Prečo spôsobuje zima omnoho viac výbojov statickej elektriny ako iné ročné obdobia?

  • So zimou sa okrem poriadnej snehovej pokrývky a drkotajúcich zubov spája ešte jeden zaujímavý fenomén
  • Statická elektrina zvykne v toto ročné obdobie „kopať“ viac ako zvyčajne.
extra_large-1519745016-cover-image
Shutterstock
  • So zimou sa okrem poriadnej snehovej pokrývky a drkotajúcich zubov spája ešte jeden zaujímavý fenomén
  • Statická elektrina zvykne v toto ročné obdobie „kopať“ viac ako zvyčajne.

Statická elektrina bola veľmi obľúbenou zábavkou každého poriadneho teenagera. Divoké trenie vlasov obalom na zošity nám dokázalo vždy prinášať obrovskú porciu zábavy, keď sme so smiechom sledovali, ako nám stoja vlasy dupkom. Dnes je však všetko inak a mnoho dospelých nie je nadšených, keď z ničoho nič dostanú šokovú terapiu, a to hlavne vtedy, keď to najmenej čakajú.

Čo je to však statická elektrina? Laicky povedané, je to elektrina, ktorá stojí na jednom mieste a čaká na príhodný okamžik, aby sa mohla vybiť. Elektrický prúd je zasa v pohybe a prechádza z jedného miesta na druhé. Statická elektrina vzniká trením alebo narážaním materiálu o seba. V priebehu tohto procesu si zvykajú maličké atómy jednotlivých materiálov vymieňať elektricky nabité častice medzi sebou.

Dá sa povedať, že elektróny preskočia z jedného atómu na druhý. Takto sa utvorí elektrický náboj. Ten sa môže vytvoriť nielen medzi vodičmi, ale aj nevodičmi. Statická elektrina sa však spája hlavne s nevodičmi. Pri vodičoch je totiž vybíjanie jednoduché. Stačí príslušný vodič uzemniť. V prípade nevodičov je to o niečom inom a tieto si môžu udržať elektrický náboj veľmi dlhú dobu. Vybiť ich uzemnením ako v prípade vodičov je veľmi ťažký oriešok.

Prečo sa to deje hlavne v zime?

Zima statickej elektrine praje. Sme totiž v nevodivých materiáloch priam zahalení od hlavy po päty. Stačí sa pohybovať a všetko sa to trie o seba. Cez zimné mesiace jednoducho bývame „nabití“ omnoho viac ako cez iné ročné obdobia. Okrem toho tento náboj nemá kam ujsť, ako je tomu v prípade iných ročných období. V zime je totiž vo vzduchu omnoho menej vlhkosti než po iné časti roka.

Jednoducho nedostatočné množstvo vodičov, ktoré by tento náboj odviedli automaticky. Nepochopiteľné, ale je to tak. Preto sa náboj nedokáže vybiť a drží sa ťa. Následne sa stačí dotknúť nejakého vodiča a prekvapí nás nečakaný šok. Ako tento jav obmedziť? Zmenou oblečenia. Umelé vlákna a vlna sa nabíjajú oveľa rýchlejšie a hlavne častejšie. Ak „nechceš šokovať“ svoje okolie a ani seba, vymeň ich za oblečenie z bavlny. Tá je známa svojou malou ochotou nabíjať sa.

zdroj: iflscience.com ,wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech