Predávajú svoje telo, hrozí im násilie aj choroby. Pre pracovníčky „najstaršieho remesla“ môže byť riešením legalizácia

  • Svoje telo predávajú za peniaze, hoci im často hrozí nebezpečenstvo aj zdravotné ťažkosti
  • Sexbiznis je na Slovensku mimo zákona. Preto často chýbajú presné dáta
peniaze, telo
Unsplash/Brittany Bendabout, Oleg Ivanov
  • Svoje telo predávajú za peniaze, hoci im často hrozí nebezpečenstvo aj zdravotné ťažkosti
  • Sexbiznis je na Slovensku mimo zákona. Preto často chýbajú presné dáta

Luxusné spoločníčky, masážne salóny, ale aj dievčatá pri výpadovkách. Ponúkanie sexuálnych služieb výmenou za peniaze je na Slovensku bežné, hoci sa tvárime, že neexistuje. „Najstaršie remeslo na svete“ u nás nie je regulované, štát sa tvári, že ho nevidí.

Ľudia pracujúci v sexbiznise čelia mnohým predsudkom a často zostávajú na okraji spoločnosti. Pomáhajú im najmä občianske združenia a neziskové organizácie. Tie upozorňujú aj na to, že nie je vhodné používať slovo prostitútka. Podľa medzinárodných štandardov by sa malo hovoriť o ľuďoch, pracujúcich v sexbiznise.

Vo svete existujú tri zásadné prístupy k ľuďom, ktorí pracujú v sexbiznise. Európska únia necháva rozhodnutie o postoji k tejto práci na rozhodnutí štátov, píšu pravnenoviny.sk.

Prohibíciu, teda úplný zákaz poskytovania sexuálnych služieb za odmenu, majú v legislatíve zakorenené niektoré severské štáty, napríklad Švédsko a Nórsko. Všetky skutky súvisiace s touto činnosťou sú tu zakázané a trestaní sú nielen poskytovatelia, ale aj užívatelia týchto služieb.

V Rakúsku a Maďarsku podliehajú tieto služby regulácii. Napríklad žena, ktorá takéto služby poskytuje, musí mať na takúto činnosť oprávnenie a odvádzať z nej dane.

Slovensko je v tomto najliberálnejšie. Štát takéto služby toleruje – nezakazuje ich, ale ani riadne nepovoľuje. Trestným činom sú tak len činnosti, ktoré so sexbiznisom súvisia – môže ísť o znásilnenie, obchodovanie s ľuďmi alebo kupliarstvo. Rovnako k týmto javom pristupuje napríklad Česká republika.

žena
zdroj: Unsplash/Womanizer Wow

Najnovšie je známy aj princíp abolicionizmu, čo v praxi znamená, že pouličný či domový sexbiznis nie je zakázaný, ale štát zakazuje erotické salóny. Tento princíp funguje v Belgicku, Taliansku  či Francúzsku.

Peniaze, zdravie aj bezpečnosť

Štátom, ktoré sexbiznis regulujú, do štátnej kasy ročne pribudnú milióny eur. Podľa pravnenoviny.sk je to v Holandsku asi 625-miliónov eur ročne, v Nemecku až 15 miliárd eur ročne.

V druhej spomínanej krajine však možno badať aj odvrátenú stránku legalizácie, teda zvýšenú kriminalitu aj väčší dopyt po takejto službe. Odhaduje sa, že denne ich využije asi milión nemeckých občanov. Počet žien, ktoré služby poskytujú, sa odhaduje na 400-tisíc.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: pravnenoviny.sk, csmonitor.com, Správa Policajnej akadémie a MINV, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK