Prečo je tak ťažké zohnať dobrého front-end programátora?

  • To je férová otázka. Pre nezainteresovaných sa programovanie front-endu zdá ako veľmi jednoduchá záležitosť. Keď to je však pravda, prečo je tak komplikované nájsť dobrého a lacného programátora, ktorý si s touto časťou webu poradí?
image_1447527596.jpeg
  • To je férová otázka. Pre nezainteresovaných sa programovanie front-endu zdá ako veľmi jednoduchá záležitosť. Keď to je však pravda, prečo je tak komplikované nájsť dobrého a lacného programátora, ktorý si s touto časťou webu poradí?

 

Odpoveď je jednoduchá. Programovanie kvalitného front-endu je rovnako ťažké ako ľubovoľné iné zamestnanie, či zameranie, ak ho chcete robiť kvalitne. Ak si si ho nikdy programovať neskúsil, zrejme je pre teba ťažšie porozumieť, nakoľko špecializovaní musia títo developeri byť a čo všetko musia ovládať.

 

 

Front-end je komplikovanejší ako sa zdá

Netvrdím, že back-end alebo server-side development je jednoduchý ako facka, ale je dôležité uznať aj náročnosť riešenia problémov na strane klienta. Ako front-end developer robíš väčšinu práce v jazykoch HTML a CSS, v ktorých riešiť problémy nie je najjednoduchšie. JavaScript čiastočne pomáha, ale čím viac kódu použiješ, tým horší bude výkon stránky. Napísať efektívny front-end je umenie. Navyše, keď sa stránka rozširuje a rastie, práca s CSS je naozaj bolestivá. Jazyk je pomerne statický a musíš si pamätať priveľa vecí.

 

Frond-end sa učí ťažko. Praktiky sa neustále menia a neustále sa musíš vzdelávať (responzívny web, HTML AppCache, CSS transforms, WebGL, atď.) Každá technológia prináša pre front-end developerov nové príležitosti, ale tiež mení ich pracovné postupy. Absolvovať kurz nestačí. Vyučujúci na výškach a kurzoch(väčšinou) nedokážu držať krok s trhom a rýchlymi zmenami vo svete frontendu, preto nemôžeme čakať, že každý čerstvý programátor bude dobrý a skúsený. Po takomto kurze alebo výučbe je developer väčšinou stále pozadu. Necháp ma zle, základy sú dôležité. Ale ak chceš počuť pravdu, u nás na školách sa nešpecializuješ. Je to len a len na tebe.

 

 

Front-end je viac než len programovanie

Nejde tu len o kód. Dôležité je, ako kód spolupracuje s používateľom. Dobrý front-end pomáha používateľovi a slúži mu. Naopak zlý mu bráni a tvorí fasádu medzi ním a službou. K tomu, aby developer vytvoril kvalitný front-end, musí mu byť jasné, ako vytvoriť výkonný web a musí tiež čo zaručí úspech stránky. Frontenďák musí ovládať http cachovanie, musí vedieť optimalizovať a tiež by mal dokázať písať čo najstručnejší kód a ten redundantný odstraňovať.

 

Aby sa však nepovedalo, že je toho málo, ak kódiš front, mal by si mať cit pre marketing. Pochopiť myslenie zákazníka a vedieť, či uprednostniť rýchlosť nad funkcionalitou, alebo opačne je kľúčové. Ideálne by si mal mať zvládnuté aj základy teórie dizajnu. Ďaľšou dôležitou oblasťou front-endu je bezpečnosť. Je dôležité aby si vedel stránku ochrániť pred rôznymi útokmi ako sú DNS pinning, či clickjacking(prinútenie užívateľa kliknúť na niečo, na čo by nemal.) Každý frontenďák musí navyše ovládať aj trocha back-endu. Bolo by predsa fajn, keby chápeš čo tá stránka ( a ako) vlastne robí.

 

 

Byť dobrým frontenďákom znamená vytvoriť niečo, čo má byť kompatibilné so VŠETKÝM

Vývojári Peter-Paul Koch(výskumník webových prehliadačov), Douglas Crockford(americký vývojár, podnikateľ a jeden z inžinierov, ktorý pracuje na vývoji jazyku JavaScript) a Nicholas Zakas(autor mnohých kníh o programovaní) sa všetci zhodujú. Front-end ja najviac nepriateľské prostredie pre vývojára. Dôvod? Kompatibilita. Keď frontenďák dokončí svoju prácu (a mnohú prácu iných) môže začať nová výzva. Musí sa uistiť, že jeho výtvor funguje správne vo všetkých prehliadačoch, na všetkých mobilných a iných zariadeniach. To môže byť veľmi veĺa práce. 

 

Rýchla otázka. Koľko prehliadačov vieš z hlavy vymenovať? Aby sme ich pár spomenuli: Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer – a teraz už aj Edge. A to sú len tie najpoužívanejšie, nehovoriac o tom, že v ich predošlých verziách môžu fungovať inak ako v tej najnovšej. Aj to treba ošetriť. Dobrý produkt frontenďáka funguje všade správne. Dokázať to je však časovo náročné a vyžaduje skúsenosti… A to sme spomenuli v podstate iba stolové počítače a notebooky. Ak zahrnieme všetky rôzne zariadenia, ktoré existujú s rôznymi metódami vstupu, s rôznymi veľkosťami obrazoviek, s rôznym rozlíšením… asi už máš predstavu, koľko s tým je roboty. 

 

Takže prečo je ťažké nájsť dobrého front-end developera? Pretože byť jedným, je ťažké – zrejme oveľa náročnejšie, ako si predstavuješ. Dobrý frontenďák musí byť trpezlivý, zanietený, musí byť ochotný spraviť aj veci, ktoré nie sú jeho povinnosťou a to všetko za podmienok, že jeho výtvor bude fungovať na veľkom množstve zariadení správne. Nájsť toľko kvalít v jednom človeku nie je často ako nájsť poklad.

 

Zdroj: medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá