POZOR: ECDC varuje pred extrémnym rizikom „mäsožravej“ baktérie v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov

  • Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo upozornenie pred baktériou Vibrio
  • Niektoré druhy tejto baktérie môžu spôsobiť vážne tráviace problémy či dokonca nekrotizujúcu fasciitídu
  • EDCD varuje dovolenkárov a obyvateľov v oblasti Čierneho a Baltického mora
  • Infekcia mäso „požierajúcou“ baktériou často končí fatálne, 1 z 5 prípadov končí smrťou
Vibrio 2
Unsplash/CDC/Artem Bryzgalov
  • Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo upozornenie pred baktériou Vibrio
  • Niektoré druhy tejto baktérie môžu spôsobiť vážne tráviace problémy či dokonca nekrotizujúcu fasciitídu
  • EDCD varuje dovolenkárov a obyvateľov v oblasti Čierneho a Baltického mora
  • Infekcia mäso „požierajúcou“ baktériou často končí fatálne, 1 z 5 prípadov končí smrťou

Letná sezóna je nielen obľúbeným časom dovoleniek, ale aj čas, keď sa enormne darí mnohým baktériám a patogénom.

Jedných z nich je aj mäso „požierajúca“ baktéria Vibrio. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo upozornenie, v ktorom ľudí varuje, že baktéria má ideálne podmienky pre výskyt vo viacerých európskych krajinách. Na túto skutočnosť ECDC upozornilo na svojom účte na Twitteri.

mape, ktorá predpovedá riziko výskytu Vibrio na päť dní, sú ako oblasti s extrémnym rizikom vyznačené aj obľúbené turistické destinácie Slovákov.

Turisti mali zvýšiť opatrnosť, ak sa nachádzajú v blízkostí Čierneho mora v Bulharsku, Turecku, Rumunsku, na Ukrajine alebo v Moldavsku.

zdroj: ECDC. Čím tmavšia farba, tým väčšie riziko výskytu Vibrio

Stredné alebo nižšie riziko hlási ECDC aj v celom Baltskom mori, od Nemecka a Dánska cez Lotyšsko a Estónsko po Švédsko a Rusko.

zdroj: ECDC

Najnebezpečnejší druh Vibrio je „mäsožravá“ baktéria

Vibrio baktéria má viac ako tucet druhov, ktoré môžu spôsobiť chorobu známu ako vibrióza. Niektoré môžu spôsobiť otravu krvi, závažnú črevnú infekciu alebo závažnú kožnú infekciu, pri ktorej odumierajú časti končatín.

Americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) odhaduje, že vibrióza len v USA každý rok spôsobí 80 000 infekcií. Približne 52 000 z týchto infekcií je dôsledkom konzumácie kontaminovaných potravín.

Väčšina infekcií sa vyskytuje v období od mája do októbra, keď sú teploty vody vyššie.

V dôsledku klimatickej krízy sa môže prebudiť obávaný „požierač“ mozgov, varujú vedci. Československo ho poznalo veľmi dobre

Najnebezpečnejší je druh je Vibrio vulnificus. Ide o „mäsožravú“ baktériu, ktorá podľa CDC môže spôsobiť vážnu infekciu, takzvanú nekrotizujúcu fasciitídu, pri ktorej zasiahnuté mäso odumiera. Mnoho prípadov sa v dôsledku infekcie končí amputáciou končatiny. Nakazenie vírusom končí často fatálne. Približne 1 z 5 prípadov je smrteľný, niekedy do jedného alebo dvoch dní po prepuknutí ochorenia.

Infekciu môže spôsobiť konzumácia morských plodov i rany 

Podľa CDC je možné infekciu dostať prostredníctvom konzumácie surových alebo nevarených ustríc a iných morských plodov. Ďalšou cestou pre infekciu sú rany (vrátane čerstvých tetovaní či piercingu), ktoré sa dostanú do kontaktu so surovými alebo nedostatočne tepelne upravenými morskými plodmi, ich šťavami alebo kvapkajúcou vodou či so slanou vodou. 

Riziková je tak nielen konzumácia morských plodov, ale aj typické dovolenkové činnosti ako plávanie, rybárčenie alebo prechádzka po pláži. CDC varuje, že baktéria si k ľudom môže nájsť cestu aj prostredníctvom záplav alebo hurikánov.

zdroj: Unsplash/Damir Spanic

Niektorí ľudia majú zvýšenú pravdepodobnosť závažného priebehu infekcie. Napríklad ľudia, ktorí majú ochorenie pečene, cukrovku, problémy s imunitou, rakovinu alebo len užívajú lieky na zníženie hladín žalúdočnej kyseliny. Podľa CDC je u nich 80-krát väčšia pravdepodobnosť vzniku tejto infekcie a 200-krát vyššia pravdepodobnosť, že na ňu zomrú.

Príznaky sa líšia 

Príznaky ochorenia sa líšia podľa toho, či ide o otravu krvi alebo iné formy ochorenia. Najčastejšie sú nimi vodnatá hnačka, často sprevádzaná žalúdočnými kŕčmi, nevoľnosťou, vracaním a horúčkami.

Ďalej je to nízky krvný tlak a pľuzgiere na koži. Infekcia sa lieči antibiotikami. V niektorých prípadoch je potrebná aj amputácia končatín v prípade infikovaného či odumretého tkaniva.

CDC odporúča každému, kto má ranu a je v oblasti zvýšeného výskytu tejto baktérie, vyhýbať sa aktivitám spojených s vodou, a to aj prechádzkam po pláži. V prípade, že dôjde ku kontaktu vody s ranou je potrebné umytie mydlom a vodou.

zdroj: Unsplash/Tommaso Cantelli

Riešením je aj nekonzumovať surové ustrice alebo iné mäkkýše, a už vôbec nie morské plody, ktoré boli vystavené na slnku viac ako dve hodiny, čo z nich robí inkubátor baktérií.

Populácia Vibrio sa zdvojnásobila v dôsledku klimatickej krízy 

Forbes upozorňuje, že populácia Vibrio sa zdvojnásobila v Baltickom mori v dôsledku oteplenia mora o 1 stupeň, čo spôsobilo len v roku 2006 prepuknutie 66 chorôb s nekrotickými infekciami rán⁠.

zdroj: CDC. Baktéria Vibrio

Vedci sa domnievajú, že baktérie Vibrio budú v dôsledku klimatických zmien čoraz rozšírenejšie a budú sa vyskytovať aj vo vodných plochách, kde doteraz neboli. Spolu s nimi sa môže zvýšiť aj populácia iných patogénov a améb ako Naegleria fowleri známa ako „požierač mozgu“.

Baktéria sa nenachádza len v Európe, ale aj mnohých v štátoch pobrežia Mexického zálivu. Pred začatím sezóny tejto baktérie v USA už varoval the Weather Channel. Len vo štáte Florida tento rok zaznamenali už 13 prípadov infekcie, z toho 5 smrteľných.

Zdroje: ECDC, CDC, CDC, Forbes, the Weather Channel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá