Práca od deviatej do piatej je prežitok, ktorý zabíja efektivitu

  • Takmer každý z nás funguje v súkolesí s názvom trh práce. Väčšinou sa jedná osemhodinový pracovný čas
  • Ten sa zvykne v Amerike nazývať 9-5 Working Time a funguje od konca 19. storočia, zotrvačník však začína škrípať
  • Tento model totiž ukazuje svoje nedokonalosti. Je neefektívny a únavný. Existujú však aj iné možnosti
sonja-langford-357-unsplash
Unsplash
  • Takmer každý z nás funguje v súkolesí s názvom trh práce. Väčšinou sa jedná osemhodinový pracovný čas
  • Ten sa zvykne v Amerike nazývať 9-5 Working Time a funguje od konca 19. storočia, zotrvačník však začína škrípať
  • Tento model totiž ukazuje svoje nedokonalosti. Je neefektívny a únavný. Existujú však aj iné možnosti

Práca šľachtí, hovorilo sa s veľkou obľubou za komunizmu. Táto veta je však pravdivá iba do určitej miery. Vhodné množstvo práce robí človeka naozaj lepším, schopnejším a zodpovednejším, ak však prekročí únosnú hranicu, tak má presne opačný účinok. Ľudský organizmus má totiž obmedzené kapacity a jednoducho mu svedčí zdravá miera. Ak je dlhodobo vystavený obrovskej psychickej či fyzickej záťaži, tak začne škrípať.

práca

Práve zdravotné problémy, ktoré sú v súčasnosti veľmi rozšírené svedčia o tom, že sa niekde niečo poriadne pokazilo. Nie je totiž možné, aby západná a vyspelá civilizácia trpela po zdravotnej a psychickej stránke viac ako obyvatelia chudobných krajín, ktorí sú celkovo zdravší v porovnaní s „pokročilou“ západnou civilizáciou

Problémy, ktoré môže spôsobiť dlhodobá, nudná a nevhodná práca si uvedomuje čoraz viac mladých ľudí, ktorí sa zvyknú označovať ako generácia Y. Táto skupina ľudí narodených po roku 1982 má trošku iné nároky. Neoceňuje nadčasovú prácu, ktorú mnohí zamestnávatelia ponúkajú ako „bonus“ a veľmi si váži svoj voľný čas. Dokonca je ochotná vzdať sa kvôli nemu finančného ohodnotenia. Do popredia sa dostáva práca z domu. Nie každý ju však dokáže vykonávať. Je potrebná sebadisciplína.

práca z domu

Top svetové spoločnosti tak začali pomaly, ale isto prispôsobovať svoje pracovné podmienky práve pre túto generáciu. Mnohé ponúkajú prácu na doma, čo je výhodné pre obe strany. Zamestnanec nemusí cestovať a pracuje si si podľa seba. Častokrát je efektívnejší ako v kancelárii pod dohľadom šéfa. V roku 2020 by mala byť až polovica zamestnancov práve z generácie Y, a to môže byť obrovským zlomom, ktorému sa budú musieť jednotlivé firmy prispôsobovať.

Pozrime sa na súčasný 40 hodinový týždenný pracovný čas, ktorý má od efektivity ďaleko. Pracovník musí v práci stráviť predpísaný počet hodín denne. V tomto prípade by to malo byť presne osem hodín. Skutočnosť však býva mnohokrát iná. Človek však dokáže pracovať pri plnom výkone a sústredení len pár hodín. Následne s únavou organizmu poklesne aj jeho sústredenie a výkon. Má tendenciu robiť viac chýb a rozptyľovať sa.

prokrastinácia

V práci však jednoducho musí stráviť predpísané hodiny. Pracuje pomaly a rozptyľuje sa mnohými zábavkami. Prokrastinácia v plnej sile. Po pracovnom dni sa cíti unavený a má pocit, že vlastne nič nestíha. Tento postup má od efektivity poriadne ďaleko.

Malá zmena, veľké výsledky

Riešením by mohlo byť zníženie počtu pracovných hodín. Niektoré krajiny ho už úspešne testovali. Príkladom je Švédsko, ktoré testovalo skrátený pracovný čas na opatrovateľkách. Výsledky štúdie, ktorá trvala 23 mesiacov boli prekvapivé. Nielenže sa zlepšila výkonnosť pracovníčok, ale ich nálada a energia boli na vyššej úrovni. Okrem toho sa znížil počet PN.

Aký je teda kľúč k spokojnosti, výkonnosti? Skrátenie pracovného času, počas ktorého budeš pracovať v maximálnom možnom nasadení. Toto je podmienka. Jednoducho treba počas práce obmedziť všetky aktivity, ktoré by rozptyľovali tvoju pozornosť. Aby si ju však dokázal udržať dlhodobo a nestratiť sa na svojej novej ceste, mal by si si presne určiť svoje ciele z dlhodobého a krátkodobého hľadiska. Plánovanie je nevyhnutnosťou.

Keď splníš naplánovaný cieľ, začneš sa cítiť omnoho lepšie. Vo výsledku zistíš, že za kratší čas, ktorý si určíš iba ty urobíš to, čo potrebuješ a následne ti zostane viac času na vlastné aktivity, koníčky a rozvoj. Nemusí sa pritom jednať len o prácu domu. Toto funguje aj v plnohodnotnom podnikaní.

zdroj: huffingtonpost.com

Zdroj: Huffpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech