Prečo je San Francisco tým najhorším a najnebezpečnejším miestom pre život?

  • San Francisco je rajom pre turistov.
  • Tí, ktorí tu žijú dlhodobo si však uvedomujú viacero nedostatkov
  • Jedným z tých najvýraznejších sú extrémne vysoké ceny bývania
  • Obyvateľom však podľa vedcov hrozí taktiež extrémne nebezpečenstvo takmer zo všetkých strán
san francisco
flickr
  • San Francisco je rajom pre turistov.
  • Tí, ktorí tu žijú dlhodobo si však uvedomujú viacero nedostatkov
  • Jedným z tých najvýraznejších sú extrémne vysoké ceny bývania
  • Obyvateľom však podľa vedcov hrozí taktiež extrémne nebezpečenstvo takmer zo všetkých strán

Za byt s rozlohou 90 metrov štvorcových bez výbavy zaplatíš v San Franciscu veľmi „príjemných“ 520-tisíc dolárov. Pekná cena, čo povieš. Takúto sumu si väčšina z nás nenasporí ani za celý život. Dokonca mladí podnikatelia a startupisti majú so zabezpečením bývania v meste obrovský problém. Byt totiž získa vždy ten, kto je ochotný zaplatiť tú najvyššiu čiastku. Jednoducho povedané, k lacnému bývaniu sa tu nedostaneš ani keby si krv potil.

San Francisco však nešokuje len cenami bývania. Je to jednoducho pekelne nebezpečné mesto. Stojí totiž na nevhodnom mieste. Práve preto túto oblasť často sužujú zemetrasenia. Množstvo z nich je pomerne neškodných, avšak sem-tam sa príroda poriadne nahnevá. Posledné so silou takmer osem magnitúd sa konalo v roku 1906. Zemetrasenie zdecimovalo 476 kilometrov kalifornského pobrežia. San Francisco nebolo výnimkou. Budovy sa začali divoko otriasať a padať ako zápalky.

Splnia sa katastrofické predpovede?

Ľudia v panike utekali a snažili sa zachrániť si vlastný život. Príroda však bola omnoho rýchlejšia. Minútové zemetrasenie zabilo celkovo 3000 ľudí. Geologická služba Spojených štátov predpokladá, že do roku 2037 príde ďalšie veľké zemetrasenie, ktoré by mohlo dosiahnuť silu od 6,7 magnitúdy vyššie.

Seizmológom robia poriadne vrásky na čele dva tektonické zlomy. Prvým je San Andreas a druhým Hayward. Celkovo 300 budov stojí priamo na Haywarde. Riziko je teda poriadne vysoké a nielen v Amerike. Armáda vystrašených geológov z celého sveta predpovedá, že tento rok bude viac zemetrasení, ako tomu bolo doteraz. Zem sa totiž točí o kúsok pomalšie, čo vyvíja vyšší tlak na tektonické platne.

S rizikom zemetrasení  prichádza aj riziko tsunami. San Francisco sa s nimi stretáva pomerne pravidelne. Spôsobujú ich zemetrasenia v oblasti Aljašky. Tieto tsunami sa následne presúvajú aj k pobrežiu. Kým však prekonajú obrovskú vzdialenosť, ich sila a výška poklesne. Na breh tak narazí 30 centimetrové nič. Nebezpečenstvo predstavuje región Cascadia. Ak by sa konalo silné zemetrasenie práve tu, výsledná vlna by mohla dosiahnuť výšku takmer 5 metrov.

Aj bez tsunami je tu však obrovské riziko zatopenia. Za posledné storočie vzrástla vodná hladina o 20 centimetrov. Vedci predpokladajú, že do roku 2100 by mohla hladina stúpnuť o 167 centimetrov. Centrály Facebooku alebo Yahoo v Silicon Valley by tak zostali pod vodou. Aby toho nebolo málo, San Francisco sa prepadáva pod povrch zeme o jeden centimeter ročne. Posledným problémom celej Kalifornie sú, samozrejme, extrémne suchá a následné požiare.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech