Pred 50 rokmi financoval potravinársky priemysel výskum, aby zastrel dopad cukru na zdravie

  • Dnes počúvame a čítame takmer z každej strany tvrdenia o tom, že cukor je jed, či zabijak, o ľuďoch, ktorí sa nadobro vzdali cukru a zmenilo im to život. Treba ale vedieť samotné cukry rozlišovať, tak ako aj tvrdenia samotných výrobcov sladkostí.
collagecukor
  • Dnes počúvame a čítame takmer z každej strany tvrdenia o tom, že cukor je jed, či zabijak, o ľuďoch, ktorí sa nadobro vzdali cukru a zmenilo im to život. Treba ale vedieť samotné cukry rozlišovať, tak ako aj tvrdenia samotných výrobcov sladkostí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že potravinársky priemysel konštantne investuje do rôznych vedeckých výskumov, ktorých závery takmer vždy bývajú v prospech výrobcu. Je to taktika, ktorú využívajú producenti čokolád, cereálií a tiež spoločnosti, ktoré im dopomáhajú k vyššiemu predaju, dobrému marketingu a k tlačeniu agendy. Nedávno sa však objavili dokumenty spred 50 rokov o významnom výskume cukrovarníckeho priemyslu, ktorého úlohou bol boj proti názoru negatívneho pôsobenie cukru na srdcové choroby.

sapba-co-za

foto: sapba.co.za

Dokument zo šesťdesiatych rokov bol odhalený pracovníkom Univerzity v San Franciscu. Hovorí o snahe cukrovarov bojovať proti vzrastajúcemu názoru, že sladkosti hrajú dôležitú úlohu v rozvoji srdcových ochorení. Namiesto toho z dokumentu po preskúmaní vyplynulo, že Sugar Research Foundation (teraz známa ako Sugar Association) v roku 1967 podplácala Hardvardských vedcov a tí následne prezentovali myšlienku, že tieto choroby spôsobuje konzumácia tukov.

 

Každý jeden dostal 50 000 dolárov, aby v záverečných správách napísali, že negatívny vplyv na kardiovaskulárne ochorenia majú nasýtené tuky, nie cukor. Ďalej poukazujú na skutočnosť, že SRF bola zapojená do výskumov už v roku 1962 a ako tieto výsukmy platila a režírovala.

Dr. Jean-Marc Schwarz, a researcher and professor at Touro University in Vallejo, studies the metabolic effect of fructose. (Robinson Kuntz/Daily Republic)

foto: dailyrepublic.com

Pri detailnejšom skúmaní dokumentu z roku 1967 sa zistilo, že vedci, ktorí boli podplácaní sladiarenskym priemyslom, boli oveľa kritickejší v štúdií o dopade cholesterolu a tukov na zdravie človeka. Univerzitný profesor z New Yorku Marion Nestle tento dôkaz komentoval ako dymiacu zbraň, ktorá predstavuje obrovský vplyv potravinárskeho priemyslu na výskum. Nikto nepochybuje o tom, že závery prieskumov financovaných zainteresovaným priemyslom budú vopred stanovené. Výskumníci vedeli, čo klient očakáva a čo chce, tak to aj vyprodukovali. Tieto praktiky však siahajú do ďalekej histórie. Potravinárske spoločnosti zámerne manipulujú výskumy v ich prospech a s týmito praktikami pokračujú naďalej.

kqed-org

foto: kqed.org

Hoci je tento dokument starý 50 rokov, dokazuje, že sladiarenský priemysel desiatky rokov „férovo“ bojuje proti názoru o negatívnom vplyve cukru na naše zdravie. V dnešnom svete ale platí: „Teraz je ten pánom, kto má peniaze.“ Takže nabudúce, ak budeš počuť, či čítať tvrdenia o tom, že nejaký druh potraviny alebo živiny má dobrý dopad na vaše zdravie, pozri sa bližšie na to, kto tento výrok vypustil, kto robil výskum a kto ho financoval.

 

Zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: kqed.org/dailyrepublic.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá