Praví gentlemani dokonale reprezentujú tradičné krajčírske remeslo na Slovensku

  • S Erikom Mucskom sme sa rozprávali o tom, ako sa darí tradičnému remeslu na Slovensku
  • Remeslo s viac ako 40 ročnou tradíciou
  • Slováci sú ochotní počkať si a zaplatiť za kvalitu
  • Najbližšiu konkurenciu vnímajú až vo Viedni. Na Slovensku sa s podobným procesom spracovania nestretneme
kolaz_mucska
Facebook Maximilián Mucska Tailors/archív Erik Mucska
  • S Erikom Mucskom sme sa rozprávali o tom, ako sa darí tradičnému remeslu na Slovensku
  • Remeslo s viac ako 40 ročnou tradíciou
  • Slováci sú ochotní počkať si a zaplatiť za kvalitu
  • Najbližšiu konkurenciu vnímajú až vo Viedni. Na Slovensku sa s podobným procesom spracovania nestretneme

Odkedy fungujete a ako udržujete rodinnú tradíciu?

Maximilian Mucska Tailors funguje už 40 rokov, odkedy sa náš otec vyučil krajčírskemu remeslu. Pracoval v štátnom podniku vo Vkuse na zákazkovom šití a neskôr mal svoju vlastnú dielňu v Senci. Po 89-tom si otvoril živnosť a pracoval prevažne z domu. Zväčša pracoval na divadelných kostýmoch, k tomu mal ešte svojich vlastných klientov a spolupracoval s viedenským salónom Chomout. Môj brat Patrik sa začal popri odevnej škole v Bratislave učiť remeselnému vypracovaniu od otca a pripojil sa k nemu hneď po ukončení štúdia a pred presťahovaním salónu do Bratislavy strávil dva mesiace v renomovanom viedenskom salóne Niedersuesz.

A kedy si sa k nim pripojil ty? 

Pred šiestimi rokmi. Spolu s mojim otcom a bratom sme sa rozhodli, že sa začneme špecializovať iba na pánske elegantné odevy. Keďže pochádzame zo Senca, rozhodli sme sa, že si otvoríme náš vlastný salón v Bratislave, aby sme boli bližšie k našim klientom. Na tejto adrese sme už päť rokov a od augusta tohto roku máme zväčšené priestory. Taktiež nám pribudla nová dielňa a aj samotný salón, kde prebiehajú skúšky, sa nám o niečo zväčšil.

Dokážu Slováci oceniť takéto tradičné remeslo?

Našich klientov sa snažíme zatiahnúť do procesu tvorby, ako napríklad ukázaním krajčírskej dielne. Necháme ich nazrieť na časť procesu výroby. Taktiež sa snažíme o kvalitnú službu a servis a keď to naozaj nie je iba o nejakom marketingu, tak sú ochotní počkať si a zaplatiť za takúto službu. Nevytvárame iba nejaký obal bez obsahu. Vypracovanie odevu a výsledok našej práce, ktorý si od nás klient kúpi, vždy bolo a je priamo úmerné cene a spokojnosti.

Prečo ste sa rozhodli pokračovať v budovaní a udržiavaní tohto remesla?

Sám neviem, ako vznikla táto myšlienka, ale viem, že to bolo pred šiestimi rokmi. Môjho brata to veľmi chytilo a uňho bolo jasné, že bude v tomto remesle pokračovať a bude sa tomu venovať aj naďalej. Tým, že ja mám úplne inú povahu a robím niečo iné ako brat s otcom, tak nám s bratom dávala spoločná vízia zmysel a vedeli sme, že by bola škoda v tomto remesle nepokračovať.

Aká je tvoja úloha v tomto rodinnom biznise?

V salóne mám na starosti hlavne obchodnú a marketingovú časť a starám sa o to, aby mohol celý náš tím tvoriť v krajčírskej dielni. Taktiež mám na starosti rôzné partnerstvá, či už s dodávateľmi látok, s návrharmi a s ľuďmi z nášho remeselného okolia v Bratislave.

Čo si myslíš o všeobecne o rodinnom podnikaní? Veľa ľudí sa toho obáva…

V tomto prípade sa snažíme hľadať kompromisy. Máme jasno v tom, ako by malo čo vyzerať a fungovať a práve tie kompromisy si hľadáme v tom našom prístupe, či už k práci alebo k celkovému fungovaniu rodinnej značky. Naše argumentácie prebiehajú vášnivo, ale výsledok je vždy prospešný.

Kto je váš klient?

Je to rôzne. Niekedy sú to práve bežní ľudia, ktorí chcú mať v šatníku aspoň jeden kvalitný oblek. Ďalej sú to ľudia, ktorí sa zaujímajú o tento typ remesla a tešia sa na skúšky a celkovo na to remeselné spracovanie. K našim klientom patria aj ľudia, ktorí si nedokážu vybrať odev v bežnom obchode a potrebujú na svoju postavu niečo kvalitné a niečo nadčasové. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí pracujú v obchode alebo v biznise a taktiež umelci zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

V akom cenovom rozpätí sa pohybujú ceny vašich oblekov?

Vlnený oblek priemerne vychádza medzi 2 500 až 3 000 eur. Táto suma zahŕňa aj materiál spolu s dph.

Vašim klientom ponúkate odevy šité na zákazku „bespoke tailoring“. Čo to presne znamená?

Je to bežné celosvetové označenie toho samotného procesu. Súčasťou tohto procesu je niekoľko dôležitých krokov. Je to remeselné vypracovanie odevu, zameranie a vytvorenie originálneho strihu, skúšanie, výrobný proces, teda šitie, ktoré sa uskutočňuje tradičným spôsobom. Jednému klientovi sa venujeme 75 hodín spolu so skúšaním.

Vnímaté aj nejakú konkurenciu či už tu alebo v zahraničí?

V tomto konkrétnom spôsobe vypracovania a spracovania a celkovo v rámci takéhoto umeleckého remesla pociťujeme konkurenciu vo Viedni.

Kto je vašim dodávateľom látok?

Našimi dodávateľmi sú asi desiati výrobcovia. Sú to aj menšie aj väčšie firmy, od Talianov, cez Belgičanov až po Angličanov. Látky berieme buď priamo od výrobcov alebo iba od obchodníkov. Dodávatelia nám vždy posielajú vzorkovníky, ale stalo sa už aj to, že dodávatelia prišli priamo na Slovensko.

S akými materiálmi pracujete?

Pracujeme s čisto prírodnými materiálmi, ktoré sú rastilnné a živočíšne. Patrí sem vlna, mohér, kašmír, ľan, bavlna, hodváb, taktiež používame prírodné hodvábne nite a naše gombíky nie sú vyrobené z plastu, ale z orecha.

Čo je podľa vás pridanou hodnotou značky Maximilián Mucska Tailors?

Pridanú hodnotu tvoria práve dlhoročné skúsenosti nášho otca, takže človeka, ktorý reálne 40 rokov pracuje s látkami a venuje sa tomuto remeslu. Ďalšou pridanou hodnotou je to, že sa toto remeslo prenáša z jednej generácie na druhú. Ďalej je to otvorenosť k nášmu klientovi v tom, že sme ochotní ukázať mu celý proces spracovania. Najpodstatnejší sú však spokojní klienti, ktorí nám dávajú spätnú väzbu, bez ktorej by sme tu asi neboli alebo by bolo toto podnikanie postavené na úplne iných veciach.

Máme na Slovensku džentlemanov, ktorí vedia, čo je to elegancia?

Určite sa nájdu, ale neviem či majú dostatočný priestor vo svete médií. V našom okolí to vímanie džentlemana vidím pozitívne, či už ide o mladších alebo starších mužov, s ktorými sa pri našom remesle stretávame.

Je vôbec možné priniesť nejaké novinky do tak tradičného remesla? Uvažovali ste nad tým?

Momentálne máme novú dielňu a možno sa v blízkej budúcnosti pustíme do limitovanej kolekcie vlastných košiel. Naše remeslo, ktoré je takou čerešničkou na torte, si udržiavame a strážime. Po novom máme k dispozícii väčší salón, čo môže v budúcnosti znamenať širší sortiment našich vlastných doplnkov. Doba ide dopredu, takže sami uvidíme, čo prinesie, pretože možností je veľa.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá