Prelom v medicíne?! Na odstránenie obličkových kameňov vraj pomáha húsenková dráha

  • Stanú sa problémy s obličkami minulosťou? Zbavíš sa nepríjemných obličkových kameňov ľahko a bezbolestne?
  • Podľa profesora Davida Wartingera je to nielen možné, ale aj jednoduché
  • Stačí sa zopárkrát previesť na vhodnej húsenkovej dráhe
turbo
Laurie Byrne pre Unsplash
  • Stanú sa problémy s obličkami minulosťou? Zbavíš sa nepríjemných obličkových kameňov ľahko a bezbolestne?
  • Podľa profesora Davida Wartingera je to nielen možné, ale aj jednoduché
  • Stačí sa zopárkrát previesť na vhodnej húsenkovej dráhe

Tento objav bol 13-teho septembra ocenený Ig Nobelovou cenou pre oblasť medicíny. Sú to vlastne ocenenia za nezvyčajné objavy. Jedná sa o paródiu klasickej Nobelovej ceny. Skupina vedcov, ktorá tento objav priniesla, ho odporúča každému, kto má problém s obličkovými kameňmi.

Tento objav, nech znie akokoľvek zábavne, má svoje korene v reálnom svete. O zaujímavý objav sa postaral profesor David Wartinger. Ten si pred pár rokmi všimol jeden fenomén. Pacient sa vrátil z výletu z Disney Worldu na Floride. Pri kontrole nadšene tvrdil, že jeden z jeho obličkových kameňov sa uvoľnil počas jazdy na húsenkovej dráhe Big Thunder Mountain ride. Profesorovi to nedalo spávať a chcel zistiť či to nebola náhoda. Pacient tak musel absolvovať rovnakú jazdu viackrát po sebe.

Na prekvapenie sa mu po každej jazde uvoľnil ďalší kameň. Prekvapený profesor sa rozhodol pre prieskum na vlastnej koži. Vybral sa na miesto činu a so sebou si pribalil silikónový model obličiek vrátane falošných obličkových kameňov. Absolvoval niekoľko jázd po sebe a výsledky ho šokovali.

Efektivita závisí od druhu dráhy

Húsenková dráha Big Thunder Mountain bola naozaj veľmi efektívna, dokonca viac ako omnoho nebezpečnejšie dráhy s prevýšením. Ako to bolo možné? David Wartinger usúdil, že Big Thunder Mountain hýbe s pasažierom nielen doprava a doľava, ale aj hore a dolu. Vlastne ním poriadne trasie, a tak tie kamene jednoducho z obličiek „vyklepe“.

Okrem cien za medicínu sa rozdávali ceny v oblasti výživy, ekonomiky, biológie či mieru. Celkovo tu bolo 10 kategórií. Cenu za mier dostala skupina španielskych vedcov, ktorí prišli na to ako znížiť násilie na cestách autom. Na zníženie rizika stačí v aute pravidelne kričať a nadávať v určitej intenzite. V oblasti biológie hviezdil tím zo Švédska. Ten demonštroval ako môžu experti na víno jednoducho identifikovať v pohári vína podľa vône prítomnosť muchy.

V oblasti stravy sa víťazný tým vedcov zaoberal tým, či je výhodné jesť ľudské mäso, v priamom porovnaní s inými druhmi mäsa. Na základe stravovacích návykov z ďalekej minulosti sa zistilo, že jedenie ľudského mäsa nie je vôbec výhodné.

zdroj: bbc.com

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech