Prelom v liečbe Alzheimera. Vedci majú protilátku, ktorá kompletne odstráni príčinu choroby

  • Alzheimerova choroba straší hlavne starších ľudí, zatiaľ ju nie je možné vyliečiť, len spomaliť
  • V priebehu posledných rokov prebehlo mnoho výskumov, ktorých cieľom bol prielom v liečbe
  • Po mnohých pokusoch s rôznymi výsledkami tu máme objav, ktorý nám umožní odstrániť príčinu
choroba
flickr.com
  • Alzheimerova choroba straší hlavne starších ľudí, zatiaľ ju nie je možné vyliečiť, len spomaliť
  • V priebehu posledných rokov prebehlo mnoho výskumov, ktorých cieľom bol prielom v liečbe
  • Po mnohých pokusoch s rôznymi výsledkami tu máme objav, ktorý nám umožní odstrániť príčinu

Alzheimerova choroba je strašiakom. Riziko, že túto chorobu človek dostane sa zvyšuje po 65. roku života. Alzheimer je choroba, ktorá prichádza s vekom. Spočiatku pomerne nenápadne, následne sa v priebehu času zhoršuje. Táto choroba je príčinou vzniku demencie v 70 – 80%. Prvými príznakmi je občasné zabúdanie nedávnych situácií. Ako choroba postupuje prichádzajú problémy s komunikáciu, človek je dezorientovaný a veľmi ľahko sa stratí. Choroba taktiež spôsobuje zmeny nálad a stratu motivácie.

Príčin vzniku môže byť viacero, avšak najviac skloňovanou je negatívny vplyv jednej jedinej látkyß-amyloidu. Za týmto názvom sa skrýva špecifický druh proteínu, ktorý sa po svojej mutácii zvykne s obľubou ukladať práve v riadiacom centre nášho tela v mozgu. O tom, že táto činnosť nášmu mozgu vôbec neprospieva niet pochýb.

O krôčik bližšie k cieľu

Kvôli postupnému ukladaniu sa narúšajú receptory na jednotlivých neurónoch a dochádza k prerušovaniu komunikácie medzi nimi. Postupná strata neurónov spôsobí rozvinutie choroby. Na Alzheimera boli vyčlenené obrovské sumy peňazí. Tieto financie však nestačili na to, aby sme prišli na funkčný postup, ktorý by nás zbavil tohto strašiaka raz a navždy. Najväčšie pokroky sa dejú práve v súčasnosti.

protilátkyZobraziť celú galériu (3)
zdroj: Monica Xiang

Vedci v priebehu posledných pokusov skúšali využívať protilátky, ktoré by sa zameriavali špeciálne na odstránenie problematického proteínu z mozgu. Niektoré pokusy boli úspešnejšie, iné zasa nie. Jedno však mali spoločné, spôsobovali množstvo vedľajších účinkov. Výskumníci z Washingtonskej univerzity však tento problém vyriešili a prichádzajú s vlastnou verziu protilátky. Rozdiel je taký, že nemá žiadne vedľajšie účinky a okrem toho naozaj stopercentne funguje.

Protilátky sú na liečenie choroby priam ideálne, pretože sa môžu špecificky zameriavať na potrebné problémy bez toho, aby ovplyvňovali ďalšie časti organizmu. Vedci hľadali protilátku, ktorá by bola najvhodnejšou na tento účel. V prípade najnovšej štúdie sa použila protilátka, ktorá nie je zameraná priamo na ß-amyloid ako celok, ale na menší proteín, ktorý sa skrýva za označením APOE. Účinky jednej z nich boli prekvapujúce.

Pokus prebiehal na myšiach, u ktorých boli umelo vytvorené negatívne zmeny v mozgu. Následne sa použila vybratá protilátka HAE-4, ktorou boli pokusné myši liečené po dobu šiestich týždňov. Táto látka aj napriek počiatočným obavám zaútočila na APOE proteín v mozgu. APOE sa totiž nachádza aj v krvi, len v inej forme.

Ak by sa protilátka zamerala na oba, tak by mohli nastať komplikácie. Nič aké sa však nestalo a HAE-4 odstránila len ten správny. S odstránením APOE sa automaticky rozložil aj ß-amyloid. Vďaka zameraniu protilátky na malú zložku nebezpečného ß-amyloidu sa v organizme nespustila búrlivá imunitná odpoveď, a tým sa vedci vyhli prípadným nežiadúcim účinkom.

zdroj: dailymail.co.uk , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech