Ak je najväčším lákadlom plat, na pohovor radšej nechoď. Personalistka a radí, ako na pohovore zahviezdiť

  • Pracovný pohovor vie potrápiť skoro každého
  • Ide o kľúčový moment, kde sa rozhoduje, či si firma vyberie zrovna teba, alebo dá prednosť inému kandidátovi
  • S odborníčkou na HR sme si pre teba pripravili tipy, vďaka ktorým zahviezdiš na každom pohovore
Peniaze
Margaret Starka/Unsplash/ Markus Spiske
  • Pracovný pohovor vie potrápiť skoro každého
  • Ide o kľúčový moment, kde sa rozhoduje, či si firma vyberie zrovna teba, alebo dá prednosť inému kandidátovi
  • S odborníčkou na HR sme si pre teba pripravili tipy, vďaka ktorým zahviezdiš na každom pohovore

Rozmýšľaš nad zmenou práce, alebo ťa v najbližších dňoch čaká pohovor? Práve ten patrí medzi jeden z najdôležitejších krokov k získaniu nového zamestnania.

Väčšina záujemcov už chodí na pohovory s nejakými skúsenosťami, avšak tie sú zväčša negatívne, hovorí zakladateľka agentúry BE-DNA Margaret Starka, ktorá má v oblasti personalistiky 16-ročné skúseností.

Nepodceň prípravu

Margaret Starka preto za jednu z najdôležitejších vecí považuje prípravu na pohovor. Okrem hlavnej stránky spoločnosti odporúča prekliknúť si aj sociálne siete či iné portály a zistiť, ako firma komunikuje. Na LinkedIne si zase môžeš nájsť profily ľudí, s ktorými budeš mať pohovor. Pripravíš sa na to, s akými ľuďmi sa stretneš.

„Ak vám na pohovore naozaj záleží, skúste si rozhovor s niekým zo svojich blízkych. Bez problémov nájdete aj profesionálnych kariérnych poradcov, ktorí vám rady poskytnú tiež,“ hovorí a dodáva, že nikdy nie je na škodu mať prichystané otázky, ktoré sa personalistov chceš spýtať.

Neodporúča končiť s odpoveďou: ,,Nemám žiadne otázky.“ Na záver by si však nemal klásť otázky, ktoré sa týkajú iba tvojich pracovných podmienok, ale skôr prejaviť záujem o firmu.

 „Zaujímajte sa o ľudí z danej spoločnosti. O to, prečo pre firmu pracujú, čo je ich najväčším úspechom. Buďte zvedaví. Pýtajte sa na to, ako zvládajú covidové obdobie. Zaujímajte sa o ich plány a čo od človeka na danej pozícii očakávajú,“ vysvetľuje Margaret.

zdroj: Unsplash/Campaign Creators

Práca by nemala byť iba o peniazoch

Medzi otázky, ktoré vedia potrápiť kandidátov, patrí to, prečo si vybrali konkrétnu ponuku. Najmä ak je ich hlavným lákadlom platové ohodnotenie. V tomto prípade personalistka hovorí, že na pohovor by ani chodiť nemali.

„Ak je plat najväčším lákadlom, zamyslela by som sa, čo okrem platu tým lákadlom ešte pre mňa môže byť. Tak, ako my nechceme, aby nám druhá strana klamala či veci prikrášľovala, ani v pozícii uchádzača by sme sa nemali hrať na niekoho, kým nie sme,“ hovorí.

Vysvetľuje, že podľa štatistík 6 z 10 ľudí chodí do práce len pre peniaze. Práve kvôli tomu nie je 6 z 10 ľudí v práci šťastných. Päť dní z týždňa totiž v produktívnom veku trávia práve prácou.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK