Prečo by startupové ekosystémy Berlína a Tel Avivu mali viac spolupracovať

  • Startupové metropoly Nemecka a Izraela sú už niekoľko rokov v dynamickom rozkvete. Napriek tomu, že majú ku sebe relatívne blízko, vzájomný kontakt medzi nimi je relatívne malý. A pritom existujú veľmi pádne dôvody pre ich užšiu spoluprácu.
image_1433358735.jpeg
  • Startupové metropoly Nemecka a Izraela sú už niekoľko rokov v dynamickom rozkvete. Napriek tomu, že majú ku sebe relatívne blízko, vzájomný kontakt medzi nimi je relatívne malý. A pritom existujú veľmi pádne dôvody pre ich užšiu spoluprácu.

 

„Nemecko je krajina so štvrtým najväčším HDP na obyvateľa a je iba jednu časovú zónu od Izraela. Aj napriek tomu Izraelskí podnikatelia orientujú svoju pozornosť predovšetkým na San Francisco, ktoré je vzdialené 10 časových pásiem a let tam trvá 20 hodín. To je šialené!“ povedala hviezda Izraelskej startupovej scény Eden Shochat. Eden sa po predaji domény Face.com Facebooku stal business angelom a neskôr VC investorom a je známy precíznym výberom startupov, do ktorých investuje. Nie je nezvyčajné, že startupy ktoré podporuje priťahujú dodatočné prostriedky od iných investorov. Pri pohľade na podiely v Edenových projektoch vidieť, že jeho investície sú zväčša dopĺňané americkým kapitálom.

 

 

Takéto príbehy sa naskytajú ku zamysleniu. Izraelské startupy disponujú obrovským potenciálom, zatial čo Berlín je plný volného kapitálu, čakajúceho na umiestnenie. Tak prečo potom nie sú takmer žiadny Európski investori v úspešných Izraelských projektoch ako Meerkat? Prečo skoro žiadne Izraelské startupy neuvažujú o Európskych peniazoch? A pri pohľade na investorov aktívnych v Izraeli, prečo tu nefigurujú Berlínske Early Bird, Point Nine Capital alebo Atlantic Capital? Kde sú Londýnski VC investori ako Index Ventures alebo Capital Partners, ktorí sršia aktivitou v Berlíne?

 

Kým sa Berlínska investorská komunita angažuje v projektoch vo vzdialenom Silicon Valley, priamo pod našími Európskymi nosmi vyrastá hneď niekoľko silných startupov. Venture capital a startup ekosystém oboch miest je veľmi podobný. Obe začali rásť pred 15 rokmi a dnes sú podobne ďaleko vo svojom vývoji, s hotovou prvou vlnou veľkých exitov a množstvom ambicióznych mladých founderov.

Aj napriek prítomnosti Amerického kapitálu, vyzerá to tak, že Tel Avivským startupom chýba funding v skorších fázach vývoja.  Tu sa nie je až tak velmi čomu diviť, kedže early stage investori si radi držia svoje firmy blízko pri sebe. Prítomnosť Amerických investorov je vidieť v B a C fázach fundingu. Tu sú najaktívnejšími Sequoia, Carmel VenturesInnovation Endeavours. S výnimkou Aleph v.c., je v Tel Avive nedostatok seed fundingu, a tak sa mnohí podnikatelia stažujú na nedostatok podpory v skorých začiatočných fázach podnikania.

 

 

Narozdiel od Berlínskych CEO´s, ktorí pochádzajú z najlepších biznis škôl, popredné osobnosti Izraelských firiem majú za sebou väčšinou inú minulosť – pôsobenie v armáde. The Intelligence Unit 8200 je najväčšiou jednotkou Izraelských bojových jednotiek. Investuje do technologického vzdelania svojích ľudí a stala sa tak univerzitou pre budúcich CTO´s. Absolventi 8200-ky stoja za projektami ako Waze, ICQ alebo Onavo.

Narozdiel od Berlína, je tu prebytok úžasných CTO´s. Tí však často obracajú očami pri otázke o go-to-market stratégií, ako keby sa jednalo o niečo neskutočne nudného. Tu sa naskytá výhoda aj nevýhoda. Výhodou je, že technický talent je niečím, po čom existuje obrovský dopyt. Nevýhodou je, že spoločnosti sú často predčasne predané do rúk veľkých korporácií, ktorých cieľom je umiestniť svoje R&D v Izraeli.

 

 

V Berlíne naopak CFO málokedy figuruje medzi foundermi, no zato sú miestne startupy schopné marketovať to-do list ako keby to bol najlepší vynález od krájaného chleba. Bude zaujímavé sledovať Izraelských CTO´s spájať sily s Berlínskymi CEO´s a tak odomykať plný potenciál všetkých úžasných technológií, ktoré su vytvárané v Tel Avive. Priama cesta ku miliardovým spoločnostiam.

Takáto spolupráca vedie ku jasným benefitom a tiež je na nej niečo prirodzeného. S okolo 20 tisíc Izraelčanmi v Berlíne a stúpajúcim počtom Berlínčanov navštevujúcich Tel Aviv, ako nedaľekú slnečnú oázu, sa čoskoro môžeme dočkať EMEA verzie Silicon Valley.

„Berlín a Tel Aviv sú od seba iba 4 hodiny, oba sú živé ekosystémy s vysoko sa doplňujúcimi skillsetmi. Je čas na užšiu spoluprácu,“ povedal Christophe Marie, Berlínsky najaktívnejší super angel a early stage investor, s firmami ako SoundCloud alebo EyeEm vo svojom portfóliu. Ako André Eggert, zakladajúci člen startupovej právnickej firmy Lacore, povedal: „Berlín a Tel Aviv sú mestá rovnako otvorené zdielaniu zážitkov. Som unesený z vysokého štandardu práce Tel Avivských spoločností. Ich zameranie na hardcore technológie je niečo, ž čoho môže Berlín benefitovať.“

 

zdroj: techcrunch.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá