Pre Slovákov je to raj nehnuteľností. Vilu pri mori môžeš mať za cenu bratislavského dvojizbáku

  • Spoznaj výhodné alternatívy Chorvátska s krásami Jadranského mora
  • V týchto európskych lokalitách sa oplatí investovať do nehnuteľností
Večer v Albánskom meste Drač
Ilustračný obrázok, Pixabay/LediK/OleksandrPidvalnyi
  • Spoznaj výhodné alternatívy Chorvátska s krásami Jadranského mora
  • V týchto európskych lokalitách sa oplatí investovať do nehnuteľností

Európske krajiny poskytujú veľký počet rozprávkových destinácií, v ktorých na teba čaká krásna nehnuteľnosť s naozaj neobmedzenými možnosťami.

Ak by si chcel vlastniť veľký apartmán s výhľadom na more v luxusnom rezorte, teraz máš možnosť zabezpečiť si ten svoj. Ceny sú totiž aj pri súčasnej inflácii naozaj príťažlivé a len ťažko porovnateľné so Slovenskom.

Najčastejšie vyhľadávané krajiny Slovákov sú podľa slov realitného makléra Vladimíra Boháča najmä Bulharsko, Rumunsko, Albánsko, Srbsko a obľúbené Chorvátsko.

My sme sa zamerali prevažne na Albánsko a Bulharsko, kde nájdeš všetko potrebné k nerušenému prímorskému životu. Najväčšou výhodou týchto dvoch krajín je taktiež fakt, že poväčšine všetky územia mimo známych turistických miest poskytujú nízke ceny nehnuteľností.

Najznámejšie čierne a problémové stavby na Slovensku

Apartmán v Bulharsku za „pár babiek“

Bulharsko sa vyznačuje obzvlášť atraktívnymi prírodnými podmienkami. Morské pobrežie, hory, lesy alebo minerálne pramene. Môžeš si tu skvele oddýchnuť v lete aj v zime, čo je ozajstným lákadlom pre každého, kto chce okúsiť lacný prímorský život.

Nejde totiž o propagované letovisko ako napríklad Chorvátsko, takže ceny bývania sú celkom ľudové, najmä v novostavbách.

Morské pobrežie Bulharska je v dnešných dňoch zastavané novými rezortnými komplexmi s bazénmi a reštauráciami. Bývanie je tu veľmi pohodlné, pretože okrem nádherných prírodných podmienok a kvalitného bývania získaš aj vybudovanú infraštruktúru.

Nesebar v Bulharsku
zdroj: pixabay/hristom2000

Kde v Bulharsku sa oplatí investovať do nehnuteľností? Medzi najlepšie destinácie v Bulharsku patria lokácie Slnečné pobrežie, Varna a Nesebar, kde okrem lacnej nehnuteľnosti narazíš aj na priaznivé podmienky na život.

Na zozname sa nachádza aj malé pobrežné mestečko Ravda situované asi tri kilometre juhozápadne od starobylého mesta Nesebar, s ktorým tvoria jeden celok ako ideálna destinácia pre všetkých návštevníkov.

Ceny nehnuteľností sa tu pohybujú na veľmi nízkej úrovni, a tak si tu vieš aj s niekoľkými desiatkami tisícok eur zabezpečiť útulnú garsónku.

Napríklad v meste Ravda v 5-hviezdičkovom Emerald Resorte ťa presne taká vyjde len 39 300 eur. Rezort poskytuje obyvateľom rôzne služby: 2 tenisové kurty, reštaurácie, bary, ihrisko na plážový volejbal, 3 vonkajšie bazény, strážené parkovisko a veľa iných benefitov.

„Keď si zoberieme 2-izbový byt v Starom Meste v Bratislave, za ktorý dáme 280-tisíc eur, v Bulharsku si za túto cenu vieme kúpiť vilu s výhľadom na more so 6 spálňami, 2 obývačkami, 2 kúpeľňami, 2 kuchyňami a 2 balkónmi,“ vysvetľuje Boháč.

Na výber je toho naozaj mnoho. Štvorizbový zariadený apartmán s rozlohou 120 m2 približne 100 metrov od mora stojí 89 900 eur. Ceny sú, samozrejme, rôzne, ale ak si chce záujemca užívať blahobyt, nezaplatí viac ako 100-tisíc eur.

Južné krásy Jadranského mora

Ak niekto zvažuje kúpu nového bydliska v Bratislave alebo v slovenských horách, Albánsko je tiež krajina, kde nájdeš mega lacné nehnuteľnosti. A ako bonus k tomu dostaneš teplú klímu, priezračné more a prijateľné ceny vo všetkých segmentoch.

Výhľad v Drači, Albánsko
zdroj: pixabay/LediK

Popularita je preto pochopiteľná, keďže tamojšie ceny sú v porovnaní so Slovenskom i Českom úplne inde. Veľký priestranný byt s rozlohou 60 mv prvej či druhej línii od mora začína v meste Drač od 100-tisíc eur, čo je podľa makléra na úrovni najlacnejších slovenských regiónov. V hlavnom meste Slovenska by si za takú istú cenu nemal ani garsónku s balkónom.

Prečo práve Drač? Drač je druhé najväčšie mesto Albánska ležiace na centrálnom albánskom pobreží, asi 33 km západne od hlavného mesta Tirana. Je to jedno z najstarších a ekonomicky najvýznamnejších miest Albánska.

Má typické stredomorské podnebie s horúcimi, suchými letami a chladnými zimami. Priemerná teplota vody v Drači je od 14 °C vo februári do 26 °C v auguste. Leto v Drači začína od mája do polovice októbra. Podľa numbeo je život v Drači o 32 % lacnejší ako v Bratislave.

Ak do mesta Drač nazrieme detailnejšie, aj v tomto meste sa nachádza obrovský počet neobjavených nehnuteľností. Apartmán s rozlohou 110 m2  s dvomi spálňami ťa vyjde len 75 000 eur

Kto nemá rád byty/apartmány, siahnuť môže aj po rodinnom dome s rozlohou 585 m2. V dome sa nachádzajú tri spálne a dve kúpeľne, a síce nejde o žiadnu novostavbu, prímorský životný štýl ťa za cenu 100 000 eur zaručene neminie. 

Horúce tohtoročné trendy

Skúsený maklér považuje za skvelú investíciu aj juh Španielska, kde si ale človek musí za nehnuteľnosť priplatiť: „Najsolventnejší sa väčšinou rozhodnú pre nehnuteľnosť na juhu Francúzska – Azúrové pobrežie.

V rámci Európy, Slováci, ktorí neradi cestujú ďaleko, najčastejšie nakupujú v Chorvátsku. Pre tých, ktorým nevadí cestovať, si kupujú nehnuteľnosti v Španielsku, napr. v Marbelle.

„Momentálne je veľmi v trende Marbella. Zaujímavá je aj oblasť Porta Montenegro v Čiernej hore,“ prezradil Boháč o tom, kde Slováci najčastejšie nakupujú nehnuteľnosti v roku 2022.

V tomto ohľade vedia byť Slováci ale dosť skeptickí. Ako ďalej prezradil, strašiakom pred kúpou nehnuteľnosti mimo Slovenska je momentálna situácia vo svete. Neprospieva tomu ani inflácia a veľa iných aspektov, ako napríklad neznalosť miestnej legislatívy, neznalosť daní a kriminalita v konkrétnej oblasti.

Tak či onak, ľudia neustále nakupujú nehnuteľnosti po celom svete. Európa sa zdá byť v tomto ohľade ideálnou investíciou. Pre akú nehnuteľnosť sa rozhodneš ty, ostáva na tebe, ale možností existuje hneď niekoľko.

Zdroje: Nehnutelnosti, Numbeo, Holprop

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá