ŠTÚDIA: Na tento vitamín sa zabudlo. Podporuje imunitu a dokáže bojovať proti COVID-19
Zakladateľ Pokecu Milan Dubec ponúkol štátu očkovací web zadarmo. Matovič mu odpovedal komentárom na Facebooku
Lekár Visolajský kritizuje drahý prevoz pacienta vládnym lietadlom do Nemecka, keď naši lekári zostali bez peňazí
Prečo je lepšie byť súcitným ako extrémne sebavedomým?
- V súčasnej dobe sa chyby a slabosti ukrývajú pod hrubý nános sebavedomia
- Jednoducho každý chce pôsobiť dokonalo
- V súčasnej dobe sa chyby a slabosti ukrývajú pod hrubý nános sebavedomia
- Jednoducho každý chce pôsobiť dokonalo
Každý z nás je svojim spôsobom herec. Na verejnosti chceme pôsobiť dokonalo, a preto si nasadzujeme akúsi masku, ktorá ukrýva naše ozajstné ja. Nie je to vôbec prekvapujúce. Z každej strany sa na nás valia informácie o tom, ako pôsobiť sebavedomejšie a dokonalejšie. Jednoducho každý by mal byť tip-top, ak chce získať partnera svojich snov či uspieť v pracovnom kolotoči. Naše slabosti? O tých vlastne nikto nerozpráva. Pretože sme takí „dokonalí“, že už to viac nejde. Akonáhle sa však zavrú za nami dvere nášho bytu, ukážeme svoju pravú tvár a aj množstvo nedostatkov.
Nebolo by lepšie správať sa prirodzenejšie aj napriek tlaku okolia? Pravdepodobne áno. Prílišné tlačenie na pílu môže spôsobiť mnohé ťažkosti. Masívne sebavedomie môže pôsobiť ako rýchla cesta k úspechu. Vždy to však nemusí byť pravdou a mnohokrát práve rozpoznanie a priznanie si svojich slabostí vedie k dlhodobému úspechu v živote.
Zložiť masku chce veľkú odvahu
Toto potvrdili aj vedci, ktorí si myslia, že práve uvedomenie si svojich vlastných nedostatkov smeruje k tomu pravému sebavedomiu. Spoločnosť a pracovné prostredie ťa však často nútia pôsobiť bezchybne. A to je problém. Za nejaký čas totiž človek začne svojej dokonalosti veriť a bude sa cítiť, že vie všetko najlepšie a nikto to nedokáže lepšie ako on. Začne sa na ostatných dívať zhora. Čo je cesta, ktorá nakoniec vedie k úpadku nielen v oblasti medziľudských vzťahov.
Potvrdila to aj štúdia v časopise Journal of Personality and Social Psychology. Ľudia boli nahrávaní na video a následne boli na základe videovizitky ohodnotení. Tí, čo boli so sebou vyrovnaní, zareagovali úplne rovnako, či sa jednalo o pozitívnu, alebo priemernú pochvalu. Zato ľudia s extrémnym sebavedomím reagovali na iné hodnotenie než očakávali negatívne. To potvrdzuje, že vyrovnanosť je omnoho lepšia aj pri zvládaní komplikovaných situácií v živote.
Sebavedomie však nemá iba tienisté stránky. V ďalšej štúdii rovnakého časopisu sa potvrdilo, že výška sebavedomia môže na druhých pôsobiť tak, že majú pocit, že si zaslúžiš obdiv a rešpekt. Taktiež môže mať okolie pocit pocit, že si múdry a skúsenejší. To ti môže veľmi pomôcť napríklad v kariére.
Výhody sebauvedomenia však prinášajú ovocie dlhodobo. Vďaka tomu, že si ľudia uvedomujú svoje nedostatky a chyby, dokážu ich lepšie identifikovať a pracovať na ich odstránení. Výsledok? Postupné zlepšovanie sa vo všetkých oblastiach života. Ak človek akceptuje samého seba aj s chybami a uvedomí si, že nikto nie je dokonalý, jeho vzťahy s okolím dosiahnu omnoho vyššiu kvalitu a trvácnosť. Ak chceš popracovať na svojom sebauvedomení, zameraj sa na svoje nedostatky a nekritizuj sa za ne. Hlas v našej mysli nás totiž často trestá za každý prehrešok, ktorý urobíme. Skúsme sa nad ním zamyslieť a utíšiť ho.
zdroj: NYTimes