom, že na sebe budeme neustále pracovať a udržiavať pomyselné víťazstvo u zákazníkov aj naďalej,” dopĺňa.

Rastúci záujem o rastlinné produkty vidieť aj v ankete 

Čoraz viac ľudí obmedzuje konzumáciu mäsa, o čom svedčí rastúci záujem o rastlinné alternatívy mäsa a obsadenie druhého miesta tohto ročníka ankety. Striebornú priečku obsadil Sensational burger Garden Gourmet od Nestlé. Tretie miesto patrí vegánskej novinke od nitrianskeho výrobcu kvalitnej čokolády Lyra. Ďalšie pozície v ankete kopírujú trendy vo svete ako rast záujmu o rastlinné varianty smotany a hotových jedál.

Zaujímavosťou ankety je, že všetky štyri nominované produkty od slovenských výrobcov sa umiestnili v prvých top päť. Na štvrtom mieste sa umiestnila mandľová alternatíva smotany Body&Future dostupná vo väčšine slovenských obchodných reťazcov. Piate miesto patrí Morca Delle Veggie od výrobcu Tatrakon, ktorý kategóriu rastlinných produktov začal preskúmavať len nedávno.

zdroj: Jem pre Zem

„Záujem o rastlinné alternatívy rastie na Slovensku rýchlym tempom. Súvisí to najmä s nárastom počtu flexitariánov. Teda ľudí, ktorí z ekologických, zdravotných či etických dôvodov znižujú spotrebu živočíšnych výrobkov,” hovorí Mária Agóčová, koordinátorka ankety Rastlinný produkt roka. „Už štyria z desiatich ľudí na Slovensku znižujú alebo zvažujú znížiť spotrebu živočíšnych výrobkov,” dodáva.

Do ankety Rastlinný produkt roka 2020 bolo nominovaných celkom desať produktov. Hlasovanie prebiehalo od 1. do 31. marca 2021 na stránke jemprezem.sk.

Vyhlasovateľ ankety Jem pre Zem je neziskový projekt, ktorý sa zameriava na rozvoj rastlinného stravovania na Slovensku. Hlavnou náplňou projektu je budovanie udržateľného stravovania a pomoc pri odvrátení klimatickej krízy prostredníctvom častejšieho zaraďovania rastlinných jedál.

zdroj: Jem pre Zem

Trh s rastlinnými produktami raketovo rastie 

Dopyt po rastlinných produktoch každým rokom rastie v celej Európe. Podľa dát zozbieraných Nielsen MarketTrack pre ProVeg International v 11 európskych krajinách, a to  vrátane Poľska, Rakúska či Nemecka, od roku 2018 do roku 2020 trh s týmito produktmi narástol o 49 %. Najviac sa v susedných krajinách predajú rastlinné alternatívy mlieka. V Poľsku sa predané množstvo počas posledných dvoch rokov zvýšilo až o 75 %. Správa ukazuje tiež obrovský nárast predaja rastlinných alternatív mäsa, napríklad v Rakúsku stúpol za posledné dva roky o 82 %.

zdroj: Unsplash/Juno Jo

Spotrebitelia a spotrebiteľky by pritom na pultoch obchodov radi našli ešte väčší výber rastlinných alternatív, ako majú k dispozícii dnes. Na trhu chýbajú najmä rastlinné syry, hotové jedlá a náhrady mäsa. Z prieskumu slovenských reťazcov organizovaného Jem pre Zem v minulom roku vyplynulo, že základné rastlinné alternatívy ako tofu, rastlinné mlieko či jogurt sú dostupné v každom reťazci.

Zdroj: Jem pre Zem 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech