Prelom v liečbe cukrovky. Implantát, ktorý sa premení na továreň na inzulín

  • Vedci sa opäť prekonali
  • Predstavili revolučné riešenie pre liečbu cukrovky
  • Je ním špeciálny implantát, ktorý sa po aplikácii pod kožu premení na nefalšovaný orgán
  • Ten dokáže vyrábať dôležitý hormón úplne sám, je akousi malou továrňou na inzulín
cukrovka
flickr
  • Vedci sa opäť prekonali
  • Predstavili revolučné riešenie pre liečbu cukrovky
  • Je ním špeciálny implantát, ktorý sa po aplikácii pod kožu premení na nefalšovaný orgán
  • Ten dokáže vyrábať dôležitý hormón úplne sám, je akousi malou továrňou na inzulín

Cukrovka trápi mnohých ľudí. Za jej vznik môže nevhodný životný štýl, ale aj genetické predispozície. Poznáme dva typy tejto závažnej choroby, s ktorou sa síce dá žiť, ale život nie je plnohodnotný a pacient si musí mnohé odriekať. Diabetes prvého typu je známy tým, že postihuje hlavne mladšie ročníky. Výnimkou nie sú ani deti. Ochorenie je často výsledkom genetickej predispozície, ale nie vždy je to pravidlom, v tom prípade pankreas stráca schopnosť produkcie inzulínu.

Naopak, cukrovka druhého typu sa dlhú dobu spájala práve so staršími osobami. Doba sa však mení a dnes ňou trpia aj mladšie ročníky. Príčinou vzniku je znížené vylučovanie inzulínu, alebo znížená citlivosť buniek tela na inzulín. Práve tento typ sa spája so súčasným nezdravým životným štýlom. Riziko sa zvyšuje u obéznych ľudí, konzumentov nevhodnej stravy, taktiež u ľudí, ktorí zanedbávajú pohybové aktivity.

Aké riešenie ponúkala moderná medicína doteraz? Dôležité v prípade oboch typov cukrovky je pravidelné zásobovanie tela inzulínom. Práve preto existujú inzulínové perá. Tieto však nie sú dlhodobým riešením. Ich účinok je krátkodobý. Vedci preto hľadali niečo, čo by fungovalo automaticky a dlhodobo. A podarilo sa. Na svete je implantát Sernova Cell Pouch vo veľkosti kreditnej karty. Toto malé vrecúško zo špeciálneho polyméru sa premení v nefalšovanú náhradu pankreasu a usilovne generuje inzulín.

Revolučné riešenie má širšie použitie

Ako to celé funguje? Vo vnútri vrecka sa nachádzajú tenké rúrky. Do nich sa umiestnia bunky produkujúce inzulín. Vrecko má v sebe množstvo malých otvorov. Po implantovaní a následnom hojení sa okolité cievy dostanú cez otvory aj do implantátu. Vytvorený inzulín sa roznáša prostredníctvom krvi do celého tela.

Aby všetko fungovalo tak ako má, postupuje sa nasledovne: Vrecko sa implantuje pod kožu v brušnej časti. Do vrecka postupne vrastú cievy a tkanivo. V druhom kroku sa do implantátu injekčne aplikujú tisíce buniek vytvárajúcich inzulín. A je to. V súčasnosti prebiehajú testy na pacientoch s cukrovkou prvého typu. Testy budú prebiehať v priebehu jedného roka. Lekári budú pozorne sledovať úroveň inzulínu a cukru. Taktiež zachytia prípadné komplikácie.

Táto technika môže byť použitá aj v prípade iných chorôb. Napríklad pri problémoch so zrážaním krvi. Do vrecúška by sa v tom prípade aplikovali bunky podporujúce zrážanie krvi. Podobnou formou by sa postupovalo aj pri Parkinsonovej chorobe. V tomto prípade by sa použili bunky produkujúce dopamín.

zdroj: dailymail.co.uk , diasvet.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech