Prefíkaní používatelia Spotify z Bulharska zarobili obrovské peniaze na prehrávaní falošných playlistov

  • Streamovacia hudobná služba Spotify, ktorá vznikla v roku 2008 vzala svet útokom
  • V súčasnosti ju využíva viac ako 70 miliónov prémiových zákazníkov
  • Medzi nimi sa tak stratí pár podvodníkov, ktorí našli spôsob na rýchle zbohatnutie
pexels-photo-340103
pexels.com
  • Streamovacia hudobná služba Spotify, ktorá vznikla v roku 2008 vzala svet útokom
  • V súčasnosti ju využíva viac ako 70 miliónov prémiových zákazníkov
  • Medzi nimi sa tak stratí pár podvodníkov, ktorí našli spôsob na rýchle zbohatnutie

Streamovacia služba Spotify je veľmi úspešná na všetkých frontoch. Začiatkom tohto roka dosiahla nový rekord. Počet platiacich používateľov atakoval hranicu 70 miliónov. To je približne tretina zo všetkých používateľov, hotová idylka. Vyzerá to tak, že obloha je bez jediného mráčika. V tejto mase platiacich zákazníkov sa však vždy nájde dostatočné množstvo jedincov, ktorí sa chcú dostať k ľahkým peniazom.

Spotify umožňuje prémiovým zákazníkom zarobiť za každé prehratie piesne z playlistu. Za vypočutie jednej skladby vypláca 0,003. Čo je taká nízka suma, že sa nad ňou vôbec neoplatí zamýšľať, pokiaľ nemáš obrovské množstvo odberateľov. Podnikavá skupina z Bulharska sa však s touto výzvou popasovala po svojom. Zverejnila dvojicu playlistov – Soulful Music a Music From the Heart. Oba playlisty aj napriek rekordne nízkemu počtu odberateľov prekonali playlisty s miliónmi odberateľov.

Malá investícia priniesla vysoké zisky

Ako to táto šikovná partička urobila? Zistila ako služba funguje a vymyslela prepracovaný plán. Všetko začalo zverejnením dvojice „špeciálnych playlistov“ zameraných na maximalizáciu zisku. Oba zoznamy obsahovali dohromady 467 skladieb. Pravidlá Spotify hovoria, že nárok na odmenu za prehratie jednej piesne dosiahneš až po 30 sekundách od spustenia.

Prvým podozrivým znakom bola teda dĺžka piesní, ktorá sa pohybovala nad pol minútou. Skladby obsahovali hudbu od falošných autorov. Ešte väčším prekvapením bol počet odberateľov, ktorých bolo celkovo 1800. Počet poslucháčov bol ešte menší. Len 1200 platiacich ľudí si mesačne prehrávalo hudbu z týchto playlistov.

Títo však neboli žiadni amatéri a prehrávali dňom aj nocou. Výsledkom bolo minimálne 72 miliónov prehratí v priebehu mesiaca. Je predpoklad, že podvodníkom sa podarilo každý mesiac zarobiť minimálne 233 737 . S miernou úpravou playlistu to mohlo byť viac ako 100 miliónov prehratí a výsledná suma sa tak mohla pohybovať vo výške 336 000  mesačne.

Oba playlisty zostali dlhú dobu nepovšimnuté. Všetko začalo byť podozrivé až po raketovom vzostupe ich popularity. Music From the Heart sa prebojoval na 84. miesto svetového rebríčka a Soulful Music dokonca na pekné 35. miesto. V októbri minulého roka spoločnosť zakročila a podvodné playlisty vymazala. V konečnom dôsledku podvodníci zarobili pekné peniaze a stálo ich to približne 9740 . Presne taká suma bola potrebná na založenie 1200 falošných prémiových účtov. Vinníkov nie je možné ani v prípade odhalenia potrestať. Neurobili nič zlé. Riadili sa podmienkami používania a platili si prémiové účty.

zdroj: inverse.com , avclub.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech