Prečo je lepšie byť súcitným ako extrémne sebavedomým?

  • V súčasnej dobe sa chyby a slabosti ukrývajú pod hrubý nános sebavedomia
  • Jednoducho každý chce pôsobiť dokonalo
sebauvedomenie
Pexels
  • V súčasnej dobe sa chyby a slabosti ukrývajú pod hrubý nános sebavedomia
  • Jednoducho každý chce pôsobiť dokonalo

Každý z nás je svojim spôsobom herec. Na verejnosti chceme pôsobiť dokonalo, a preto si nasadzujeme akúsi masku, ktorá ukrýva naše ozajstné ja. Nie je to vôbec prekvapujúce. Z každej strany sa na nás valia informácie o tom, ako pôsobiť sebavedomejšie a dokonalejšie. Jednoducho každý by mal byť tip-top, ak chce získať partnera svojich snov či uspieť v pracovnom kolotoči. Naše slabosti? O tých vlastne nikto nerozpráva. Pretože sme takí „dokonalí“, že už to viac nejde. Akonáhle sa však zavrú za nami dvere nášho bytu, ukážeme svoju pravú tvár a aj množstvo nedostatkov.

dôvera

Nebolo by lepšie správať sa prirodzenejšie aj napriek tlaku okolia? Pravdepodobne áno. Prílišné tlačenie na pílu môže spôsobiť mnohé ťažkosti. Masívne sebavedomie môže pôsobiť ako rýchla cesta k úspechu. Vždy to však nemusí byť pravdou a mnohokrát práve rozpoznanie a priznanie si svojich slabostí vedie k dlhodobému úspechu v živote.

Zložiť masku chce veľkú odvahu

Toto potvrdili aj vedci, ktorí si myslia, že práve uvedomenie si svojich vlastných nedostatkov smeruje k tomu pravému sebavedomiu. Spoločnosť a pracovné prostredie ťa však často nútia pôsobiť bezchybne. A to je problém. Za nejaký čas totiž človek začne svojej dokonalosti veriť a bude sa cítiť, že vie všetko najlepšie a nikto to nedokáže lepšie ako on. Začne sa na ostatných dívať zhora. Čo je cesta, ktorá nakoniec vedie k úpadku nielen v oblasti medziľudských vzťahov.

inteligencia

Potvrdila to aj štúdia v časopise Journal of Personality and Social Psychology. Ľudia boli nahrávaní na video a následne boli na základe videovizitky ohodnotení. Tí, čo boli so sebou vyrovnaní, zareagovali úplne rovnako, či sa jednalo o pozitívnu, alebo priemernú pochvalu. Zato ľudia s extrémnym sebavedomím reagovali na iné hodnotenie než očakávali negatívne. To potvrdzuje, že vyrovnanosť je omnoho lepšia aj pri zvládaní komplikovaných situácií v živote.

Sebavedomie však nemá iba tienisté stránky. V ďalšej štúdii rovnakého časopisu sa potvrdilo, že výška sebavedomia môže na druhých pôsobiť tak, že majú pocit, že si zaslúžiš obdiv a rešpekt. Taktiež môže mať okolie pocit pocit, že si múdry a skúsenejší. To ti môže veľmi pomôcť napríklad v kariére.

Výhody sebauvedomenia však prinášajú ovocie dlhodobo. Vďaka tomu, že si ľudia uvedomujú svoje nedostatky a chyby, dokážu ich lepšie identifikovať a pracovať na ich odstránení. Výsledok? Postupné zlepšovanie sa vo všetkých oblastiach života. Ak človek akceptuje samého seba aj s chybami a uvedomí si, že nikto nie je dokonalý, jeho vzťahy s okolím dosiahnu omnoho vyššiu kvalitu a trvácnosť. Ak chceš popracovať na svojom sebauvedomení, zameraj sa na svoje nedostatky a nekritizuj sa za ne. Hlas v našej mysli nás totiž často trestá za každý prehrešok, ktorý urobíme. Skúsme sa nad ním zamyslieť a utíšiť ho.

zdroj: NYTimes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech