Prečo zamestnanci Apple nechceli nikdy obedovať vedľa Steva Jobsa?

Šandi / 2. júla 2014 / Lifehacking

Zakladateľ Apple a bývalý CEO Steve Jobs, je známy ako majster vysokého štandardu, resp. nárokoch v zmysle produktového vývoja a jeho dizajnu. Jedným z hlavných atribútov, ako dosiahnuť tieto astronomické štandardy je v motivovaní zamestnancov, aby pracovali neskutočne tvrdo a vedeli si osvojiť hodnoty, na ktorých Steve tak veľmi bazíroval.

David Black pracoval pre Apple skoro 12 rokov, ešte predtým ako sa rozhodol odísť a založiť si vlastný startup. Počas obdobia keď pre Apple pracoval, zastával viacero pozícii, jednou z nich bola – senior consulting engineer (java, webobjects).

V súčasnosti pracuje na inovatívnom dizajne pre tech konzultačku DB3 Innovation.

 Podľa Blackových slov, neprichádzal so Stevom príliš často do kontaktu, no bol v jeho blízkosti dostatočne dlho, aby videl jak Stevová osobnosť dokáže ovplyvňovať zamestnancov Apple.

 Pre príklad, keď si Jobs sadol na obed vo firemnej jedálni, zamestnanci dojedli do 15 minút svoje jedlo a odišli.

 “Nikto nemal gule na to si vedľa neho sadnúť,’’ Black potvrdil pre Business Insider.

 Jednou z prvých vecí, ktoré vás v Apple naučia, je byť pripravený zodpovedať otázku, “Na čom práve pracuješ?” Black sa podelil o niekoľko príbehov, ktoré počul od iných zamestnancov ako napríklad:

 “Sales manažér skočil do výťahu, v ktorom sa nachádzal Jobs na svojej ceste z kancelárie. Jobs sa ho opýtal, na čom dnes práve pracuje. Odpovedal, že sa celý deň snaží predávať software.’’

 A takto to fungovalo skoro s každým zamestnancom. Jednoducho, či sa jednalo o rádového sales manažéra alebo niekoho z manažmentu, vždy ho zaujímalo, čo práve pre firmu vykonáva a ako sa mu ju darí posunúť vpred.

 V identickom prípade (vo výťahu) no s iným zamestnancom sa zmienil, že pracuje pre QA (product quality assurance). Jobs sa ho opýtal: “Prečo ideš smerom dole? Mal by si ísť smerom hore do práce!“

 Zamestnanec ostal v šoku a Steve na to povedal: “Len si robím srandu.’’

 Jednoducho to miloval a bavil ho najmä fakt, ako jeho ľudia budú reagovať.

 A ešte jeden príklad. Zamestnankyňa HR skončila so Stevom vo výťahu a spýtal sa jej svoju klasiku: “Na čom práve pracuješ.” Rovno sa jej spýtal, či mu ten projekt môže ukázať priamo vo výťahu.

 A to je dôvod, prečo sa zamestnanci nechceli ocitnúť v blízkosti Stevovej diskrétnej zóny, tvrdí Black.

V každom prípade nám ostalo už len spomínať na Steva ala super génia, ktorý ovplyvnil život každého jedného z nás, za čo mu ĎAKUJEME.

 

 Zdroj: businessinsider

 

Pridať komentár (0)