Pred 8 rokmi vstúpila Tesla na burzu. Koľko by si zarobil, keby si investoval 1000 dolárov?

  • Pred ôsmymi rokmi vstúpila spoločnosť Tesla na burzu, akcie si tak mohla konečne kúpiť aj široká verejnosť
  • Ako dopadli ľudia, ktorí investovali na začiatku? Získali alebo prerobili?
telsla
flickr
  • Pred ôsmymi rokmi vstúpila spoločnosť Tesla na burzu, akcie si tak mohla konečne kúpiť aj široká verejnosť
  • Ako dopadli ľudia, ktorí investovali na začiatku? Získali alebo prerobili?

Nakoľko sa oplatí sa investícia do startupov s prelomovým produktom? Odpoveď na túto otázku sa dozvieš práve teraz. V piatok ubehlo presne osem rokov od vstupu odvážneho startupu Tesla na burzu.

K akciám spoločnosti sa tak mohla bez problémov dostať aj verejnosť. Investícia do spoločností, ktoré prichádzajú na trh s niečím prelomovým, je dosť riskantná. Buď to totiž vyjde alebo nadšený investor, ktorý išiel do rizika, jednoducho prerobí.

V prípade Tesly si investori prišli naozaj na svoje a ich investície v priebehu ôsmych rokov extrémne vzrástli. Riskantné investovanie má svoje výhody, ale i nevýhody. Ak investuješ do istej veci, tak s veľkou pravdepodobnosťou neprerobíš. Zisky sú však zanedbateľné. Toto mnohokrát vidíš pri investovaní do fondov v bankách. Na druhej strane tu máme startupy, ktoré potrebujú na rozbeh a rozvoj obrovské množstvo peňazí. Ich produkty sú častokrát revolučné. Viac ako 90 percent z nich však skončí.

Risk je zisk

Jedná sa teda o obrovské riziko. Čo sa však stane ak náhodou trafíš do tých zvyšných 10 percent? Potom podľa výšky sumy, ktorú si obetoval, získaš bohatú odmenu. Podobný prípad postihol aj prvých investorov do Tesly, ktorá sa na burzu odvážila v roku 2010, keď vo svete kosila firmy finančná kríza. Množstvo odvážlivcov sa však aj napriek tomu rozhodlo investovať. A v konečnom dôsledku sa im to naozaj vyplatilo.

hodnota akciíZobraziť celú galériu (1)
zdroj: businessinsider

Poďme sa pozrieť, aká by bola hodnota tvojich akcií po ôsmych rokoch, ak by si sa rozhodol investovať sumu vo výške 1 000 dolárov. V roku 2010 Tesla vstúpila na burzu s akciami v hodnote 19 dolárov za kus. Po prvom dni obchodovania vystúpili na 23,89 dolára. Minulý štvrtok bola hodnota jednej akcie 349,93 dolára. V ten deň by tak mala tvoja investícia v hodnote 1000 dolárov hodnotu 14 648 dolárov.

To je poriadny nárast. Teraz sa bavíme iba o investícii vo výške 1 000 dolárov. Čo ak by však bola mnohonásobne vyššia? Ver tomu, že mnoho ľudí investovalo omnoho vyššie sumy a teraz sa tešia z obrovského zhodnotenia. Hodnota akcií môže ešte narásť. Predstav si, že sa Tesle v priebehu nasledujúcich rokov začne dariť ešte viac a naozaj vo veľkom rozbehne výrobu a predaj. To je sila investovania!

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK