Prečo multitasking ničí tvoju koncentráciu aj výkon

  • Veľa ľudí je presvedčených o tom, že sú majstri multitaskingu, avšak väčšinou je to len v ich hlave, Náš mozog nebol stavaný na multitasking.
1682759-poster-1920-using-your-good-ideas-instead-of-saving-them
  • Veľa ľudí je presvedčených o tom, že sú majstri multitaskingu, avšak väčšinou je to len v ich hlave, Náš mozog nebol stavaný na multitasking.

Začnime tým, že si vysvetlíme, čo vlastne multitasking znamená

V informatike multitasking označuje možnosť spustiť viac ako jeden proces súčasne na jednom procesore. Pojem prebrali humanitné vedy, ktoré ho vysvetľujú, ako špecifický spôsob práce alebo neustále striedanie jednej aktivity druhou.

Multitasking na vaicerých počítačoch

foto: kmzero.com

 

Earl Miller, neurovedec z MIT hovorí vo svojom výskume, prečo multitasking nie je dobrý. Náš mozog nie je prispôsobený a prepojený na vykonávanie viacerých činností naraz. Keď si ľudia myslia, že robia multitasking, v skutočnosti len prepínajú z jednej úlohy na druhú a to veľmi rýchlo, čo má za následok pokles koncentrácie.

Keď máš deti, ale musíš robiť :)

foto: chronicle.com

 

Neustále prepínanie medzi jednotlivými úlohami vytvára v našom mozgu zlé návyky. Ak dokončíme malú úlohu, ako napríklad poslanie emailu, odpovedanie na sms alebo napísanie statusu, uvoľňuje sa v našej hlave dopamín, odmieňajúci hormón, zjednodušene povedané sa jedná o motivujúcu chemikáliu. Náš mozog dopamín zbožňuje, takže sme motivovaní k tomu, aby sme prepínali medzi malými úlohami, aby sme si zabezpečili neustálu malú dávku instantného uspokojenia. Že to znie skoro ako keby sme hovorili o nejakej závislosti na drogách? Vlastne áno, dopamín sa umelo uvoľňuje v mozgu aj po tom, čo človek rôzne požije drogy, napríklad kokaín.

Multitasking pri práci

foto: cdn.inquisitr.com

 

Tento proces vytvára nebezpečnú slučku, ktorá spôsobuje, že sa cítime, ako keby sme splnili množstvo veľkých úloh, pričom v skutočnosti nerobíme až tak veľa, iba obyčajné činnosti ako mailová komunikácia alebo vybavenie jedného telefonátu. Niektorí ľudia si dokonca vytvárajú závislosť na posielaní mailov, aktualizovaní statusov alebo kontrole Facebooku.

Multitasking znižuje kvalitu a efektivitu tvojej práce.

 

Sťažuje organizovanie myšlienok a filtrovanie irelevantných informácií, tým pádom redukuje efektívnu a kvalitnú prácu.

Výskum, ktorý sa konal University of London ukázal, že subjekty, ktoré robili multitasking zatiaľ čo vykazovali kognitívnu činnosť zaznamenali pokles IQ. Tieto poklesy boli podobné ako u ľudí, ktorí napríklad vynechajú noc spánku alebo fajčia marihuanu.

Multitasking tiež ovplyvňuje vznik kortisolu, hormónu stresu. Mať nastavený mozog na malé šichty zvyšuje stres a unavuje nás to, pričom v konečnom dôsledku sa cítime psychicky zničený.

pexels-photo

foto: imgur.com

 

Skús hádať, čo je najhorším spúšťačom zmätkov v to do liste.

Inbox.

Presne tak, aj taký detail ako vedomosť toho, že v inboxe máš neprečítanú správu môže znížiť tvoje IQ pri snahe byť produktívny aj o desať bodov. Neustále pribúdanie správ v našich inboxoch vytvára konštantnú roztržitosť. Jedna štúdia zistila, že niektorí ľudia strávia vo svojom zamestnaní aj 28 percent ich pracovného času kontrolovaním mailov.

Facebook Notifications (1)

foto: imgur.com

 

Email je síce problematický, avšak ešte horšie je písanie smsiek. Správy nás môžu rušiť neustále a keďže k nim máme nonstop prístup, môžeme ich kontrolovať kedykoľvek. Okrem toho, smskovanie nie je dobré aj z iných dôvodov, o ktorých sme písali v článku Prečo ti smskovanie a chatovanie ničí život.

Pred mentálnym masakrom, ktorý ti spôsobuje multitasking sa môžeš ochrániť napríklad zriadením rozvrhu kontroly mailov. Sľúb sám sebe, že mailovú schránku (a Facebookovú tiež) budeš kontrolovať iba trikrát denne: ráno, keď prídeš do práce, na obed a pred odchodom z práce. Vypni si notifikácie k správam a vyber si špecifický čas na kontrolovanie mobilu.

Najviac zle sú na tom muži, ktorí robia veľa vecí naraz

Áno, vraví sa, že robiť viac vecí naraz je výsadou žien. Rôzne štúdie dokazujú, že multitasking má na mužov horší vplyv ako na ženy. Muži, ktorí robia multitasking strácajú aj 15 bodov z ich bežného IQ, čím sa približujú úrovni 8 ročných detí.

Obed práca a telefonát naraz.. stáva sa nám často

foto: huffingtonpost.com

 

Najhoršie na tom celom je, že toto poškodenie môže byť trvalé. Štúdia, ktorá bola vykonaná na University of Sessex robila testy pomocou skenovania mozgu magnetickou rezonanciou. Skenovala a porovnávala jedincov, ktorí trávili čas upriamením pozornosti na viacero nástrojov naraz, čiže napríklad písali správy popritom ako sledovali televízor. Skeny ukázali, že ľudia, ktorí trávia čas na viacerých zariadeniach naraz, mali iný tvar vnútornej časti mozgovej kôry pravé v časti, ktorá je zodpovedná za empatiu a emocionálnu kontrolu.

Tento výskum však nie je dostatočne detailný na to, aby zhodnotil, či je multitasking zodpovedný za tieto účinky, alebo či súčasné poškodenie súvisí s multitaskingom. Napriek tomu, nech sa na to pozrieš z ktorejkoľvek strany, multitasking pre teba nie je dobrý.

Ponaučenie znie, že robenie viacerých úloh naraz nie je schopnosť, ktorú si môžeš hrdo pridať do CVčka, ale zlý návyk, ktorý by si sa mal snažiť obmedziť. Takže vypni notifikácie, urči si čas kontroly inboxov a upriam svoju koncentráciu na jednu úlohu, ktorú práve potrebuješ doriešiť.

Biznis a rodina nepočkajú

foto: imgur.com

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: fastcompany.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá