Prelomová liečba anafylaktického šoku vďaka peru, ktoré stojí menej ako 15 €, je novým „hitom“ medicíny

  • Ľudom s alergiami svitá na lepšie časy, tentoraz sa nebudú musie obávať žiadnych nepríjemných alergických reakcií
  • Tím z Afriky totiž vymyslel pero, ktoré dodá okamžitú dávku adrenalínu a bude ho možné použiť opakovane
  • Cena má byť v porovnaní s konkurenciou naozaj ľudová a finančne nezruinuje
extra_large-1527248196-cover-image
Shutterstock
  • Ľudom s alergiami svitá na lepšie časy, tentoraz sa nebudú musie obávať žiadnych nepríjemných alergických reakcií
  • Tím z Afriky totiž vymyslel pero, ktoré dodá okamžitú dávku adrenalínu a bude ho možné použiť opakovane
  • Cena má byť v porovnaní s konkurenciou naozaj ľudová a finančne nezruinuje

Alergici nemajú na ružiach ustlané. Niektoré alergie majú pomerne ľahký priebeh a pacientovi nespôsobujú žiadne vážnejšie komplikácie. No a potom je tu druhá skupina ľudí, u ktorých má alergia priam pekelný priebeh. Anafylaktický šok je veľmi vážnou a nebezpečnou alergickou reakciou, ktorá má extrémne rýchly nástup. Utiecť pred ním sa jednoducho nedá.

Nastupuje často po konzumácii potravín obsahujúcich nejakú formu alergénu alebo po uštipnutí hmyzom. Nepríjemná reakcia môže nastúpiť v najhorších prípadoch už o niekoľko desiatkok sekúnd a potláča schopnosť dýchania. Ak sa nepodá prvá pomoc, môže dôjsť až k najhoršiemu. Úľavu poskytne veľká dávka adrenalínu, ktorá tieto prejavy tlmí.

Konkurencia bude musieť s cenami dole

Každý človek s týmto problémom by mal mať mať po ruke injekciu s adrenalínom. Problémom sú ako vždy ceny adrenalínových pier, ktoré pri pravidelnom nákupe spôsobujú v peňaženkách hotový prievan. U nás nie je situácia až taká kritická, pretože najrozšírenejšie pero EpiPen sa u nás predáva za pomerne nízku cenu. Problém má zahraničie. V Amerike cena pera stúpla z pôvodných 94 dolárov na rekordných 609 dolárov, a to už je čo povedať. Takáto cena je príliš vysoká aj pre strednú vrstvu Američanov.

Najnovší vynález afrických inžinierov ich tak určite poteší. Má byť náhradou za predražené EpiPen. Oproti svojmu drahému vzoru má ešte jednu výhodu. Je možné použiť ho opakovane, stačí len vymeniť náplň. Životnosť pera by mala byť až 5 rokov. EpiPen má trvanlivosť 18 mesiacov. Spoločnosť Mylan, ktorá vyrába EpiPen má v tejto oblasti monopol, a tak si mohla hýbať s cenou, ako sa jej zapáčilo. Tomu však bude koniec, ak chystaná novinka ZiBiPen dorazí na trh. Bude totiž stáť 80 dolárov a môže nepolepšiteľnú spoločnosť prinútiť k úprave cien smerom nadol.

Doteraz totiž nepomáhali ani žaloby. Lacná bude aj vymeniteľná náplň, ktorá by mala stáť 16 dolárov. Podľa Gokula Naira, ktorý pero navrhol v spolupráci s univerzitou v Kapskom Meste bolo najťažšou úlohou inštalovanie dostatočne silnej pružiny, ktorá by poskytla potrebný tlak. Pero je totiž pomerne malé a aplikuje sa cez oblečenie priamo do stehna. V prípade šoku je totiž každá sekunda drahá.

ZiBiPen by malo byť taktiež možné prispôsobiť na mieru každému pacientovi. Inú dĺžku ihly vyžaduje dospelý, inú dieťa a inú obézny. V súčasnosti je výrobok schválený na použitie. Cesta na trh je však zatiaľ zarúbaná. Čaká sa totiž na investorov. Cieľom je vyzbierať 480 000 dolárov, aby sa mohla začať sériová výroba.

zdroj: iflscience.com , businessinsider.co.za

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK