Prekážky neexistujú. Muž, ktorého Mount Everest pripravil o obe nohy, ho po 45 rokoch pokoril

  • 69-ročný muž prišiel po svojom prvom pokuse o výstup na najvyššiu horu sveta o obe nohy
  • Táto nepríjemná životná skúsenosť mu však nezabránila žiť život naplno
  • Po ďalších troch neúspešných pokusoch sa mu na ten štvrtý podarilo Mount Everest konečne zdolať
everest
youtube/wikimedia
  • 69-ročný muž prišiel po svojom prvom pokuse o výstup na najvyššiu horu sveta o obe nohy
  • Táto nepríjemná životná skúsenosť mu však nezabránila žiť život naplno
  • Po ďalších troch neúspešných pokusoch sa mu na ten štvrtý podarilo Mount Everest konečne zdolať

Čínsky horolezec Xia Boyu sa narodil s obrovskou láskou k vysokým horám. Lezeniu sa venoval už od malička a klasické vrcholy mu postupne prestávali postačovať. Postupom času naberal čoraz vyššie sebavedomie a spriadal smelšie a smelšie plány. Nakoniec zostal už iba jediný cieľ. Najvyšší vrch planéty s výškou 8 848 metrov nad morom sa stal osudným už mnohým ľudom. Cesta je lemovaná mŕtvymi telami, ktoré ti na sebavedomí nepridajú.

Mount Everest je totiž horou smrti. Má na konte najviac ľudských životov zo všetkých vrcholov. Celkovo tu zahynulo 216 odvážnych horolezcov. Väčšina z nich tu leží dodnes, keďže prenos tela za takýchto podmienok je takmer nemožný. Potešujúcou okolnosťou je to, že toto číslo je pomerne nízke v porovnaní s počtom horolezcov, ktorí tu vystúpili. Bolo ich takmer 3000.

Xia sa rozhodol pre prvý výstup v roku 1975. Dúfal, že všetko dobre dopadne. Nevyšlo to však a domov sa vrátil s vážnymi omrzlinami. Jeho nohy sa nepodarilo zachrániť a museli mu obe amputovať. Tomuto sa hovorí obrovská smola. Množstvo ľudí by stratilo chuť do života. Existujú však silné osobnosti a Xia je jednou z nich. Vôbec sa neľutoval, práve naopak Mount Everest zostal v jeho srdci aj napriek tomu, že mu vzal obe nohy.

Everest pokoril vo veku 69 rokov

Na strechu sveta sa následne vybral až v roku 2014. Tento pokus však neskončil úspechom. Neúspech však neprichádzal do úvahy. O rok sa tu ocitol opäť. Úspech sa však nedostavil. Jeho vnútorná túžba však bola väčšia, a tak predpokladal, že na tretíkrát sa to konečne podarí. Sto metrov pred vrcholom to však musel vzdať kvôli snehovej víchrici. Riskovať sa neoplatí, aj keď je cieľ na dosah.

Tri neúspešné pokusy. Väčšina ľudí by to vzdala už po prvom. Xia sa však rozhodol pre ďalší. Vo veku 69 rokov sa mu 4-tého mája podarilo sen, o ktorom sníval dlhých 40 rokov konečne splniť. Okrem toho sa stal prvým človekom, ktorý na najvyššiu horu sveta vystúpil s amputovanými končatinami. Práve protézy výstup sťažovali. Človek jednoducho nemá cit v nohách a nedokáže odhadnúť situáciu.

Jeho odkaz hovorí za všetko: „Z mojej cesty na vrchol som sa naučil, že nech sú prekážky, ktoré proti tebe stoja akokoľvek ťažké, nikdy by si sa nemal vzdávať svojej ambície.“

zdroj: cnn.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech