„Pred posledným kopom sa mi neuveriteľne triasli kolená.“ Slovensko sa pýši novou majsterkou sveta

  • Kombináciu futbalu a golfu veľa Slovákov nepozná
  • V tomto športe však máme majsterku sveta
  • Tá Startitupu poskytla exkluzívny rozhovor
lucia čermáková footgolf šport slovensko
archív Lucie Čermákovej
  • Kombináciu futbalu a golfu veľa Slovákov nepozná
  • V tomto športe však máme majsterku sveta
  • Tá Startitupu poskytla exkluzívny rozhovor

Futbal je pre Slovákov vďaka pravidelným úspechom našich reprezentantov jedným z obľúbených športov a o väčšiu popularitu golfu sa u nás v posledných rokoch postaral predovšetkým strieborný medailista z OH v Tokiu 2021 Rory Sabbatini. Existuje však aj kombinácia týchto dvoch športov v podobe footgolfu, v ktorom Slovensko už patrí medzi svetové veľmoci.

V roku 2014 bola dokonca založená Slovenská footgolfová asociácia. Footgolf sa hrá s klasickou futbalovou loptou na golfovom ihrisku s jamkami s priemerom 53 cm. Pravidlá z veľkej časti zodpovedajú pravidlám golfu, pričom skóre sa počíta ako pri golfe, no hráči používajú nohy a víťaza určuje najnižší počet kopov.

Slovenská reprezentantka Lucia Čermáková získala na MS vo footgolfe v americkom Orlande zlatú medailu v individuálnej súťaži žien. Nešlo však o jedinú medailu, zbierku totiž skompletizovali tímy mužov a žien nad 45 rokov, kde Slovenky získali ďalšie striebro a muži bronz.

Startitup sa s Luciou spojil prostredníctvom rozhovoru, v ktorom nám priniesla pohľad na jej doterajšiu kariéru a priebeh historických majstrovstiev sveta pre Slovensko. 

Na Instagrame máte fotku v drese ŠK Slovan Bratislava a hrali ste už aj za futbalovú reprezentáciu. Opíšte nám, prosím, v stručnosti vašu doterajšiu športovú kariéru.

Som súčasťou športovo založenej rodiny a odmalička som bola vedená k láske k športu, za čo som veľmi vďačná. Už na základnej škole som začala hrávať s chlapcami v našej dedine, zároveň som reprezentovala našu ZŠ Láb vo vybíjanej, florbale, atletike či futbale.

S odchodom na strednú školu prišla zmena v mojej futbalovej kariére, keď som už viac nemohla hrať za chlapcov, ale prestúpila som do spomínaného ženského klubu ŠK Slovan Bratislava. Pôsobila som v tíme junioriek, kde som si vyskúšala aj úlohu kapitánky a zaznamenali sme aj pár titulov majsteriek Slovenska.

Následne som dostala tú česť byť vo výbere Slovenska do 19 rokov ako reprezentantka. Z junioriek som sa dostala do ženského tímu belasých, kde sme opäť získali krásne umiestnenia v lige aj slovenskom pohári.

lucia čermáková footgolf šport slovensko
zdroj: archív Lucie Čermákovej

V akej miere vám pomohli futbalové skúsenosti pri prechode na footgolf? Museli ste sa v niečom konkrétnom ešte zdokonaľovať?

Ako futbalistka viem kopnúť poriadne do lopty, čo je tou najväčšiu výhodou prechodu z futbalu na footgolf. Takže hneď zo začiatku mojej footgolfovej kariéry som mala náskok pred niektorými hráčkami, ktoré nikdy predtým nekopali do lopty.

Na prvých turnajoch som ešte nevedela poriadne odhadnúť tú silu, najmä na jamkách v kopčeku, prípadne na dlhších jamkách. Toto bol zo začiatku môj najväčší problém. Na náročnejších ihriskách si musíme uvedomovať aj sklon toho kopca a rátať aj s vetrom, čo bolo taktiež, samozrejme, pre mňa novinkou, ktorú bolo treba zdokonaliť.

lucia čermáková footgolf šport slovensko
zdroj: archív Lucie Čermákovej

Podľa vášho popisu na Instagrame študujete na FTVŠ v Bratislave. Darí sa vám kombinovať štúdium a športovú kariéru? Je to časovo náročné?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Slovenská footgolfová asociácia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá