Prečo mladej generácii spôsobuje práca zvýšené riziko psychických problémov?

  • Hovorí sa im mileniáli. Všetko vedia a všade boli. Sebavedomia majú na rozdávanie. Teda aspoň navonok
  • Vo vnútri pod ochrannou škrupinou sa však skrývajú pochybnosti a strach
  • Mladá generácia ma totiž zvýšený sklon k psychickým problémom
mileniáli
flickr
  • Hovorí sa im mileniáli. Všetko vedia a všade boli. Sebavedomia majú na rozdávanie. Teda aspoň navonok
  • Vo vnútri pod ochrannou škrupinou sa však skrývajú pochybnosti a strach
  • Mladá generácia ma totiž zvýšený sklon k psychickým problémom

Sebavedomí, mladí a drzí. Takto zvykneme charakterizovať takzvaných mileniálov, ľudí, ktorí sa narodili po roku 1980. Na prvý pohľad je pre nich svet gombička. Ich motto je ži tu a teraz. Na budúcnosť moc nepozerajú. Skutočnosť je však pravdepodobne úplne iná. ich Vo vnútri za štítom sebavedomia sa nachádza množstvo pochybností a strachu. Mileniáli totiž trpia psichyckými problémami viac ako ktorákoľvek generácia pred nimi.

Ako je to možné jeden z piatich mileniálov má nábeh na depresiu? Sú mileniáli psychicky slabší alebo je príčina niekde inde? Na túto otázku môže existovať viacero odpovedí. Dve tretiny mladých ľudí, ktorí trpia depresiou priznalo, že aj napriek tomu pokračujú v pracovnom procese. Poďme sa teraz pozrieť na možné dôvody, ktoré prispievajú ku vzniku týchto ťažkostí. Tých dôvodov môže byť viacero. Veľkú vinu má digitalizácia a sledovanie cudzích životov.

Hlavné príčiny sú dve

Pevnou súčasťou každého mladého človeka je totiž mobilný telefón. Sledovanie sociálnych sietí a profilov priateľov je každodennou aktivitou. Mladý človek môže následne získať pocit, že jeho život je v porovnaní s jeho priateľmi menej naplnený. Dlhodobé pochybnosti sa prejavia na fyzickom tele v podobe problémov. Každý sa totiž na sociálnej sieti ukazuje v dobrom svetle. Jednoducho povedané, nikto nemá problémy a všetko pôsobí ideálne.

Druhým problémom je samotná spoločnosť, ktorá postavila peniaze nad človeka. Vyzerá to tak, že človek dnes nemá takmer žiadnu cenu a peniaze sú dôležitejšie ako všetko na svete. Pre peniaze je nutné obetovať rodinu a svoje zdravie. Toto predstavuje obrovský vnútorný tlak. Mladí majú pocit, že musia byť ešte lepší ako ostatní. V skutočnosti je však pre túto generáciu dôležitejší voľný čas. Preto vzniká pocit vnútornej neistoty, ktorý pri dlhodobom vplyve na telo jednoducho uškodí.

Je všeobecne známe, že mladí ľudia radšej uprednostnia voľný čas pre seba a rodinu, než vyšší plat. Riešením by mohla byť kompletná zmena pracovnej kultúry tak, aby bola prispôsobená očakávaniam budúcich generácií. Pri týchto opatreniach by sa pravdepodobne rapídne znížil počet mladých ľudí s psychickými chorobami.

zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech