Právničku Petru priviedli k joge ťažkosti spôsobené sedavým zamestnaním, dnes ju učí ostatných

  • Petra Satinová je právnička, ktorú k joge priviedli ťažkosti spôsobené sedavým zamestnaním
  • Napriek tomu, že ju joga neoslovila na prvýkrát, napokon absolvovala kurz inštruktorky power jogy a dnes vedie vlastné lekcie v bratislavskom štúdiu
  • Petra sa špecializuje aj na takzvanú „office jogu“, v rámci ktorej vedie lekcie priamo vo firmách a poskytuje poradenstvo zamestnancom
Petra Satinová
  • Petra Satinová je právnička, ktorú k joge priviedli ťažkosti spôsobené sedavým zamestnaním
  • Napriek tomu, že ju joga neoslovila na prvýkrát, napokon absolvovala kurz inštruktorky power jogy a dnes vedie vlastné lekcie v bratislavskom štúdiu
  • Petra sa špecializuje aj na takzvanú „office jogu“, v rámci ktorej vedie lekcie priamo vo firmách a poskytuje poradenstvo zamestnancom

Si vyštudovaná právnička. Ako a kedy si sa dostala k joge? Priviedlo ťa k nej aj tvoje sedavé zamestnanie?

Športujem odmalička, bez pohybu si svoj deň neviem predstaviť. Atletika, tanec či fitness. Práve k joge ma však až neskôr, paradoxne, priviedlo štúdium práva. Vždy som bola veľký perfekcionista (s čím sa učím, aj vďaka joge pracovať), veľa času som venovala štúdiu a kým moja myseľ potrebovala reset, tak môj boľavý chrbát skrútený nad paragrafmi zase rehabilitáciu.

A takto som pred viac ako desiatimi rokmi okúsila účinky jogy. Aj keď priznávam, že to vôbec nebola láska na prvý pohľad, tak moja súťaživá povaha mi nedovolila vzdať to a až postupne ma joga vedome skrotila a stala sa krásnym balansom k povolaniu právničky. A práve na základe vlastnej skúsenosti z psychicky náročného a fyzicky prevažne sedavého zamestnania som vytvorila projekt Office Yoga ako formu kompenzácie k sedavému spôsobu života, tak pre telo, ako aj pre myseľ.

Bolo náročné spraviť si certifikát popri právnickej profesii? Kde si získala oprávnenie na vedenie lekcií?

Po šiestich rokoch takmer dennej jogovej praxe som si povedala, že by som jogu mohla sprostredkovať aj druhým, a tak som sa rozhodla absolvovať akreditovaný kurz Inštruktora Power Jogy prvého stupňa v bratislavskom štúdiu YoGo. Samozrejme, kurz je len akési minimum k tomu, aby sa z jogína stal učiteľ, lektor jogy. Rovnako ako je aj päťročné štúdium práva (a to hovorím z pozície absolventa s červeným diplomom, ktorý vám v praxi poslúži akurát ako ozdoba na poličku). V rukách máte síce oprávnenie na výkon danej činnosti, ale až pravidelné vzdelávanie sa, naberanie skúseností, prax a ochota stále sa učiť (aj keď už nie ste v škole) v nás to povolanie potvrdzuje a cibrí.

Občas je náročné skĺbiť prácu právničky s výučbou jogy z hľadiska časového, ako aj kapacity hlasiviek – ale pre mňa je to istá forma balansu práve tým, že sú tie role také odlišné. Ja sama som veľmi dynamický, hyperaktívny človek, a kým v práve sa vybíjam, joga ma naopak tlmí. A to učím prevažne power jogu.

zdroj: Petra Satinová/Iva Tišková

Stáli ti v začiatkoch v ceste nejaké prekážky, s ktorými si si nevedela rady, napríklad s marketingom či hľadaním priestorov na štúdio? Využila si nejakým spôsobom aj poznatky z práva?

Tých prekážok v akomkoľvek podnikaní, aj v tej najjednoduchšej forme, ktorou je živnosť, je vždy množstvo. Ja ako právnik som mala trochu inú východiskovú situáciu, lebo som si všetky podmienky podnikania športového odborníka vedela bez problémov naštudovať. Aj vďaka môjmu pôsobeniu v Centre lepšej regulácie v rámci Slovak Business Agency viem, aké je na Slovenskú náročné podnikať poctivo a zodpovedne. Aj preto som na túto tému publikovala články na portáli Podnikajte.sk, lebo sa na mňa obracalo veľké množstvo inštruktorov a trénerov, že si nevedia dať rady s novou reguláciou.

Na príslušné ministerstvo som zasielala desiatky mailov s otázkami, aby som mala všetko v poriadku. Už len elektronická komunikácia s daňovým úradom vám zaberie niekoľko úkonov – od prečítania vzorovej dohody, notárske overenie vášho podpisu na nej, zaslanie na príslušný daňový úrad, počkanie si na podpísaný originál z ich strany a až následne môžete aktivovať online konto. A to som ešte v pozícii, že nemám vlastné priestory, ale pôsobím ako lektorka jogy v štúdiu Joga zdravo, vo fitness centre Goleme Relaxx a vo firmách na mieru poskytujem službu OfficeYoga.

Čo sa týka marketingu, snažím sa budovať si ho najmä prostredníctvom spokojnosti mojich klientov, ktorí ma už len tým, ako na nich joga pozitívne vplýva po stránke tela i mysle, propagujú vo svojom okolí. Venujem sa blogovaniu a cez odkaz #yogamudrostnadnes tvorím obsah na sociálnych sieťach (občas aj #yogablbostnadnes pre rovnováhu :-), ale v zdravej miere, aby obsah neprekryla forma, čo je však v dnešnej dobe, žiaľ, veľmi časté.

Spomenula si, že učíš najmä power jogu. Ponúkaš aj iné druhy jogy či lekcie? Na čo pri jej precvičovaní kladieš najväčší dôraz?

Jogu vyučujem skupinovo aj individuálne. Mojou špecializáciou je fyzicky náročnejšia Power joga a zdravotne, kompenzačne zameraná Fyzio joga. Obe vychádzajú zo štýlu Hatha joga, pričom striktne dbám na pravidlá anatómie a fyziológie. Neustále vzdelávanie sa práve v týchto odboroch považujem ako športový odborník za základ trénovania druhých ľudí, ktorí sa nám zveria do rúk s dôverou, že vieme, čo je bezpečné a zdravé. Žiadne akrobacie, predvádzanie sa či zalomené krky a neprirodzené polohy kĺbov na mojich hodinách nenájdete.

Čiže ako joga učiteľ som prísna, zodpovedná a profesionálna – čo sa týka dodržiavania pravidiel fungovania ľudského tela podľa anatómie a fyziológie, a naopak veľmi láskavá, liberálna a zvedavá – ak ide o duchovnú stránku jogy, ktorej individuálnosť v každom z nás silno rešpektujem.

zdroj: Petra Satinová

Ako sa o tebe klienti dozvedajú? Kto tvorí väčšinu tvojej klientely?

Klienti sa o mne dozvedajú buď z môjho osobného blogu www.officeyoga.sk alebo zo sociálnych sietí Instagram a Facebook, ktoré majú rovnako zriadené aj štúdiá, v ktorých jogu vyučujem. Veľa klientov príde prvýkrát na môj joga workshop alebo joga pobyt a následne začne navštevovať aj moje hodiny. Väčšina mojej klientely sú ženy so sedavým zamestnaním, ale nájdu sa aj študenti, mamičky na materskej či muži, ktorí v joge nachádzajú najmä kompenzáciu k iným druhom športu ako je napríklad fitness. Teší ma, že moju jogu navštevujú aj moji kolegovia z práce, bývalé spolužiačky z práva, či môj priateľ – niekedy sa čudujem, že ma ešte nemajú plné zuby :-)

V rámci služieb ponúkaš aj „office jogu” pre firmy. Ako takéto lekcie prebiehajú?

Službu OfficeYoga je možné zaradiť ako zamestnanecký benefit na pracovisko v dvoch formách – a to buď ako pravidelné cvičenie na mieru šitej zostavy jogy podľa potrieb zamestnancov v priestoroch pracoviska (napríklad raz-dvakrát týždenne v konkrétne stanovený čas v trvaní šesťdesiat minút) alebo ako nácvik stoličkovej jogy, správneho sedenia a odstránenia najčastejších zlozvykov.

Moje know-how spočíva v detailoch, súvislostiach a komplexnosti – od toho, že si dôkladne naštudujem stereotypy daného zamestnania, oboznámim sa s najčastejšími problémami, ktoré trápia zamestnancov pri výkone práce, dbám na ich individuálny zdravotný stav a zároveň, učím ich k tomu, aby tá joga neskončila len v hraniciach joga podložky. Že pozvať hlboký dych do každodenného života nám pomáha zvládať náročné situácie a stres, že správny návyk pohybového aparátu znamená sústredenie sa na prácu a nie na bolesť chrbtice, že práca s mysľou cez meditačné techniky a nástroje pozitívnej psychológie je nástroj k sústredeniu sa a zvýšeniu výkonnosti.

zdroj: Iva Tišková

Čo všetko v rámci „office lekcií” zamestnancov učíš?

Pri poskytovaní lekcií na pracovisku je pre mňa najdôležitejší individuálny prístup. Netreba totiž zabúdať, že jednostranne zameranou prácou pre telo nie je len práca za počítačom, ale aj rôzne fyzicky vykonávané profesie (od obsluhy strojov, cez profesionálnych vodičov, až po ľudí, ktorí celý deň naopak stoja) či psychicky náročné povolania (napr. zdravotnícky personál či pedagógovia).

V rámci stoličkovej jogy ponúkam praktický dvoj-troj hodinový seminár a jeho opakovanie každý druhý či tretí mesiac, poskytujem poradenstvo zamestnávateľovi pri doplnení priestorov o jednoduché nástroje pohybu, zamestnancom dávam praktické tipy, ako kompenzovať sedavý spôsob života a aké pomôcky by v ich kancelárii nemali chýbať. Opäť ide o špeciálne zostavy joga cvikov – od prevencie syndrómu karpálneho tunela v zápästí z neustáleho držania počítačovej myšky či mobilu, cez riešenie bolestí krčnej chrbtice kvôli hodinám pozerania do monitoru či stuhnutým bedrovým kĺbom, keďže cez deň sa často pozabudneme a sedíme s nohou pod zadkom či s nohou cez nohu.

Myslíš si, že ak by si nebola právnička, vedela by si sa uživiť čisto iba ako lektorka jogy?

Čísla v mojom exceli hovoria, že áno. Už dnes som nútená odmietať viaceré ponuky na skupinové a individuálne hodiny, vzhľadom na nedostatok času. Zamerať sa chcem na rozvíjanie projektu OfficeYoga. Ak chcem zachovať kvalitu výučby, stále musím mať čas na regeneráciu, vzdelávanie sa, vlastnú jogovú prax a celkovo šport ako najlepší zdroj inšpirácie.

Zároveň zvyknem tvrdiť, že joga je mojím útočiskom pred právom, ale platí to aj naopak. Obe tieto povolania ma vyvažujú a nikdy som, priznám sa, nepremýšľala nad tým, že by som sa právnickej profesie vzdala a robila iba jogu. Mňa právo veľmi baví, ale k pocitu naplnenia a využitia svojich schopností mi samo osebe nestačí. Často počujem, že treba robiť len jednu vec a poriadne, ale ja s tým, pravdupovediac, nesúhlasím. Myslím si, že vtedy často kvôli stromu zabúdame vidieť les – strácame komplexný pohľad a zabúdame na to, že práve tá naša práca/hobby nie je všetko. Mňa baví tá vzájomná súvislosť a prepojenie, ktorú nachádzam aj medzi zdanlivo úplne odlišnými činnosťami. Ak by som bola len joga lektor, nepoznala by som dôsledky sedavého a psychicky náročného zamestnania a nevedela by som sa tak vcítiť do situácie mojich klientov a byť pri učení naozaj autentická a praktická. Nemala by som takú skúsenosť s vystupovaním na verejnosti a vytrénované rečové schopnosti a komunikáciu s klientom.

A naopak, ak by som bola len právnik, tak by som si bez znalostí z jogy nevedela uľaviť od bolesti chrbtice, ktorá naruší aj to najväčšie zanietenie do práce a znemožní sústredenie sa. V neposlednom rade, ani návod, ako zvládať stres som nenašla medzi paragrafmi, ale vďaka jogovej praxi. A práve v tom spočíva môj príbeh a podstata môjho projektu OfficeYoga, ktorého odkazom je balans medzi jednotlivými činnosťami – prácou, hobby, rodinou, ale aj sebou.

zdroj: Petra Satinová

Ako si však spomínala – skĺbiť lekcie jogy s právnickým zamestnaním je zrejme dosť náročné.

Vzhľadom na to, že som veľký systematik, zvládam to vďaka plánovaniu. Jogu vyučujem vo firmách skoro ráno pred prácou a skupinové či privátne hodiny podvečer po práci. V priemere odučím desať hodín do týždňa. Pôsobím ako právnik na full-time, čiže deň začínam a končím jogou a medzitým riešim paragrafy :-)

Z môjho pohľadu sa joga v poslednej dobe začala brať iba ako aktivita na spálenie kalórií a jej pôvodný význam upadá. Aký k nej majú Slováci vzťah? Z akých príčin ju vyhľadávajú?

Podľa mojich vlastných prieskumov sa na Slovensku cvičí joga primárne pre bolesti pohybového aparátu – najmä chrbtice. Dynamickejšie verzie jogy ponúkajú okrem toho aj formovanie postavy, ale to neznamená, že ten zdravotný aspekt pre telo či práca s mysľou cez napríklad dychové či meditačné techniky, tam chýba. Respektíve nemali by. Ak to má byť stále joga a nie aerobik či len strečing. Veď slovo joga v preklade zo sanskritu znamená predsa „spojenie tela a mysle“.

V poslednom čase vnímam, že joga je pre svoj účinok stíšenia a uzemnenia vyhľadávaná aj pre riešenie psychických a mentálnych problémov. Aj ja sa venujem tejto problematike najmä cez prepájanie jogových techník s nástrojmi pozitívnej psychológie. Joga je veľmi užitočným pomocníkom pri rôznych problémoch – od syndrómu vyhorenia, cez stavy úzkosti, traumy, problémy so spánkom, medziľudské vzťahy, až po riešenie si vzťahu so sebou samým.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá